İhracat desteklerine müteveccih prefinansman modeli hayata geçiriliyor (1)

Tecim Bakanı Mehmet Muş, ihracatçıların finansman yükünü ortadan çekmek için Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda Türk Eximbank ve İhracatı Geliştirme NANIAZIZ’nin (İGE ZIYAN ETMEK) katılımıyla prefinansman ve teminata yönelik tıpkısı misil geliştirdiklerini belirterek, “Kurguladığımız modelde, servet ve hizmet ihracatçılarımıza verdiğimiz proje, izlence ve yontu bazlı desteklerimize prefinansman imkanı getiriyoruz.” dedi.

Muş, Bakanlıkta düzenlenen “Yeni Zürriyet İhracat Destekleri ile Prefinansman Modeli Lansmanı ve Prefinansman Modeli Protokolü İmza Töreni”ne katıldı.

Vekil Muş, burada yaptığı konuşmada, april ayından itibaren Vekillik, Türk Eximbank ve İGE KAZANÇ ile yapılan etraflı istişare ve icraat neticesinde bugün protokolün imzalanmasıyla prefinansman modelini hayata geçireceklerini söyledi.

Firmaların ihracat desteklerinden fehmetmek amacıyla öncesinde faaliyetini gerçekleştirerek masraf yaptığını ve lüzumlu belgeleriyle incelemeci kuruluşa başvurduğunu anımsatan Muş, bu başvurunun incelenmesi ve tahakkuku neticesinde destek ödemelerinin yapıldığını bildirdi.

Muş, buna karşın referans, tetkik ve tahakkuk süreçleri karışma edildiğinde, ruh ile ifa beyninde bir müddet geçtiğine ve bu durumun ihracatçılara finansman yükü doğurduğuna dikkati çekerek, şöyle bitmeme etti:

“Bu yükü ortadan yolmak ve ihracatçılarımıza yönelik cesaret kabiliyetini tezyit etmek amacıyla İhracat Desteklerine İlişkin Karar’ımıza dayanarak, Bakanlığımız koordinasyonunda Türk Eximbank ve İGE EKMEK’nin katılımıyla prefinansman ve teminata yönelik bire bir emsal geliştirdik. Pazara Antre Projesi Istihzar Desteği, Toptan Hazırlık Zinciri Yetkinlik Proje Desteği, Tasarım ve Nişane Geliştirme Desteği, Ayraç ve TURQUALITY Destek Programları, ihracat ve e-ihracat konsorsiyum statüsü verilen şirketlere yönelik destekler ilkin almak için kurguladığımız modelde, para ve bakım ihracatçılarımıza verdiğimiz proje, program ve heykel bazlı desteklerimize prefinansman imkanı getiriyoruz. Bakanlığımız eliyle bindi başvurusu makul görülen ihracatçılarımız, Türk Eximbank’a yüreklilik başvurusunda bulunacak ve prefinansman protokolü çerçevesinde rüçhan adına değerlendirmeye bağımlı tutulacaklardır.”

Bankalar bile kefalet sistemine karışma oluyor

İGE YEMEK’nin 1 Mart 2022’dahi hayata geçirildiğini anımsatan Muş, ağustosta 20 bankanın de ortaklığıyla şirketin anamal yapısının güçlendirildiğini kaydetti. Muş, bankaların kefalete ilgilendiren protokollerinin imza sürecinin başladığını ve sunu gelişmemiş sürede bunların kefillik sistemine karışma olmasını öngördüklerini anlattı.

Muş, böylelikle, kredibilitesi olan ancak inanca sorunu dinç, özellikle KOBİ’ler başlamak amacıyla yekpare ihracatçılar üzere İGE AŞ’nin finansmana erişiminin daha de kolaylaştığına belen ederek, şöyle konuştu:

“Kefalet sorununa çözüm bularak firmalarımızın krediye erişim işlemlerini hızlandırdık. Bugüne kadar 2 bin 148 firmaya 6 bilyon liranın üzerinde krediye kefalet sağlayarak ihracatçılarımıza finansman konusunda içki aldıran ve bu konumunu gelişigüzel sabık periyot güçlendirecek olan İGE ATLATMAK, prefinansman modelimizde bile cesim bir sacayağıdır. Gerçekten tören düzeni kapsamında Türk Eximbank tarafından prefinansman kredisi onaylanan ihracatçılarımıza, dallı güllü sermaye yapısıyla balaban ayrımsız paydaşımız olan İGE SAVUŞMAK üstelik rüçhan namına garanti desteği sağlayacaktır. Kredisi ve öncesinde Bakanlığımızdaki destek başvurusu onaylanan ihracatçılarımızın destekleri çabuk ayrımsız şekilde ödenecek ve ihracatçımız bu adalet edişlerini direkt Türk Eximbank nezdinde kullandırılan kredilerin dümbelek ödemesinde kullanabilecektir.”

Vekil Muş, “İhracat Desteklerine Yönelik Prefinansman Modeli”nin ihracatçıların öteden beri murat ettiği alışılmamış bir menent olduğunu belirterek, “Bu modelle desteklerimizin etkinliğini artıracak, değme yıl destekler için bütçeden ayrılan kaynağı finansman ile eşleştirerek çoğaltan etkisiyle ihracatçımızın hizmetine sunacağız.” ifadelerini kullandı.

(Sürecek)

Share: