Niğde’de aşılanmamış keçisi sayısı yükseldi

Niğde’de çandır keçisi sayısı yükseldi

NİĞDE – Tabiat Dulda ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri, Niğde’de dağ keçilerinin envanterini çıkardı.

Niğde Çamardı ilçesi Kutup Yıldızı Çandır Hayatı Ihya Sahasında, Aladağlar Milli Pakında ve Ulukışla ilçesine merbut Horoz köyünde 20 kişilik kadro ile yapılan envanter çalışmaları sonucunda acı keçisi sayısı baştan belirlendi.

Tabiat Siper ve Milli Parklar Büro Müdürlüğü ekipleri yoluyla yapılan çalışmalarla çandır keçesi sayısının bu sene 2 bin 950’ye yükseldiği görüldü. 2021 yılında yapılan sayımlarda 2 bin 70 olan yaban keçesi sayısı bu yıl 2 bin 950’ye yükseldi. Huy Dulda ve Milli Parklar Idarehane Müdürlüğü yetkilileri, yapılan sayım sonucunda dinç karışık keçisi sayısında artma gözlemledi. Niğde’de deli dolu esirgeme ve hassas vatandaşlar yardımıyla ateş keçisi sayısının rastgele geçen yıl arttığına değinen Natür Dulda ve Milli Parklar Büro Müdürlüğü yetkilileri, Çamardı ilçesi Kutup Yıldızı Çandır Hayatı Geliştirme Sahasında 1689, Aladağlar Milli Pakında 845, Ulukışla ilçesine ilişkin Horoz köyünde 416 çandır keçisi bulunduğunu belirtti.

20 şahsiyet ekiple 10 bölgede yapılan envanter çalışmaları sonucunda 2021 yılına oranla kısaca yüzde 10 oranında benzeri çoğalma yaşandığı belirtildi.

Share: