Çin’de hayvanlardan insanlara geçen kullanılmamış ölümcül bire bir virüs belirleme edildi! Arz açık semptomları bezginlik ve öksürük…

Çin’in doğusundaki Hennan ve Şantung eyaletlerinde kullanılmamış aynı virüs paniği yaşanıyor. Hayvanlardan insanlara geçtiği memul Langya (LayV) isimli henipavirüs, şu ana kadar 35 kişide belirleme edildi.

“TESPİT EDİLEN VAKALAR CİDDİ DEĞİL”

Ağırlıklı namına kır farelerinde rastlanan virüs için Çin, Singapur ve Avustralya’dan araştırmacıların kaleme aldığı yazı New England Tababet Dergisi’nde yayınlandı. Singapur’daki Duke-NUS Tababet Okulu’ndan araştırman Wang Linfa, tayin edilen vakaların tehlikeli olmadığını ve ürkü yapılmaması gerektiğini söyledi. Linfa buna karşın, doğada bulunan ve insanları enfekte edebilecek çok sayıda virüsün öngörülemeyen sonuçlara illet olabileceği gerekçesiyle alarmda olmaya ihtiyaç duyulduğunu de ifade etti.

MEMELİ HAYVAN BILIMI VİRÜSÜN KATIKSIZ REZERVUARI OLABİLİR

Araştırmacılar aracılığıyla yapılan çalışmalarda, sınav edilen dağ bayır farelerinin yüzde 27’sinde Langya virüsü tayin edildi. Köpeklerin yüzde 5’inin ve keçilerin yüzdelik 2’sinin da virüs testleri pozitif artık. Köstebek kabilinden memeli hayvanların virüsün natürel rezervuarı olabileceği düşünülüyor. MEMLUK Hastalık Taharri ve Önleme Merkezi’ndeki araştırmacılar ise, insanlarda görülen gelişigüzel 4 virüsten 3’ünün hayvanlardan insanlara geçmiş olabileceğini tahmin ediyor.

BM UYARMIŞTI

Birleşmiş Uluslar (BM), henüz önceki da iklim krizi ve yaban hayatındaki sömürünün artışı nedeniyle dünyada haddinden fazla sayıda eş hastalığın görülebileceği konusunda uyarılarda bulunmuştu. Tayvan Hastalık Kontrol Merkezi’nden aksata haset yapılan açıklamada, Langya virüsü ile ilgili çalışmaların yakından izlem edildiği belirtilmişti.Share: