İstanbul’un düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yılı

İstanbul’un düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yılı nedeniyle Taksim Cumhuriyet Altını Anıtı’nda tören düzenlendi.

Törene, İstanbul Valisi Ulu Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Şehremaneti (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul 1. Kalabalık Komutanı Yüksek Taşkın, İl Bitirmiş Komutanı Ferik Yusuf Kenan Topcu, İstanbul Güvenlik Müdürü Zafer Lüle Taşı, Şükrü Naili Gökberk Gösterişli’nın torunu Nilüfer Gökberk Tırkaz ve partilerin temsilcileri katıldı.

Cumhuriyet Altını Anıtı’na İstanbul Valiliği, Bir Numara Kalabalık Komutanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi çelenklerinin sunumuyla başlayan törende, şüheda için ürkmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Daha sonradan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın günün valör ve önemine ilişik mesajı okundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında, şunları kaydetti:

“İstanbul ilimizin antagonist işgalinden kurtuluşunun sene dönümünde vatandaşlarımıza tebriklerimi iletiyorum. İstiklal Mücadelesi, vatanı canlarından üstün tutan, kahramanlıklarıyla, tarihe servet olan bilcümle şehitlerimizi ve gazilerimizin emsalsiz fedakarlıkları, ermiş milletimizin bağımsızlığına ve özgürlüğüne topluluk hayat kararlılığı yardımıyla zaferle neticelenmiştir. Hakeza kutlu tıpkısı anlayışla, kadim medeniyetimizin mirası konusunda kurulan cumhuriyetimizi kazanımlarıyla korumak, yaşatmak, çağcıl medeniyetler seviyesinin üzerine fark etmek, yıpranmamış başarılarla elan dahi yükseltmek kanalıyla geleceğe giymek üzere büyük aynı azimle çalışmaya devam ediyoruz. Bu inançla İstiklal savaşımızın hep kahramanlarını tırsmak ve rahmetle anıyorum. İstanbul’un bu çalım gününü gene kutluyor, birlik vatandaşlarımızı sunma kalbi duygularımla selamlıyorum.”

“Yeminimiz kadar vazgeçilmezdir İstanbul”

Vali Uca Yerlikaya, törende yaptığı konuşmada, “İstanbul hemen benzeri kent değil, 1453’ten beri burçlarında kocaman sancağımızın dalgalandığı, her bir köşesinde sesimizin yankılandığı şehirdir. İlk sözümüz, serencam nefesimiz, ekmeğimiz büyüklüğünde lahut, yeminimiz kadar vazgeçilmezdir İstanbul.” ifadelerini kullandı.

İstanbul’un 13 Son Teşrin 1918’dahi çalışarak işgale uğradığını hatırlatan Yerlikaya, şöyle devam etti:

“55 parçadan oluşan demir yığını antagonist gemileri, Boğaz’ı üzücü şiddetli ilerlerken, muazzam bir milletin dahi boğazı düğümlenip, sinesinde âdem benzeri üzücü açıldı. O biberli meşgul anlara tanık olanlar beyninde Gazi Mustafa Kemal Atatürk üstelik vardı. Kartal isimli botuyla Haydarpaşa’dan Galata’ya geçerken gözyaşlarına hakim olamayan yaveri Cevat Abbas’a bakıp tarihe güzeşte o sözleri söylemişti: ‘Geldikleri kabil giderler.’ Halas mücadelesinin önceki ateşi aha tamam üstelik o anda o sözlerle yakılmıştı.”

Yerlikaya, 16 Mart 1920’de resmen karışma edilen İstanbul’bile gökyüzünün boz, gökçe Boğaz’ın dahi kapkara kesildiğini ifade ederek, “Hemen İstanbul’de değil, Anadolu’nun 14 bucağındaki seçkin hanemizde benzeri yas ve bir ateş vardı. Acının de yasın bile adı İstanbul’du. Çünkü kadını, erkeği, genci, yaşlısıyla ayaktaydı İstanbul. Mitingler düzenleniyor, gazeteler basılıyor, koca benzeri ulus kendine biçilen kefeni ezel ebet yırtıp atmak üzere ahali ele veriyordu.” diyerek konuştu.

Milli mücadelenin tüm hazırlıklarını Şişli’deki evinde eden Mustafa Eksiksizlik Rabıtalı’nın ayrımsız milletin makus talihini alt etmek amacıyla Bandırma vapuruyla o çok sevdiği İstanbul’dan ayrıldığını hatırlatan Yerlikaya, şunları kaydetti:

“Amma sonu özgür vuslattı. Milli mücadeleyle koskoca tıpkısı budun yeniden ayağa kalkmış, Sakarya’dahi, Afyon’dahi, Dumlupınar’bile tarihi baştan yazmaya başlamıştı. ve yengi bizimdi, Türk milletinindi. Üçüncü Kolordu komutanımız Şükrü Naili Kâmil komutasındaki ordumuz İstanbul’un hüznünün İstanbul’un yasının bittiğini 6 Ilk Teşrin 1923 haset şehrimize şanla, şerefle girerek haykırdı. Boğazımızdaki düğmük çözüldü. Sinemizdeki elem kapandı. İşte o aktarılma işgalciler tamda Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün söylediği gibi geldikleri üzere ayrımsız daha gelmemek amacıyla gittiler. Hem birlikte heybetli ay ayan bayrağımıza selam durarak.”

Ilbay Yerlikaya, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta tevessül etmek için alp silah arkadaşlarını, Şükrü Başarmış Rabıtalı’yı ve canlarını feda eden muazzez şehitleri, kahraman gazileri rahmet, minnet ve minnettarlık duygularıyla andı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da Anıt Özel Defteri’ni imzaladığı mesajında, “Şişman Atatürk; dünyanın arz iyicene, bildirme değerli şehri İstanbul’umuzun düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümünü iri tıpkı hava ve coşkuyla kutluyoruz. İstanbul, eren milletimizin topyekun verdiği, tarihte emsaline az rastlanır tıpkı ceht ve savaşım ile işgalden arındırılmıştır. Bu destansı savaş, milletimizin angajman ve el birliği içerisinde cereyan ettiğinde başarabileceklerinin aynı göstergesidir. Ilkin siz ve zırh arkadaşlarınız görünmek üzere birlik bağımsızlık kahramanlarına sonsuza büyüklüğünde minnettarız. Yurt amacıyla hayatını ortaya koyan ermiş şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, minnetle anıyorum.” ifadelerine düzlük verdi.

Tören, İBB Mehterler Bölüğü’nün dinletisiyle serencam buldu.

Share: