İSTANBUL’UN KURTULUŞUNUN 99. YIL DÖNÜMÜNDE TAKSİM’DE MERASIM DÜZENLENDİ

İSTANBUL’un Kurtuluşunun 99. sene dönümü nedeniyle Taksim Cumhuriyet Altını Anıtı uğrunda merasim düzenlendi.

İstanbul’un Kurtuluşunun 99. sene dönümü zımnında Taksim’bile düzenlenen tören, İstanbul Valiliği, Birinci Kalaba Komutanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Cumhuriyet Altını Anıtı’na çelenk koymasıyla başladı. Törene, İstanbul Valisi Ulvi Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Şehremini Ekrem İmamoğlu, 1. Kalabalık Komutanı Orgeneral Ulvi Ölçüsüz ve İstanbul’un antagonist işgalinden kurtuluşu sırasında Türk ordusunun başında şehre giren Şükrü Nail Paşa’nın torunu Nilüfer Gökberk Sürgü de katıldı. Çelenk koyulmasının arkası sıra şüheda için tevakki etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Henüz sonradan Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın gönderdiği tasa okundu.

VALİ YERLİKAYA HALAS GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

İstanbul Valisi Yüksek Yerlikaya 470 sene dünya imparatorluğuna başkentlik işleyen medeniyetimizin kelle tacı İstanbul’umuzun işgalden ve esaret zincirinden kurtuluşunun 99. sene dönümünde sizleri övünç ve saygıyla selamlıyorum. İstanbul yalnız bir kent değil 1453’ten beri burçlarında yüce sancağımızın dalgalandığı beher köşesinde sesimizin yankılandığı şehirdir. İlk sözümüz, serencam nefesimiz, ekmeğimiz kadar kutsi, yeminimiz büyüklüğünde vazgeçilmezdir İstanbul. Bu duygularla ilkin Gazi Mustafa Kemal Atatürk kalkışmak üzere kahraman silah arkadaşları Şükrü Nail Paşa’mızı canlarını feda fail eren şehitlerimizi, yiğit gazilerimizi rahmet, gönül borcu ve şükran duygularıyla bigâne ediyorum. Halas Günümüz mutlu olsun diyerek konuştu.

İMAMOĞLU, ŞEREF DEFTERİNİ İMZALADI

İstanbul Büyükşehir Şehremini Ekrem İmamoğlu, izzetinefis defterini imzaladı. İmamoğlu İstanbul muazzez milletimizin topyekün verdiği mücadele ile tarihte emsaline bir iki rastlanır bire bir çabalama ve savaşım ile işgalden arındırılmıştır. Bu destani mücadele milletimizin bağlantı ve el birliği içerisinde cereyan ettiğinde başarabileceklerinin tıpkısı göstergesidir dedi.

BAKANA TEŞEKKÜRNAME ETTİ

Ekrem İmamoğlu Göztepe-Ataşehir- Ümraniye yer altı treni hattı ile ilişik attığı tivite Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel marifetiyle eşit verilmesi ile ilgilendiren kendisine Bu yazı onayı bire bir yıldır bekliyordu. Içtimai iletişim araçları üzerinden bu konudaki duyurumuzu yaptık. Kendisi de aynı hafta evvel imzaladığını söyledi. Islak imzalı kağıt daha kurumumuza ulaşmadı. Onu bekliyoruz. Sayın bakana teşekkürname ederiz. Bahsettiğimiz forma Göztepe-Ataşehir-Ümraniye Hattı dedi.

ATATÜRK’ÜN 1934 YILINDA KULLANDIĞI VESILE İLE SAMSUN’DAN GELDİ

İstanbul’un kurtuluşu üzere Samsun’dan arabası ile İstanbul’a mevrut Muhammet Yıldırım Bu arabayı kendim yaptım. Bu makine 1934 yılında paşamızın o dönemde kullandığı aracın replikasıdır. Üzerindeki heykeller de Mustafa eksiksizlik Atatürk Samsun’ a geldiğinde onu Samsun’üstelik karşılayan Cevdet Yüzbaşıdır. Ego gür benzeri Kemalist olduğum amacıyla böyle benzeri fikir aklıma geldi. Türkiye’yi gezerek arabayı tanıtmaya çalışıyorum dedi.

Merasim böylece Cumhuriyet Anıtı önünde dolgun fotoğraf çekildi. Merasim, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın gösterisi ile akıbet buldu.

Share: