Eskişehir’de kayıp Iraklı tüvana kızın öldürüldüğü iddiasıyla 5 sanığın yargılanmasına bitmeme edildi

Eskişehir’de sabık sene ilkgüz ayında kaybolan Iraklı Sally Mürtefi Challab Şike-Abbood’u evinde öldürüp cesedini parçalara bölerek mahalledeki yararsız konteynerlerine attığı iddia edilen vakfedilmiş maznun ile ona yardım ettikleri iddia edilen tutuksuz 4 kişinin yargılanmasına devam edildi.

Eskişehir 1. Kilolu Ukubet Mahkemesindeki duruşmaya, üzerine ağırlaştırılmış müebbet kodes istenen Irak uyruklu vakfedilmiş Amjed M.M. (28), tutuklanmadan sanıklardan kardeşi Asaad M.M’nin yanında Sally’nin ailesi ile yan avukatları katıldı.

Tutuksuz sanıklar Irak uyruklu Sarhan S.A, Ameer M.M. ve firari Hasan Uca A. ise mahkemeye gelmedi.

Söz sunulan şahit G.K. olayın olduğu binanın yakınında tevakkuf ettiğini aktararak “Anide bir ateş sesi duydum. Boğuk tıpkısı üzücü sesiydi. O sesi unutamıyorum. Polisi yoklamak amacıyla telefonu elime aldım fakat ses kesilince aramadım. Halen polisi aramadığım üzere vicdan azabı çekiyorum.” dedi.

Sanık Amjed M.M. ise savunmasında hakkındaki suçlamaları akseptans etmeyerek boşaltma talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluğunun devamına karar vererek duruşmayı 11 Kasım’a erteledi.

Olay

Eskişehir’de 2 Eylül 2021’den itibaren marifet alınamayan Irak tabiiyetli Sally Mualla Challab Aldatma-Abbood’un (19) kaybolmasına ilişkin anket kapsamında, güçlükle dışına kaçmaya müteharrik Amjed M.M. Kırklareli’nde, ona arkalama ve karyola ettikleri öne sürülen kardeşi Asaad M.M. ve arkadaşı Ammeer M.M. ise Kocaeli’nin Gebze ilçesinde saklandıklarını evlerde tutulmuş, peşi sıra tutuklanmıştı.

Polis ekipleri, tahminî 10 bin saatlik güvenlik kamerası görüntülerini inceleyip çokça sayıda kişinin ifadesine başvurmuştu. Kent merkezindeki şebeke, kullanılmayan binalar, park ve bahçelerin yanında Pörsümüş Çayı ile kent çöplüğünde yapılan aramalardan değme sonuca ulaşılamamıştı.

İddianamede, kıya sanığı Amjed M.M. için “canavarcasına hisle veya işkence çektirerek bilerek cani” suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılması, ona arkalama ettikleri kanıt edilen tutuksuz sanıklar kardeşi Asaad M.M, arkadaşları Ammeer M.M, Sarhan S.A. ve Hasan A.A’nın ise “suçluyu çalışma” iddiasıyla 5 yıla büyüklüğünde hapsi arzu ediliyor.

Share: