Amasya elması Divan kürsüsünde

YANLIŞSIZ Fırka Amasya Milletvekili Mustafa Uzun Karahocagil, Amasya elmasının yalnızca Türkiye’de değil dünya çapında tanındığını söyledi.

Karahocagil, Meclis’te yanına getirdiği sandık sandık Amasya elması ile matbuat toplantısı düzenledi.

Amasya elmasının yalnızca Türkiye’de değil dünya çapında maruf tıpkısı sonuç olduğunu tamlayan Karahocagil, “Amasya misket elmamızın arz yetişkin özelliğinden biri, tıpkı kısmı kırmızı aynı kısmı yeşil. Kabuğu tafsilatlı olup kıtır ve bulaşık bire bir elma. Ayrıca Amasya bilye elmamızın aroması, tadı, kokusu özge bölgelerde yetişen elmalarla kıyaslanamayacak büyüklüğünde adamakıllı.” dedi.

Geçen sene Amasya Valiliği ile Amasya Ticaret ve Sanayi Odasının girişimleriyle Amasya çöreği ile semaverinin, coğrafi işaretle tescillendiğini hatırlatan Karahocagil, çiğde, çiğde pekmezi, Yassıçal çuha dokuması, Gediksaray dokuması ile Amasya balının, coğrafi belen tescil işlemlerinin sürdüğünü belirtti.

Amasya çiçek bamyası üzere Avrupa Birliği coğrafi belen başvurusunun yapıldığını dile getiren Karahocagil, Amasya Tecim ve Endüstri Odasının, “şehzadeler şehri” Amasya’ya bindi olduğunu, çalışmalarıyla Amasya eşrafının takdirini kazanmaya devam ettiğini vurguladı.

Share: