Kars Barosu, Yer Sarsıntısı Komisyonu Kurdu

TACETTİN DURMUŞ

Kars Barosu, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından zelzele komisyonunu kurdu. Kars Barosu Başkanı Fettah Çapkurt, “11 ilimizde meydana gelen deprem felaketinden sonraları, özellikle ülkemizin yer sarsıntısı kuşağında vadi alması da dikkate alınarak cümle alım, kuruluş ve ilgilileri, yaşanan bu felaketten kilolu dersler çıkarmaya davet ediyoruz” dedi.

Fettuh Çapkurt, bugün düzenlediği basın toplantısında, 11 ilde büyük yıkıma ve çokça sayıda duygusal kaybına illet olan Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra, barolar arasında Türkiye’nin evvel sarsıntı komisyonu kurduklarını açıkladı. Kars’ın birlikte ikinci mertebe deprem bölgesinde düz aldığını hatırlatan Çapkurt, şunları söyledi:

“SARSINTI KOMİSYONU FİKRİNİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

“Kars Barosu adına, yaşanan deprem felaketinden ve ilimizin da ikinci derecede aheste hareket bölgesinde düz alıyor olmasından ötürü bazı dersler çıkardık. Çıkardığımız yeryüzü makro ders, vatandaşlarımızın yer sarsıntısı konusunda bilinçlendirilmeleri, ilgili gelgel ve kuruluşların zaman kaybetmeksizin önleyici ve yardımcı önlemler almaları için baro bünyemizde tıpkısı zelzele komisyonunun kurulması fikrini hayata kılmak olmuştur. Depremde hayatını kaybeden insanların çoğu falsolu ve denetimsiz binaların üzerlerine yıkılması ile can verirken müstesna kentleşmeden belde yıkılan binaların molozlarının yollara düşmesiyle deprem mağdurlarına yardımların ulaştırılması da zorlaşmıştır. Fay hatları üzerinde bulunan zelzele bu ülkenin tıpkı gerçeği olmakla bu arada, buna karşın gerçekleşen incitici yapılaşma, denetimsizliğin, tedbirsizliğin, umursamazlığın, çıkarcılığın bir sonucudur ve beherglas mesul adalet önünde adisyon vermelidir. Kars Barosu namına, sarsıntı felaketinden kıran kusurları, hataları ve ihmalleri bulunanların karar önünde doğruluk ettikleri cezayla cezalandırılmaları amacıyla TBB ve diğer barolarımızla yekpare aynı iş birliği ve koordinasyon süresince çalışmaktayız. Kars Barosu kendisine, yaşanan sarsıntı felaketinden ve ilimizin da ikinci derecede alçak zelzele bölgesinde düzlük alıyor olmasından dolayı kâh dersler çıkardık.”

“ARTIK ÖNLEM KABUL ETMEK İÇİN ÖLMEYİ BEKLEMEYELİM”

Kars Barosu Deprem Komisyonu Başkanı Avukat Ersin Vargün ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Biz, milletçe değme felaketin ardından ibret çıkarmalıyız, ilaç almalıyız şeklinde neticelere varıp öğüt çıkarmaya ve tedbir almaya erincek, ancak bir numara mertebe yakını bire bir felakette ölünce şapkayı önüne alıp düşünen ve yalnız başkaldırma fail tıpkısı yaklaşıma sahibiz. Ancak oturduğumuz yerden ağıtlar yakıp başkaldırma etmenin zamanı değil. Yarın değil, tüm bile demin harekete geçelim. Daha Çok tilsim kabul etmek amacıyla ölmeyi beklemeyelim. Kars, ikinci aşama sarsıntı bölgesinde kayran alan, akıbet ilmî verilere göre zihayat fay hatlarını bulunduğu riskli bir konumdadır. Beklenen tıpkısı depremde coğrafi konumumuzun uzaklığı sebebiyle yapılacak yardımların haddinden fazla gecikmesi ihtimali, sezonluk koşullanın zorluğu, kıyamet bilinci üzerine yeterli bilgelik ve donanıma cemaat olmamamız kadar sebepler, bildirme bunaltıcı handikaplarımızdır. Bire Bir depremle ilişik olarak öncesinde ve sonrasında neler yapılabilir, hangi kadar önlemler alınabilir sorularının cevabını beklemek ve çözüm yükseltmek zorundayız. İşte yekpare da bu sebeplerle Kars Barosu avukatları olarak hemşerilerimize, sevdiklerimize, ailemize karşı tartı hissiyatıyla sarsıntı komisyonu kurulmasına değişmeyen verdik. Komisyonumuz, 8 avukattan müteşekkil bir sivil üstünlük grubudur. Alt Kurul yerine ilimizde, bilcümle ilçelerde ve köylerde depremle ilişkin alınacak önlemler ve beklenen bire bir depremin sonrasında eş güdümlü olabilmek hesabına ilgili sivil sosyete kuruluşlarını baskı almaya ve eş cereyan etmeye çağırma ediyoruz.

“KOORDİNASYON EKSİKLİĞİNİN ACI SONUÇLARINI GÖRDÜK”

Başta AFAD ve Kızılay koyulmak için Kars Valiliği, Şehremaneti Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve ilişkin STK’ların, beklenen bir depremle ait koordinasyonu elbet sağlayacaklarına dair güruh yapmalarını ve bu hususla ilgili kararların Kars’ı hemşerilerimizle paylaşmalarını teklif ve murat ediyoruz. Zira 6 Gücük Ay depremlerinde eş güdüm eksikliğinin haddinden fazla kötü sonuçlar doğurduğunu bütün bu arada rüyet ettik. Ayrıca Kızılay ve AFAD bünyesinde beklenir aynı bağımlı afet durumunda tam ehlivukuf personel, takım, çerge olup olmadığı, bu hususlarla ilgilendiren envanterin halkla paylaşılması ve kusur görülmesi durumunda tamamlanması yerine himmet yapılması, beklenen tıpkı depremde kavuşum merkezlerinin nereleri olduğu, Kars Harakani ve üniversite hastanelerinin, Kars’taki meslek, hususi meslek, darülfünun yerleşkesi ve öğrenci yurtlarına ilişkin binaların, gelişim hanlarının ve zincir AVM’lerin riziko analizlerinin yapılıp yapılmadığı, depreme dayanımları hususunda riskli görülen yerlerde ihya çalışmalarının yapılıp yapılmadığına dair sorunları siz kızıl basın mensubu arkadaşlarımız aracılığıyla ilgilendiren gelgel ve kuruluşlara tevcih ediyor ve izah yapmalarını mecmu Kars halkı namına dilek ediyoruz.”

Share: