İstanbul’un Kurtuluşunun 99. Yılı Kutlanıyor… Etkinlikler Taksim’deki Cumhuriyet Anıtı’nda Planlı Törenle Başladı

Bili: OKTAY YILDIRIM – Azrail: IHTIYAÇ KARABAYIR

İstanbul’un kurtuluşunun 99’uncu yıl dönümü kutlamaları, Taksim’deki Cumhuriyet Anıtı’nda planlı törenle başladı. İstanbul Büyükşehir Uray (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Anıt Hususi Defteri’ne, “Nazik Atatürk; İstanbul bize, onu milletimize kazandıran Fatih Padişah Mehmet Han’dan ve antagonist işgalinden kurtaran sizden mirastır. Mirasınız, emanetiniz güvenli ellerdedir. İstanbul’u, geçmişten mevrut değerlerini koruyup eskimemiş yatırımlarla güçlendirerek daha domuzuna aynı geleceğe söylemek amacıyla çalışıyoruz. İstanbul’a ve 16 milyon İstanbulluya hizmet etmekten saygınlık duyuyoruz” diyerek yazdı.

İstanbul, 4 yıl 10 kamer 23 dönme süren düşman işgalinin peşi sıra, Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Türk ordusu tarafından 6 Teşrinievvel 1923’te kurtarıldı. İstanbul’un kurtuluşunun 99. yıl dönümü için önceki tören, Taksim’deki Cumhuriyet Altını Anıtı’nda düzenlendi. İstanbul Valisi Büyük Yerlikaya, 1. Kalaba ve İstanbul Garnizon Komutanı Tümgeneral Yusuf Kenan Gösterişli ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla yapılan merasim, korku duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. CHP İstanbul İl Başkanı Sevgili Kaftancıoğlu ve İYİ Öğür İstanbul İl Başkanı Buğur Kavuncu da törene katılanlar ortada vadi aldı. Törende sırasıyla Yerlikaya, Topcu ve İmamoğlu, kurumları namına Cumhuriyet Altını Anıtı’na çelenk bıraktı. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunmasının arkası sıra geçmiş İmamoğlu, bilahare Yerlikaya, Abide Özel Defteri’ne yazdıkları mesajları okudu.

“MİRASINIZ, EMANETİNİZ EMİN ELLERDEDİR”

İmamoğlu, mesajında şunları kaydetti:

“Balaban Atatürk; dünyanın genişlik iyice, en kızıl şehri İstanbul’umuzun antagonist işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümünü nazik ayrımsız hava ve coşkuyla kutluyoruz. İstanbul, aziz milletimizin topyekün verdiği, tarihte emsaline bir iki rastlanır tıpkısı çaba ve mücadele ile işgalden arındırılmıştır. Bu destani mücadele, milletimizin temas ve beraberlik içerisinde debi ettiğinde başarabileceklerinin ayrımsız göstergesidir. Özellikle siz ve silah arkadaşlarınız olmak üzere cemi istiklal kahramanlarına sonsuza kadar minnettarız. Yurt için hayatını ortaya koyan ermiş şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, minnetle anıyorum. İstanbul bize, onu milletimize kazandıran Fatih Hükümdar Mehmet Han’dan ve düşman işgalinden kurtaran sizden mirastır. Mirasınız, emanetiniz güvenli ellerdedir. İstanbul’u, geçmişten gelen değerlerini koruyup eskimemiş yatırımlarla güçlendirerek elan iyice tıpkı geleceğe taşımak üzere çalışıyoruz. İstanbul’a ve 16 milyon İstanbulluya hizmet etmekten onur duyuyoruz.”

Tören, İBB Mehteran Bölüğü’nün dinletisiyle akıbet buldu.

ATATÜRK’ÜN SÜKÛNET ARACININ BENZERİ KURTULUŞ ETKİNLİKLERİ İÇİN SAMSUN’DAN GETİRTİLDİ

Törenin ardından Yerlikaya, Topcu ve İmamoğlu, aralarında Halas Savaşı komutanlarından Şükrü Naili Ciddi’nın torunu Nilüfer Tapan’ın de bulunduğu protokol heyeti, Cumhuriyet Altını Anıtı uğrunda andaç fotoğrafı çektirdi. İmamoğlu, elan sonradan Yerlikaya ve birlikte kâin heyeti, İBB kendisine Samsun’dan İstanbul’un kurtuluşuna özel getirttikleri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün rahatlik otomobilinin birebir benzerinin bulunduğu alana nida etti. İmamoğlu, 55 TC 008 plakalı aracın, İstanbul’un kurtuluş rotası olan Dolmabahçe’den Gülhane Parkı’na kadar olan güzergahı ikmal edeceği bilgisini paylaştı.

Share: