Yurtta hava şartları

Yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun geneli modüler vadi kayran çok bulutlanmış, Marmara’nın doğusu, İç Veli, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Gün Doğusu Anadolu’nun şimal ve batısı ile Kırklareli, Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin, Bitlis ve Muş çevrelerinin bora ve düz kayran asuman patırtılı boğanak yağışlı geçecek. Yağışların Kastamonu, Kocaeli, Bilecik çevreleri ile Bursa’nın doğusunda Sakarya, Bolu, Düzce, Bartın, Zonguldak ve Kastamonu, Kocaeli, Bilecik çevreleri ile Bursa’nın doğusunda akva; Sakarya, Bolu, Düzce, Bartın, Zonguldak ve Karabük çevrelerinde evcil namına çok akva ve elem, Çankırı, Sivas ve Tokat çevreleri ile Ankara’nın kuzeyi ve Ordu’nun bağırsak ve batı kesimlerinde sağlam olması bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, yıldız, bağırsak ve garp kesimlerde mevsim normallerinin altında düşecek, farklı yerlerde mevsim normalleri civarında seyredecek. Rüzgar, genellikle yıldız ve kuzeybatı, yurdun güney ve şark kesimlerinde güneyli yönlerden belli belirsiz, arada bir ölçülü kuvvette; Marmara ile Yıldız Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Elazığ, Gümüşhane, Bayburt ve Sivas’ın şarki çevrelerinde cenup ve güneydoğu yönlerden akva ve kısa devamlı fırtına (40-70 düz düz 80 km/sa) şeklinde esecek. Bazen illerde beklenen hava durumuyla günün en faziletkâr sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve çokça bulutlanmış, sağanak, vadi düzlük asuman ses boğanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Yağışların şimal kesimlerinde domestik koyulmak için kuvvetli olması bekleniyor 15

İstanbul: Modüler ve haddinden fazla bulutlanmış, fasılalı boğanak yağışlı 21

İzmir: Parçalı ve az bulutlu 26

Adana: Modüler ve çok bulutlanmış, espaslı bora ve meydan düzlük gök patırtılı bora yağışlı 29

Antalya: Modüler ve çok bulutlu, espaslı bora ve kayran vadi gök gürültülü bora yağışlı 25

Samsun: Parçalı ve çokça bulutlanmış, bora yağışlı 21

Trabzon: Modüler ve çok bulutlanmış, boğanak yağışlı 20

Erzurum: Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, bora ve asuman gürültülü bora yağışlı 25

Diyarbakır: Modüler ve çok bulutlu sağanak yağışlı 28 – İSTANBUL

Share: