Iraklılardan Seyyid Taha-i Hakkari Hazretlerinin türbesine gösterişli bent

Irak’tan mevrut binlerce güç, Hakkari’nin Şemdinli ile Derecik ilçeleri beyninde kayran kayran Seyyid Taha-i Hakkari Hazretlerinin türbesini müzakere etti.

Şemdinli ile Derecik ilçeleri arasında kâin Nehri’bile benzeri araya mevrut binlerce kişi, henüz sonra türbeye geçti. Irak’tan gelenler, Seyyit Taha-i Hakkari Hazretleri ve amcası Seyyit Abdullah Hazretlerinin türbesini müzakere ederek dua etti. Seyyit Taha-i Hakkari Hazretleri türbesi ziyareti sonrası Iraklılar bölgedeki akrabalarıyla bire bir araya geldi.

Irak’tan gelen alimlerden Hacı Hüseyin Lolani, “Bu kat hususi olarak Seyyit Taha-i Hakkari Hazretlerini ziyarete geldik. Burada tanıdığımız sofilerin ve müritlerin hizmetinde olalım. Herhangi Bir hangi kadar ziyaretimiz güdük sürse da, gördüğümüz bu hava yuvarı herhangi bir şeye bedeldir. Tanrı-u Teala hepimizi bilcümle dert ve belalardan koruma eylesin. İslam’ın fena hâlde ahlakına akıllıcasına ilerlemeyi ve makul yolda olmayı ayırmasın. Biz buraya dua etmeye geldik. Bu artağan zatların hatırına Tanrı bizi ve ölmüşlerimizi affetsin. Züğürt olanlara onma versin. Biz Irak’tan onların türbesini yaşamak için geldik. Burada huzura duayen gibiyiz” dedi. – HAKKARİ

Share: