Esenlik sigortasında bindirim kapıda

Türk Tabipleri Birliği (TTB), yıllık pahalılık oranındaki yükseliş konusunda TTB-HUV hususi hekimlik katsayı oranını ve işyeri hekimliği asgari anlaşma ücretlerini yılın ikinci yarısı üzere yeniden belirledi. Karara göre; 1 Orak Ayı – 31 Çatlak 2022 tarihleri ortada girmek için TTB-HUV hususi doktorluk katsayı ve işyeri hekimliği asgari anlaşma ücretleri artım oranı yüzdelik 37,50 yerine revize edildi. Yılbaşında gerçekleştirilen yüzdelik 36’lık artım dikkate alındığında, 1 Temmuz itibariyle kümütalif yüzdelik 87’lik ayrımsız çoğalma yaşanmış olacak.

Dünya Gazetesi’nden Selçuk Altun’un haberine bakarak; TTB’nin yeniden belirlediği bu prospektüs, sigorta şirketlerine bati aynı dara getirecek. Kısım, bakir artışı kâin poliçelere yansıtamayacağı için eski yükler sorunu ile yüz yüze kalacak. Yurttaş açısından ise bu bindirim anlamına geliyor.

Bilindiği amacıyla; TTB’nin katsayısı esasta başvuru tarifedeki bakım kalemlerini gelecek eşit artışını tamlayan ayrımsız aplikasyon. Sigorta şirketleri, özel hastanelerle hizmet çalım sözleşmesi yaparken bir tane bir tane hizmet kalemi bazında inikat hesabına aynı referans tarifeye binaen işlemi gerçekleştiriyor. Anlaşmayı yaparken ya TTB’nin başvuru tarifesini ya bile kamunun kullandığı Afiyet Uygulama Tebliği olan SUT kıymet tarifesini temel alıyor. Genellikle kullanılan prospektüs TTB’nin minimum sevap tarifesi olduğu üzere birlikte buradaki katsayı değişikliği anlaşmaların satın alma fiyatlarında yükseliş anlamına geliyor.

Poliçe fiyatlarına yansıyacak
Diğer taraftan, 1 Orak Ayı’dan itibaren esenlik sigortası poliçelerinde sunma birkaç bu oranda remiks yaşanacak. Fakat, medikal pahalılık çabucak Türk Tabipler Birliği’nin açıkladığı bu tarifeden oluşmuyor. Iyileştiren gereç fiyatları ve umar fiyatları dahi medikal enflasyonu oluşturuyor. Bunlar üstelik döviz bazlı namına fiyatlandığı üzere karşılık artışlarının çok henüz faziletkâr boyutlara çıkabileceği konuşuluyor.

Turkcell’den ‘Sayısal Sigorta’ şirketi

 

Sigorta sektöründe maliyet krizi artıyor

 

Fitch: Türk sigorta şirketlerinin mali gücü kalın altında

 

Mahkemeden yaşam güvencesi için şanlı karar!

 

Share: