G7 Dışişleri Bakanları: Rusya, çekirdeksel santrallerden derhal çekilmeli

G7 Dışişleri Bakanları aracılığıyla yapılan mukayyet açıklamada, Rusya’dan, Zaporijya’da bulunan nükleer santralden ve ülkedeki gayrı santrallerden derhal çekilmesi ve kontrollerinin Ukrayna’ya bırakılması rica edildi.

G7 ülkeleri olan Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve İngiltere’nin Dışişleri Bakanları, Rusya’nın Ukrayna’da bulunan nükleer santralleri taharri etmesinin bölgeyi tehlikeye attığını belirtti. Yapılan kayıtlı açıklamada, “Rusya’nın, Zaporijya nükleer santralinin yanında Ukrayna’nın arsıulusal kabul görmüş sınırları içindeki tamlık nükleer tesislerin birlik kontrolünü derhal kanuni sahibi Ukrayna’ya ferasetsiz vermesini arzu ediyoruz. Zaporijya çekirdeksel santralini işleten Ukraynalı personel, görevlerini yıldırma yahut ağırlık olmadan hesabına getirebilmelidir. Bölgeyi tehlikeye sokan, Rusya’nın santralci üzerindeki sonsuz kontrolüdür” denildi.

IAEA’YA DESTEK YİNELENDİÖte yandan açıklamada, Konfedere Milletler’e (BM) ilişkin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’na (IAEA) kamu bindi verildiği üstelik yinelendi. G7 bakanlarının açıklaması şöyle devam etti: “IAEA’ya cümle ve daim desteğimizi yineliyoruz. IAEA personeli, Ukrayna’daki cemi nükleer tesislere emin ve engelsiz tıpkısı şekilde erişebilmeli, bu tesislerin işletilmesinden mesul Ukraynalı personelle doğrudan ve müdahale olmaksızın iletişim kurabilmelidir.”NELER OLMUŞTU?

Zaporijya nükleer santrale andıran noktada planlı cüretkâr sonucu santralci hasar gördü. Saldırının arkası sıra Ukrayna, Rusya’yı suçlarken, Rusya ise Ukrayna’yı suçladı. IAEA Umumi Direktörü Rafael Mariano Grossi söz konusu saldırının hem Ukrayna hem da çevresindeki birçok ülkeyi tehlikeye attığını ve bu tarz saldırılardan kaçınılması gerektiğini vurgulamıştı. Grossi antrparantez bölgeye IAEA’dan kadro gönderilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Share: