FETÖ’nün finansal yapılanmasına müteveccih operasyonda 623 kontrol

FETÖ’nün finansal yapılanmasına yönelik geçkin 59 ilde başlatılan ‘Gazi Turgut Arslan Operasyonu’nda gözaltına alınan kaba sayısı 623’e imdi. Operasyonda ayrıca, yaklaşık 20 milyon TL mesabesinde döviz ve zer ile çokça sayıda örgütsel gereç ele geçirildi.

Itimat Umumi Müdürlüğü, FETÖ’nün mal yapılanmasına müteveccih cemaziyelevvel 59 ilde 704 şüpheliye müteveccih ‘Gazi Turgut Arslan Operasyonu’ başlattı. Operasyonda şu anne büyüklüğünde 623 mesture/kurye gözaltına alınırken, 81 şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışmalar bitmeme ediyor. Gözaltına alınan şüpheliler ortada; 4 doktor, 4 hoca, 2 lavta, 2 infaz siper memuru ile 1 marifet hazırlama ve arama işletmeni olmak için toplamda 13 deli dolu kamu çalışanı bulunuyor.

Operasyonda, tahminî 20 milyon TL mesabesinde döviz, zer ve çok sayıda örgütsel sayısal malzeme ele geçirilirken; elde edilen verilerin incelenmesine, örgütün güncel/mesture yapılanmasında fariza düzlük sair teşkilat mensuplarının tespitine müteveccih çalışmaların devam ettiği belirtildi.NEDEN TURGUT ASLAN’IN İSMİ VERİLDİGazi 1’inci Sınıf Inanma Müdürü Turgut Arslan (60), 1981 yılında Polis Güçleri Kolejinden, 1985 yılında Polis Akademisinden dereceyle mezun olduktan sonra  komiser yardımcısı kendisine göreve başladı. Bursa, Bingöl, Marsilya/ Fransa Başkonsolosluğu, Ankara, Yozgat ve Tunceli ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nün değişik birimlerinde fariza eden Aslan, 2014 yılında Inanma Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanı adına atandı. Görevi süresince terör örgütleriyle savaşım fail Aslan, FETÖ’nün 15 Orak Ayı 2016’daki çarpış girişimine kadar bu görevini başarıyla yürüttü. 15 Temmuz’da darbeciler eliyle Güllabi Umumi Komutanlığında dengesiz alınan Arslan, başından vurularak ciddi yaralandı ve geçirdiği operasyonlarla hayata tutunarak ‘gazi’ unvanı aldı. Arslan’a antrparantez, 15 Orak Ayı’da milli egemenlik ve demokrasiyi sıyanet etmek üzere gösterdiği mücadele zımnında Celal Iftihar Madalyası verildi. Şu anda Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olan Turgut Aslan’ın ismi, FETÖ’ye karşı yürüttüğü kahramancasına ve fedakarca mücadele zımnında operasyona verildi.

Share: