İstanbul 4. Arsıulusal Ahali Müzikleri Festivali Başlıyor!

Türkiye’nin biricik el müzikleri festivali olan İstanbul Uluslararası El Müzikleri Festivali, bu sene dördüncü kez yapılıyor. Curcuna, İspanya’dan Buika, Türkiye’den Ağır Bingöl ve İrfani Türküler konserleri ile Beyoğlu Firez Yolu Festivali kapsamında 4-5- 6 Ekim tarihlerinde Atatürk Hars Merkezi’nde gerçekleşecek. Festivalde ayrıca ücretsiz üniversite konserleri, Aşıklar konseri, geleneksel enstrümanlar sergisi, mankafa dönüşümden yapılan enstrümanlar sergisi ve konseri, Okay Temiz Tartım Atölyesi ve konseri ile ulama yapım atölyesi birlikte yapılacak.

Buika, Zor Bingöl, İrfani Türküler

İstanbul Arsıulusal 4. El Müzikleri Festivali, bu sene Ekin ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla 4, 5, 6 Ilk Teşrin tarihlerinde Atatürk Firez Merkezi’nde gerçekleşecek. Programı, Musahabe Hayattır Derneği yoluyla hazırlanan festivalin bu yılki ecnebi konuğu Buika olurken İrfani Türküler ve Çetin Bingöl ise Türkiye’yi temsilen AKM’dahi konser verecek.

AKM’birlikte meşgul komple üç çağ

Türkiye’nin halk müzikleri alanında genişlik doğru festival olma uğrunda ilerleyici İstanbul Uluslararası Halk Müzikleri Festivali 4 Teşrinievvel Salı günü AKM’da yapılacak küşat töreni ile başlayacak. Üç gün boyunca ahali müziklerine dair mütehammil çokça etkinliği AKM, AKM Madun Dinlenmelik alanı ve Galata Üniversitesi Şişhane Meydanı’nda sanatseverlerle buluşturacak.

Okay Akman Ritim Atölyesi ve Konseri

Dünyaca adlı perküsyon sanatçısı Okay Bozulmamış festivalde öz adını haiz Tartım Atölyesi ve Ritim Konseri ile festivalde düzlük alıyor. Ayrıca, Akman’e ait enstrümanlardan oluşan işporta da AKM Alt Dinlenmelik alanında yapılacak olan Ritim Atölyesi ve konseri ile ücretsiz olarak izlenebilecek.

Ata ve Oğul Aşıklar

Ardahanlı ağababa ve oğul Aşıklar Orhan ve İsrafil Üstündağ, İstanbul 4. Uluslararası El Müzikleri Festivali açılışında AKM Madun Fuaye’birlikte ayrımsız dinleti verecek. Orhan ve İsrafil Üstündağ, Anadolu’nun bu özel geleneğini sazları ve sözleriyle yaşattıkları konserde hayatın temas alanına dair atışmalarıyla izleyenlerle buluşacaklar. Baba Üstündağ geleneği, müziği henüz çağdaş biçimde ele kayran mahdum İsrafil Üstündağ ise geleceği sahne ediyor. Ardahan’ın sesi ve soluğu olan baba ve mahdum, curcuna kapsamında sazları ve sözleri ile dinleyicilerle olacak.

Üniversitede ücretsiz konserler

Festivalde ayrıca rastgele sene olduğu kabil halk müziğinin büyük isimleri olan Elif Öpücük Doğan, Kükremek Türkan, Ümit Yılmayan, Açık Deniz Aslan, Petra Nahtmanova, Yanardağ Topakoğlu ve Müstakil Duygusal Güdücü üniversiteliler ile ücretsiz konserlerde buluşacak. Etkinlik Galata Üniversitesi önü Şişhane Meydanı’nda yapılacak.

Bin almanak sesler

Anadolu’nun sözlü tarihi olan müzik enstrümanlarından oluşan işporta ise AKM’nin alt dinlenmelik alanında üç çevrim boyunca gezilebilecek. Etnomüzikolog Feridun Obul marifetiyle hazırlanan ‘Bu Toprağın Sesleri’ isimli sergide Anadolu’dan dünyaya ses ergin enstrümanların orijinalleri ve replikaları görülebilecek.

Putrel yapım atölyesi

Ulama sanatçısı ve ulama imal ustası Oktay Yılmayan festivalde seçkin sene olduğu gibi ‘Putrel Yapım Atölyesi’ verecek. AKM fuayesinde yapılacak atölyede putrel yapımının herhangi bir aşaması görülebilecek.

Çer çöplerle konser

Festivalin bağlam alımlı gayrı etkinlikleri ise Fungistanbul vasıtasıyla düzenlenecek olan ‘Atık Enstrümanlarla Çalgı Atölyesi’, Çer Çöp Sergisi ve Fungistanbul konseri dahi AKM Madun Dinlenmelik alanında gerçekleşecek.

Doğayı esirgeme bilincine ilgi soldurmak amacıyla yapılacak atölyede kullanılacak olan yekpare materyaller atıklardan elde ediliyor. Atölyede, kullanım ömrünü tamamlamış, bundan sonra işe hovarda diye niteleyerek düşünülen objelerin ‘ileri dönüşüm’ ile bittabi enfes birer müzik enstrümanına dönüşeceği gösterilecek. ‘Atık Enstrümanlarla Müzik’ atölyesi, bahis anlatımlı ve soru-karşılık şeklinde olacak ve aktiflik ücretsiz kendisine gerçekleştirilecek.

Tekellüm Yönetmeni Çetin Bingöl

Halk müziğinin, kültürümüzün bildirme yetişkin ve barışçıl bileşenlerinden olduğu savıyla yola koyulan İstanbul 4. Arsıulusal Ahali Müzikleri Festivali bu alanda kalıcılığı hedefleyerek sanatseverlerle buluşuyor. İçeriği Laf Hayattır Derneği yoluyla hazırlanan festivalin Musahabe Yönetmeni ise adlı artist Müşkül Bingöl.

Konuşma Hayattır Derneği Umumi Heyet Başkanı Bingöl, Ekin ve Turizm Bakanlığı, Halk Bank ve Aydınlı Kol katkılarıyla bu sene dahi müzikseverler amacıyla manidar bire bir curcuna hazırladıklarını anlatım ederek: “Beyoğlu Firez Yolu Festivali ortamında yer almaktan belde çokça mutluyuz. Bu sene dört yaşına giren festivalimiz ülkemizin makro festivalleri arasındaki yerini sağlamlaştırıyor. Yola çıkarken ülkemizin halk müziği konusundaki curcuna açığını mantinota hedefimiz olduğunu belirtmiştim. Bu garaz ile değme yıl dünyanın sunu mefret isimlerini Türkiyeli müzikseverler ile buluşturuyoruz. Antrparantez yaptığımız atölyeler, sergiler, söyleşiler ile halk müziği alanındaki bilimsel verileri de halkımızla paylaşıyoruz. Festivalimiz gelişigüzel yıl tıpkısı öncekinden elan zenginleşen programı ve etraflı içerikleriyle etraflı yıllar boyu yaşayacak” dedi.

AKM Türk Telekom Opera Salonu Programı

4 Ilk Teşrin Salı 21.00 İrfani Türküler

5 Teşrinievvel Çarşamba 20.00 Buika

6 Teşrinievvel Perşembe 20. 00 Çetince Bingöl

Share: