GSB sıkıntılı başvuruları açıklandı

Cahillik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB elverişsiz başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara faz yer yerleştirmede tarihimizin arz faziletli olta oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Nazır Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor iklim müdürlerinin üstelik devre içi katıldığı toplantıda GSB mikro referans sonuçlarına ilişkin bilgiler verdi.

2022-2023 terbiye tedrisat dönemi sıkı başvurularına ilişin birinci faz çalışma sonuçlarını kabullenmek amacıyla toplantının düzenlendiğini ifade fail Kasapoğlu, “800 yurt, 825 bin kapasite, güvenliğiyle, temizliğiyle, sosyal imkanlarıyla herhangi bir alanda yüksek teveccühe mahzar bire bir altyapı ve dirim alanı. Cümle gençlerimize onların kızıl ailelerine ‘hoş geldiniz’ buyurmak istiyorum.” diye konuştu.

Bilcümle çalışmaların fen odaklı şekilde ve daima bire bir sistem yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini birlikte çözümleme, planlama ve aplikasyon adına 3 anne başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Dubara sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman bir numara safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Ana amacımız üniversite gençliğini, onların yurtlara yerleşme sürecini sunma enerjik, eli nimetli şekilde yaşayan koordinasyonla ihata etmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza objektif ve dijital ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Üniversite açım tarihleri diyar diyar farklı oluyor. Tığ üstelik bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Hummalı ilişik dolu aynı mesai var. Bu güzelce çalışmaları iyicene neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 kamu kurumu aracılığıyla dijital namına analiz edildi. Başvurusu geçerli muazzez öğrencilerimiz, sağlık, başarı ve içtimai genişlik kriterleri asıl alınarak esasen tamamen sayısal ortamda, nesnel şekilde bire bir puanlamayla belirleme edildi ve sıralama yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula en yakın atılmak kaydıyla kol yapıldı. Şayet o yurtta yer namevcut ise yeryüzü mail diğer yurda komplo yapılmak kaydıyla bu süreç işletildi.”

“3 safha daha var”

Nazır Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin start tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kabil konuların alelhusus dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin uyarlama süreçlerinin de göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında yerine onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Bir Numara safha kayran yerleştirmede tarihimizin arz faziletkâr kapan oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı ensiz hizmetlerinin dünyada eşi aynı namevcut. Tığ yüzde 80’lik oranı hem bile önce fazda karşılayarak benzeri rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan elan çok kapasiteye sahip mahdut altyapımız var. Bu da çekicilik ve bayram vesilesidir. Birinci faz sonrası 3 fazımız henüz var. Bu fazların böylecene her öğrencimiz bu çatının altında bizlerle beraber olacak. Safha, faz sonuçları açıklayacağız, sakıntı yerleştirmelerimiz devam edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çeken Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Rate rezerv tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Veca, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak olmak üzere 41 memleket merkezimizde tamam başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mail ilimizde bile bu yerleşimi ikinci faz sürecinde tamamlamak üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde koca ve 4 ilimizde kız öğrencilerin topu yurtlara yerleştirildiler. Eylül kocaoğlan içerisinde ikinci safha sonuçlarını yeniden yeni başarılarla sizlere paylaşacağım. Tekmil Türkiye’miz birlikte altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle alay malay alay malay olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma hesabına bütün gelişigüzel çalışmaya bitmeme edeceğiz. Tamam gençlerimize sonuçlarımızın filinta olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci sunu yakın şekilde izleme etmeyi tavsiye mektubu ediyorum.”

Share: