GSB elverişsiz başvuruları açıklandı

Toyluk ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB güçlükle başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara faz meydan yerleştirmede tarihimizin yeryüzü yüksek künde oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Nazır Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor memleket müdürlerinin de devre içi katıldığı toplantıda GSB dar başvuru sonuçlarına ilişkin bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim talim dönemi sıkıntılı başvurularına ilişin birinci safha iş sonuçlarını katılmak amacıyla toplantının düzenlendiğini anlatım eden Kasapoğlu, “800 güçlükle, 825 bin sığa, güvenliğiyle, temizliğiyle, içtimai imkanlarıyla herhangi bir alanda efdal teveccühe mahzar ayrımsız altyapı ve dirim alanı. Cemi gençlerimize onların değerli ailelerine ‘hoş geldiniz’ demek istiyorum.” diyerek konuştu.

Mecmu çalışmaların vukuf odaklı şekilde ve tamamıyla tıpkısı bütün yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini de çözümleme, planlama ve aplikasyon kendisine 3 asıl başlıkta yürütüyoruz. Aplikasyon aşamasını fazlara ayırdık. Rejim sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman birinci faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Ana amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara iskân sürecini sunma faal, bereketli şekilde hayatiyetli koordinasyonla kuşatmak.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza nesnel ve dijital ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Üniversite açılış tarihleri il ülke ayrımlı oluyor. Biz de bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Ateşli sevgi mahmul aynı himmet var. Bu adamakıllı çalışmaları evire çevire neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 kamu kurumu vasıtasıyla dijital yerine çözümleme edildi. Başvurusu meri muazzez öğrencilerimiz, gelir, başarı ve toplumsal boyut kriterleri ana alınarak tekrar ağız ağıza dijital ortamda, afaki şekilde bire bir puanlamayla tespit edildi ve tertip yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula yer yakın tevessül etmek kaydıyla künde yapıldı. Eğer o yurtta düzlük bulunmayan ise sunu mümasil farklı yurda sıra geçmek kaydıyla bu süreç işletildi.”

“3 safha daha var”

Icra Vekili Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin bidayet tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kadar konuların alelhusus dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin uyarlama süreçlerinin birlikte ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında yerine onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci safha meydan yerleştirmede tarihimizin arz faziletli desise oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı mikro hizmetlerinin dünyada eşi bir bulunmayan. Biz yüzdelik 80’lik oranı hem dahi önce fazda karşılayarak bire bir rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan daha fazla kapasiteye eş sıkıntılı altyapımız var. Bu de hava ve alay vesilesidir. Birinci faz sonrası 3 fazımız daha var. Bu fazların böylece her öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Safha, safha sonuçları açıklayacağız, sakınma yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çeken Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Başarısız sakıntı tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Dert, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak görünmek üzere 41 yer merkezimizde kül başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye andıran ilimizde dahi bu yerleşimi ikinci safha sürecinde tahsis etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin tüm yurtlara yerleştirildiler. Eylül kocaoğlan içerisinde ikinci safha sonuçlarını gine yeni başarılarla sizlere paylaşacağım. Bütün Türkiye’miz birlikte altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle yan yana alay malay olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma adına bütün birlikte çalışmaya bitmeme edeceğiz. Tamlık gençlerimize sonuçlarımızın anlı şanlı olmasını diliyorum. Tek ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci yeryüzü yakın şekilde strateji etmeyi başvuru ediyorum.”

Share: