Karaman ve Afyonkarahisar’da sarsıntı bölgesine yardım ve destekler sürüyor

Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen depremlerin arkası sıra Afyonkarahisar ve Karaman’dan bölgeye yardımlar devam ediyor.

Karaman Valiliği öncülüğünde başlatılan müzaheret kampanyası kapsamında vatandaşların Piri Reis Ekin Merkezine getirdiği malzemeler tırlara yükleniyor.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde öğrencilerin yaptığı 15 bin ekmek ve ildeki fırıncıların getirdiği 60 bin atlatmak bölgeye gönderildi.

Karaman Belediyesi eliyle hazırlanan arkalama malzemesi aylı 25 tır yola çıktı.

Kentteki dolmuşçular de 2 günce gelirlerini AFAD eliyle deprem bölgesine atıf kararı aldı.

Karaman Tecim ve Uran Odası üyelerinin desteğiyle un, bakliyat, azık ürünleri, battaniye ve elektrikli ısıtıcılar bölgeye ulaştırıyor.

Kazımkarabekir, Başyayla ve Ermenek ilçelerinde toplanan 3 tır yardım malzemesi de depremden etkilenen illere uğurlandı.

“Devletimiz var gücüyle sarsıntı bölgesinde çalışmalarını sürdürüyor”

Afyonkarahisar Valiliği koordinasyonunda, giysi, akarsu, battaniye, ısıtıcı, gıda ve hayat malzemesi taşıyan 202 aracın zelzele bölgesine gönderildiği bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, deprem bölgesinde kullanılması için kamu ve özel sektöre ait 600’ün üzerindeki kurgu ile çok sayıda fahri ve domestik destek grubunun bölgede görevlendirildiği belirtildi.

Açıklamada ifadesine kayran sunulan Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı, depremzede vatandaşlara arkalama ulaştırabilmek üzere herkesi seferber ettiklerini aktardı.

Ekip arkadaşlarıyla İl AFAD Müdürlüğündeki kriz masasında olduklarını vurgulayan Yiğitbaşı, şunları kaydetti:

“Tekmil Afyonkarahisar seferber reşit durumda. Vatandaşlar dokunaklı şekilde arkalama atıf talebinde bulunuyor. Zaman itibarıyla bölgeye başvurmak için AFAD’a bizzat başvuran yüzlerce yurttaş var. İnşallah vatandaşların bu teveccühleri yardımıyla yer kısa zamanda bölgenin yaraları sarılacak. Devletimiz var kuvvetiyle zelzele bölgesinde çalışmalarını sürdürüyor.”

İscehisar ve İhsaniye ilçelerinden da 10 tır yardım malzemesinin zelzele bölgesine gönderildiği bildirildi.

Dana bağışında bulundu

Sandıklı ilçesinde 45 yaşındaki Recep Antrenör, besledikleri danayı depremzedelere ulaştırılması amacıyla belediye görevlilerine teslim etti.

Yardımsever Antrenör, gazetecilere, Türkiye’nin başına nazik bir facia geldiğini, mevki adına baskı benzeri dönemden geçildiğini söyledi.

Deprem bölgesinde enkazdan çıkarılanları televizyonda gördükçe ailecek gözyaşlarını tutamadıklarını anlatan Belletici, “Kurbanlık yerine tıpkı dana almıştık. Tafsilatlı müddet yetiştirdik, besledik. Aldığımız kararla hayvanı depremzedelere bağışladık. Elimizden gelen hangi varsa yapmaya çalışıyoruz. Burada sızgıt yapılarak depremzedelere gönderilecek.” dedi.

11 yaşındaki Yunus Emre Çalıştırıcı üstelik depremzede çocukların açgözlü kalmaması, üşümemesi amacıyla babasıyla bağışta bulunduklarını dile getirdi.

Share: