Ardahan’da 10 bin yıllık dede tohumu siyezin hasadı başladı

Ardahan’da 10 bin almanak dede tohumu siyezin hasadı başladı

ARDAHAN Ardahan’dahi geçmişi 10 bin yıla raci ata tohumunu eken maraba, buğday hasadına başladı.

Siyez buğdayı tohumunun üretimi Ardahan’bile üstelik başladı. Çıldırlı Akgün ailesinin büyük ürün elde ettiği Siyez buğdayının, Türkiye’nin buğday sorununu kapatacağını ve ihraç birlikte edilebileceği düşünülüyor. Geçmişi 10 bin sene öncesine müstenit ve “Eti buğdayı” adına da bildik siyez buğdayı, araştırmalara bakarak 14 kromozomdan oluşuyor. Kısaca 80 dönümlük alanda siyez buğdayı ekimi gerçekleştirilen Çıldırlı Şentürk ve Ruh Akgün çifti dönümde 400 kilogram evlat elde etti.

ÖNCE AÇILIŞ, SONRA HASAT

Hasat öncesi küşat kurdelesini kesen Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammet Fatih Cineviz, amacımız bu topraklarda yetişen ve öz münezzeh evladı olan tohumlara cemaat çıkmak.

Yağışsızlık ve ters abuhava şartlarında birlikte gelme yeteneğine erbap benzeri işaret olan siyez buğdayının hasadına başlandığını belirten Cineviz, şunları kaydetti:

“Ardahan Ekincilik ve Orman iklim müdürlüğü olarak ata tohumlarımıza cemaat çıkma yönde projelerimizi sahada uygulamaya bitmeme ediyoruz. Kavılca buğdayı sonuç iki yılda ürettiğimiz projeler kapsamında üreticilerimizi kıvançlı edici seviyede. Kontratlı üretim modeli ile pazara kavuşturduğumuz ve tüketicinin üstelik ulaşılabileceği bir iş ile sonuçlandı. Peşi Sıra tekrar ata tohumu olan siyez buğdayında. İlk posta Ardahan’birlikte toprakla buluşturduk dede tohumumuzu. Şuan ise hasat programında düşmek üzere buradayız. Sonuçtan serencam mertebe memnunuz. Üreticimizin güzeşte sene başladığı bu çalışmayı birlikte yürüttük. Şuan geldiğimiz nokta akıbet etap müspet. Yağışsızlık ve olumsuz iklim şartlarında birlikte yetişme yeteneğine eş bire bir işaret siyez. Artma açısından umduğumuzun dahi üzerinde tıpkısı verim kabul etmek tığ serencam aşama mutlu ve mutlu etti.”

Cineviz, Ardahan’dahi yetişen kavılca ve siyez kabilinden ürünlerin Ardahan markası adı altında pazarda yerini bulması için çalışmalar yürüttüklerini sözlerine ekledi.

– “Geçindirmek üzere başladık, erdemli tekâmül aldık”

Müstahsil Şentürk Akgün dahi önceki başladığında andırmak gayeli başladığını, ancak gelinen noktada yüksek verimin sevincini yaşadığını söyledi.

Siyez Buğdayını herkesin üretmesi gerektiğini dile getiren Akgün, “Gerçekte biz buna merak ile başladık. İlk adına ‘tıpkı deneyelim’ dedik. 50 kilo Kastamonu’dan getirdik. İlk kendisine 2 dönüme ektim. Zaman ise gelinen dideban Şuan 80 dönüme ulaştı. Benzeri dönümde 400 kilogram elde ettik. Sonuçtan mutluyuz.” diye niteleyerek konuştu.

Sağlıkçı olan eşi Duygu Akgün ise sağlıkçı olması nedeniyle ürünü çokça zül ettiğini belirterek, “Zinde beslenme adına ‘tıpkı deneyelim’ dedik. Bugün hakeza tıpkı noktaya geldik. Çokça mutluyuz. Beslenmemize ilgi ettiğimiz amacıyla bu arayışa girdik. ‘Kaybedecek aynı şeyimiz bulunmayan, deneyelim’ dedik. Baktık oluyor ve elan dahi ürün yükseliyor. Bu boyuta geldik. çıktı birlikte mebzul tamam inşallah.” ifadelerini kullandı.

Akgün ailesi hasada katılan Ekincilik ve Orman İl Müdürü Cineviz ile ekibine siyezden yapılan ekmeği ağırlama etti.Share: