Cumhur Reisi Erdoğan Cumhuriyet tarihinin en iri toplumsal basamak projesi tanıtım töreninde konuştu: (3)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Altını tarihinin arz şişman içtimai hane projesiyle, hareket yerlerini 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle, 120 ay mehil ile emekçilere ve zihayat girişimcilere sunacaklarını bildirdi.

Beştepe Ulus Kurultay ve Kültür Merkezi’nde planlı, Cumhuriyet tarihinin en nazik toplumsal basamak projesinin tanıtım töreninde konuşan Erdoğan, şu anda 12 ilde, 3 bin 930’u bitmiş, mecmu 10 bini aşan sanayi tipi hareket yeri projesi yürüttüklerini söyledi.

Kampanyanın önce etabı kapsamında, 10 bin kullanılmamış aksiyon yerini henüz aşağı ve itidalli ölçekli sanayicilerin hizmetine sunacaklarını belirten Erdoğan, nesir edecekleri gelişim yerlerinin, ülkenin yatırımına, üretimine, sanayisine ve istihdamına oldukça çok tıpkısı yardım sağlayacağını dile getirdi.

Cumhur Reisi Erdoğan, “Onlarca ayrımlı sektöre yayılan onarım ve imalat kollarında yoğunlaşan hoşur işletmelere hitap eden sanayi tipi gelişim yerlerimiz, 100 bine andıran eklenmiş istihdam sağlayacaktır. Bu hareket yerlerini, 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle 120 kamer mehil ile emekçi kardeşlerimize, zihayat girişimcilerimize sunacağız. Umum bu yatırımların henüz evvel çivileri çakılır çakılmaz sanayi çarkları hızlanmaya, ekonomimiz güçlenmeye ve 200 bin bakir istihdamla hareket gücümüz kazanmaya başlayacaktır. İlk evim, önceki iş yerim projesinin 81 ilimize, ülkemize ve vatandaşlarımıza ömre bedel hayır olmasını diliyorum.” diyerek konuştu.

Erdoğan, dünyada sosyal ev, fehamet ve arkalama uygulamalarının, soylu erki daralma dolayısıyla gabi plana atıldığı ayrımsız dönemden geçildiğini, alelhusus toplumsal göz projelerinin, inşaat malzemelerinin maliyetlerindeki sivri artışlar sebebiyle ağız ağıza durduğunu aktardı.

Reisicumhur Erdoğan, “Tığ ise çağın değme ihtiyacı gibi konut arzında yaşanan daralmaya cebin bile çözümü yerli ve milli imkanlarla arıyor, buluyor ve hayata geçiriyoruz. Gerçekte bir vakitler beri şişman hane projelerimiz Anayasamızda kayran alan içtimai heybet ilkesini bildirme istikbal ve çalışkan düzeyde hayata geçirdiğimiz alanlardan biridir. Türkiye’nin sonuç dönemde yaşadığı koca hesaplı büyümeye, ihracatta ve üretimde gösterdiği performansa mecbur, kazançlı atılımının genişlik konkre örneklerinden biri de aha bu hane kampanyasıdır.” diye konuştu.

Dünyada hiçbir ülkenin, maliyet ve süre kendisine atılganlık edemediği tıpkı projeyle, milyonlarca vatandaşı karı sahibi yapmakta kararlı olduklarını söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bölük üretimindeki hızımızdan ve hareket kalitemizden derk etmek talip Avrupa’daki, Asya’daki ve Afrika’daki tecrübemizden istifade etmek talip onlarca büyüklük var. Biz bu alandaki birikimimizi öncelikle vatandaşlarımızın istifadesine sunuyoruz. Bu safiha, tıpkı tehlikeli meselesi olmanın ötesinde, seçkin şart altında millete hizmet üzere himmet, tezyit ve savaş etme anlayışının tabii tıpkı sonucudur. Şevket milletine hizmet üzere çalıştıkça, budun bile devletine henüz kibritçi tesahup etmek bile artık güven etmektedir. 15 Orak Ayı gecesi yaşananlar bu hakikatin bildirme azrail ifadesidir.”

Hükümetleri döneminde, hayata geçirdikleri el erki ve kalkınma devrimleriyle milletle devleti, zamanında hiç olmadığı kadar bütünleştirdiklerini, birleştirdiklerini ve güçlendirdiklerini belirten Erdoğan, “Konut projelerimizi dahi bu tatlılıkla yürütüyoruz. Ailelerimizin, konutlarıyla toplumsal ve kültürel imkanlarıyla ne kadar dolgunca, ne kadar eğlenceli yerleşim yerlerinde yaşarlarsa hem kendi bireyleri ortada hem çevreleriyle o büyüklüğünde dimdik münasebat içinde olacaklarına inanıyoruz.” dedi.

“Türkiye’yi eş ayrımsız büyüklük haline getirmenin gayreti içerisindeyiz”

Cumhur Reisi Erdoğan, geçtiğimiz haftalarda İstanbul Esenyurt’taki ev dağıtım projesine ilgili birlikte “Destek fazlalık 3 zemin artı 4. Orada vatandaşlarımızın mutluluğunu gördüm. Esenyurt bilinen geçmişi itibarıyla gecekonduların koca olduğu tıpkı kayran amma orada kentsel tahavvül projesiyle çokça kilolu tıpkısı hamle attık, atıyoruz ve bütün bunlarla beraber şehirlerimize yakışan tıpkı yapılaşmayı yaparak Türkiye’yi benzer tıpkı ülke haline getirmenin gayreti içerisindeyiz.” şeklinde konuştu.

Erdoğan, zelzele konutlarına ait dahi şunları söyledi:

“İzmir’dahi yaşanan yer sarsıntısı ve bir lahzada depremden sonra o bölgeyi kuşkusuz değiştirdiğimizi, şüphesiz dönüştürdüğümüzü ev tasdik töreninde cümle İzmirlilere ekranları başında izleyen bütün milletimize gösterdik. Tıpkısı öz Malatya’bile, Elazığ’üstelik ve Erzincan’de tüm buralarda üstelik gösterdik. Yangınlar oldu, Antalya-Muğla bütün buralarda kolaylıkla inşaatların yapımını gerçekleştirdiğimiz kabilinden gelip, ‘Başkanım kâffesi dolgunca güzel dahi benim traktörüm gitti benim halim hangi olacak, benim ekmek teknem oydu’ diyen fellah kardeşime dedim ki ‘Bir hafta içinde traktörün sana gelecek.’ Tığ tıpkısı haftayı bulmadan traktörünü o ekinci kardeşimin namına ve onun kabil çevredeki hep çiftçilere traktörlerini ulaştırdık.”

“Yurtlarımız henüz meşbu değil”

Projenin cümlesi, 500 bin ev, 250 bin ev gayeli yer ve 50 bin aksiyon yeri bittiğinde, 3 milyon 750 bin kişiyi elan emin yaşam alanlarına kavuşturmuş olacaklarını nâkil Erdoğan, “Cumhuriyet tarihinin sunu büyük içtimai basamak hamlesinin sevincini milletimizle yaşarken, ülkenin seçkin kazancına, değme sevincine, seçkin güzelliğine itiraz edenler birlikte unutmayın, onlar abes durmuyor. Her projemiz üzere, 500 bin toplumsal konutun birlikte yapılamayacağını söylemelerini ben kermen birlikte almıyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Laf değil, iş ürettiklerini, iş yapmaya devam edeceklerini dile getiren Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Bizi asıl şaşırtıcı, tehalüf cenahının, gençlerimizin ev sahibi olmalarına cebin çıkmasıdır. Tek konuda gençlerimize güvenmeyenler, bu hususta de tıpkı yaklaşımı göstermektedir. Ülen muhalefet, biz göreve geldiğimizde sizin gençlerimize verdiğiniz burs neydi evet 45 liracıktı. Demin burslar 650’ye, 850’ye artık ve asgari ücrete çıktı kimlerin, lisansüstü eğitim tedris görenlerin. Biz böyle yaklaşıyoruz gençlerimize ve biz gençlerimizi hamdolsun sokaklarda bırakmadık. Şu an itibarıyla 850 bin gencimizi iskan edecek yurtlarımız var. Yurtlarımız elan dolmuş değil, yurtlarımızı dolduracak başvurma daha yok amma tığ buna karşın yeni ilavelerle 1 milyonun üstüne inşallah yurtlarımızı çıkaracağız. Tığ gençlerimize hep güvendik, hep inandık, hep destek verdik. Basamak projemizde birlikte onlara olan güvenimizi ve desteğimizi kendilerine yüzdelik 20’lik aynı kontenjan ayırarak gösterdik. Mukaddema elbette beniz binlerce gencimizin TOKİ projeleri ile eş sahibi olmalarını sağlamışsak zaman da aynısını yapacağız.”

Cumhur Reisi Erdoğan, Türkiye’ye kazandırdıkları seçkin yayın kadar içtimai hane projesinin bile millete olan vefa borcunu ödemenin vasıtası kendisine kabul ettiklerini belirterek, “Alelhusus alelhusus TEKNOFEST gençliğini bizim gelişigüzel yönüyle desteklememiz gerekiyor.” dedi.

Erdoğan, içtimai basamak projesinin ayrı benzeri özelliğine dikkati çekerek “Çeyizciler üzere kılıklı olsun. Çünkü temas hane 250 değişik alet noktasında bire bir hareketlenme meydana getiriyor. Nedeniyle ekonomiye birlikte ayrı benzeri hareketlenme demektir bu. İnşallah attığımız bu adımla, bu projemizin ülkemiz üzere yeni tıpkı tırmanışa, yıpranmamış ayrımsız dirilişe miftah olmasını diliyorum.” ifadesini kullandı.

-Notlar

Programda, Cumhuriyet tarihin genişlik büyük içtimai konut hamlesinin lansman filmi izlendi.

Törene, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Yargıtay Başkanı Mehmet Fistül, Hak Bakanı Bekir Bozdağ, Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Uğur Gelgel, Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, TBMM Başkanvekili Izzet Adan, DÜRÜST Öğür TBMM Kol Başkanı İsmet Yılmaz ile Balaban Bağlanak Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici katıldı.

(Bitti)

Share: