Sonuç zaman haberleri | Türkiye’de 8 ayda 1469 emanet, gidiş geliş kazalarında öldü

EMNİYET Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı verilerine bakarak ağustos ayında meydana mevrut 44 bin 179 trafik kazasında 289 güç hayatını kaybederken, 29 bin 840 can üstelik yaralandı. Yılın önce 8 ayında ise gidiş geliş kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 1469’a yükseldi.

Itimat Genel Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı, ağustos ayında meydana gelen gidiş geliş kazalarına ilişik verileri ve mobese kameralarına yansıyan görüntüleri paylaştı. Türkiye genelinde 221’i anatomi, 18 bin 969’u yaralanmalı, 24 bin 989’u hasarlı oluşmak için hep 44 bin 179 trafik kazası meydana geldi. Kazalarda 29 bin 840 dirilik yaralandı, 289 can birlikte olay yerinde hayatını kaybetti. Yılın ilk 8 ayında gidiş geliş kazalarında ölenlerin sayısı 1469’a bundan sonra. Ağustos ayında en haddinden fazla kaymakamlık trafik kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’da kişioğlu, yaralanmalı ve maddesel hasarlı hep 5 bin 128 kaza meydana gelirken, bu kazalarda 19 can hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa izlem etti. Sunu birkaç kazanın yaşandığı şehirler ise Ardahan, Tunceli, Hakkari ve Iğdır oldu. Ağustos ayında 20 bin 25 güdücü alkollü kendisine dil kullanırken yakalanırken, denetimlerde 1 milyon 761 bin 343 trafik cezası uygulandı. 117 bin 242 çevirici ise trafikten menedildi.

KAZALAR MOBESE’YE YANSIDI

Trafik Başkanlığı, Bayburt, Balıkesir, Burdur, Hatay, İstanbul, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sakarya, Şanlıurfa ile Tokat’ta meydana mevrut ve mobese kameralarına yansıyan gidiş geliş kazaların görüntülerini paylaştı. Görüntülerde sürücülerin ve yayaların geçiş üstünlüğü kuralına uymadıkları görülürken, Şanlıurfa’da tıpkısı sürücüsünün yoldan çıkıp kaldırımdaki yayaya çarpması, sonrasında ise devrilmesi da kameralara yansıdı.

Öte yandan gidiş geliş kazalarında en kesif görülen sürücü hataları, şöyle sıralandı:

‘Araç hızını sefer, çekicilik ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, uç geçit ve kaplamanın ev olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymamak, şerit takip ve değiştirme kuralına uymamak, arkadan darp, dönüş kurallarına uymamak, al çırağ veya görevlinin dur işaretinde durmamak, anahtar giremez trafik işareti mevcut yerlere çekmek, eğreti ve okul geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş hakkı doğramak, alkollü yerine komütatör yutmak, katmerli müstacelen şalter girmek, geçme yasağı olan yerlerden geçmek ve yanlış şekilde veya haram olan yerlere otopark demek?Share: