Erzincan’da şehitler “Birlik Yekpare”nde anıldı

TOPLAMA Vakfı ve Sarıkamış Şehitleri Gönüllüleri, şehitlerin anısına “Angajman Tüm” düzenledi.

Cem Vakfı Ulalar Cemevi’nde planlı programda, şehitler anılarak dualar edildi.

Prof. Dr. Bingür Sönmez’in Sarıkamış şehitleri ile ilişkin sunumunun arkası sıra konuşan Erzincan Valisi Mehmet Aşıramento, dünyanın kurulduğu günden beri doğruluk ile batılın bir mücadelesinin olduğunu söyledi.

Alevi ile Sünni, Kürt ile Türk’ün bağlantı ve muadele ortamında yaşadığını belirten Çalınmış, şöyle konuştu:

“Bizler Hakk’ın temsilcileri yerine Bedir’den Kerbela’ya, Malazgirt’ten Çanakkale’ye, Kurtuluş Savaşı’na, bağırsak düzenlilik harekatından Kıbrıs’a, 15 Temmuz’a her nerede Hak amacıyla, üs amacıyla canını feda eden şehitlerimizi anıyoruz ve onların izinde ve uğrunda yürümeyi kendimize şiar ediniyoruz. Bizler birey Erzincan’ımızda tıpkı ve beraberiz, anaç ve diriyiz. Bunu rüyet ediyoruz. Bu ulus geçmişinde Türk’tü, Kürt’tü, Alevi’ydi, Sünni’ydi tek ayrımı olmaksızın Efendimizin izinde, Hz. Ulvi Efendimizin izinde, Hz. Hüseyin’in ruhu ve şiarıyla kez yürümüş ve tüm dünyada İlahi Kelimetullah’ı yayarak tek mezhepsel, inançsal ve mahiyet bağlamında ayrım gözetmeksizin adaleti, hoşgörüyü yaymış, irtibat ve beraberliğe sebep olmuştur. Esasen bir şiarla hep beraber yürüyoruz.”

Tunceli Valisi Mehmet Şanlı Özkan, vatan uğruna nice evlatların martir olduğunu rapor ederek, “Bittabi onlar, tabii bizler, bittabi sizler bu yolda yürür iken tıpkısı olmalı gönüller, tıpkı olmalı yabancılar, tıpkı semaya kalkmalı yabancılar.” dedi.

Erzincan Şehremini Bekir Aksun, ÇOKLUK Vakfı Genel Komutan Vekili Hasan Sezgin bile programda birer enformasyon yaptı.

Konuşmaların peşi sıra davetlilere lokma dağıtıldı.Share: