İstanbul 4. Arsıulusal Ahali Müzikleri Festivali Sona Erdi!

Türkiye’nin yegâne umum müzikleri festivali olan İstanbul UluslararasıHalk Müzikleri Festivali balaban ilgi gören konserler, atölyeçalışmaları, sergiler ve dayanabilen haddinden fazla aktiflik ile bu yıl Atatürk KültürMerkezi’nde 4-5- 6 Teşrinievvel tarihlerinde dördüncü misil yapıldı.Sanat Yönetmeni Müşkül Bingöl olan festivalin programı SanatHayattır Derneği yoluyla hazırlandı ve Kültür Bakanlığıdesteği ile Beyoğlu Hars Yolu Festivali kapsamındagerçekleştirildi.

AÇILIŞTA HALK DANSLARI KORTEJİ

İstanbul Arsıulusal 4. Halk Müzikleri Festivali, halk danslarıekiplerinin Şişhane Meydanı’ndan başlayıp AKM önüne deksüren ateşli gösterileri ile başladı. AKM önünde çok sayıdayerli ve yabancı izleyicinin eşlik ettiği dansların ardından açılıştöreni yapıldı.

İRFANİ TÜRKÜLER

Atatürk Firez Merkezi’nde 4 Ilk Teşrin’dahi İrfani Türküler konseri ile başlayan festivalde adlı İspanyol sanatkâr Buika ve Müşkül Bingöl ile Göz Orkestrası dahi sanatseverler ile buluştu. İbrahim Külfet, İsmail Altunsaray, Beklenti Yılmayan ve Çetince Bingöl’den oluşan İrfani Türküler grubu Anadolu’nun ayrımlı bölgelerinden derk ergin türküleri seslendirdi.

İSPANYOL SANATÇI BUİKA: KENDİMİ EVİMDE HİSSEDİYORUM

İspanyol artist Buika, festival izleyicisinin gösterişli ilgisi ilekarşılaştı. Flamenko, soul ve cazı harmanladığı müziğiyle beğeni toplayan Grammy ödüllü sanatçının konserinin biletleri günleröncesinden tükendi. Konserde şarkılarını yorumlamanın birlikte izleyicileri ile dostça eden adlı sanatkâr “Çok amacıyla cenk.Kimsenin aşkının karşısında durmasında müsaade ita. Çok vekavgan için uğraş, pes ika. Seni ki hor bürümek isterseistesin, bunu yapmasına cevaz verme” diyerek sevenleri ile adeta dertleşti.

ÇETINCE BİNGÖL KLASİKLERİ İLE SAHNEDEYDİ

Festivalin kapanışını eden adlı sanatçı Çetin Bingöl iseunutulmaz tıpkı konser verdi. Özlük orkestrasının yanındakalabalık ayrımsız görüş orkestrası ile sahneye sâdır Bingöl, imdi birerklasik olmuş ‘Turnalar’, ‘Sarı Gelin’, ‘Erzurum Çarşı Pazar’ gibipek çok türküyü seslendirdi. Sanatkâr antrparantez kariyeri boyuncasesi ile güzelleştirdiği pek çokça ahali şarkısını da izleyicisi ilebirlikte söyledi.

ÜCRETSİZ UMUM KONSERLERİ YAPILDI

Curcuna boyunda akşamları Şişhane Meydanı’nda DeryaTürkan& Beklenti Yılmaz, Engin Arslan & Petra NahtManova & Volkan Topakoğlu, Elif Buse Doğan ve Mutlak Birey Çobankonserleri da ücretsiz olarak gerçekleşti. Taksim’in yeryüzü yoğunbölgesinde yapılan halk konserlerini çokça sayıda domestik ve yabancıdinledi.

AŞIKLAR BAĞLAMA VE GİTARLA ATIŞTI

Festivalde antrparantez Ardahanlı ağababa oğlu Aşıklar Orhan & OrhanÜstündağ AKM Zir Fuaye’de ücretsiz ayrımsız konser verdi. Hayatadair it canlı haddinden fazla konuda atışan aşıklardan ağababa Orhan Üstündağ putrel çalarken mahdum İsrail Üstündağ ise Flamenko gitarı ile ona eşliketti.

BİN YILLIK SESLER

İstanbul Uluslararası Umum Müzikleri Festivali’nde bu sene üçtane çokça özel işporta AKM Ast Fuaye’üstelik gerçekleşti. İlkietnomüzikolog Feridun marifetiyle hazırlanan ‘Bu Toprağın Sesleri’ isimli sergide Anadolu’nun bağrından isabet binlerceyıllık enstrümanlar düz aldı. Anadolu’nun yavuklu tarihi olan müzikaletlerinden oluşan sergi ziyaretçiler marifetiyle balaban ilgigördü. ‘Bu Toprağın Sesleri’ isimli sergide bu topraklardandünyaya patırtılı reşit enstrümanların orijinalleri ve replikaları saha aldı.

ÇÖPTEN YAPILAN ENSTRÜMANLAR İLGİ ÇEKTİ

Festivaldeyeralanvebüyükilgiçekendiğeretkinlik Fungistanbultarafındanyapılan,atıklardanüretilmiş enstrümanlarınyeraldığı’ÇerÇöp’isimlisergioldu.Artık kullanılmayanveişeyaramazdiyedüşünülenmalzemelerin nasılgüzelbirerenstrümanadönüştüğünüöğrencilere uygulamalıolarakgösterenatölyeçalışmasıdayinesergi kapsamındayeraldı.SergisonundaFungistanbulgrubu yaptıkları enstrümanlardan tıpkı dinleti verdi.

OKAY TEMİZ VE ÇOŞKULU RİTİMLERİ ÖĞRENCİLERİYLE BULUŞTU

Festivalin özge sergisi ise yordamlı perküsyon sanatçısı OkayTemiz’in öz özel koleksiyonunda saha alan enstrümanlardanoluşan ‘Okay Saf Vurmalı Çalgılar Sergisi’ oldu. Bozulmamış’in 50yıllık koleksiyonunda tasarıma namına ilgili sağlam çokmalzemeden oluşan enstrümanının yanı sıra geleneksel yerel veyabancı vurmalı çalgılar de düz aldı. Okay Bozulmamış ayrıcafestivalde öğrencilere iki günlük dizem atölyesi verdi. Artist,yetişek sonunda katılan öğrencilerle tıpkı konser verdi.

BU ILHAK NASIL YAPILIR?

İstanbul 4. Uluslararası El Festivali’nde ‘Bağlama Atölyesi’yapıldı. Temas sene yapılan işlik, putrel sanatçısı Oktay Yılmaz tarafından gerçekleştirildi. AKM Türk Telekom Opera Salonu AltFuaye’sinde yapılan atölyede bire bir bağlamanın kamu yapım aşamaları izleyicilere gösterildi. Üç periyot boyunca aheste istekle karşılanan İstanbul 4. HalkMüzikleri Festivali’ne tahminî 20 bin yaşama katıldı. https://uluslararasihalkmuziklerifestivali.com havadan görüntülendi.

Share: