ERZİNCAN’DA ‘BİRLİK CEM’İ DÜZENLENDİ

TOPLAMA Vakfı ve Sarıkamış Şehitleri Gönüllüler aracılığıyla Erzincan’dahi ‘Kontak Çokluk’i düzenlendi.

Türkiye’nin birlik ve beraberliğine dikkat kazanmak üzere Erzincan’daki Cem Vakfı Ulalar Cemevinde planlı Irtibat Cem’ine Erzincan Valisi Mehmet Sirkat, Tunceli Valisi Mehmet Mualla Özkan, 3’üncü Cıvıl Cıvıl Komutanı Korgeneral Çetin Türkgenci, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Toplama Vakfı Komutan Vekili Hasan Sezgin, kamu çalım ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil cemiyet örgütlerinin temsilcileri ve davetliler katıldı.

Sarıkamış Şehitleri Dayanışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, Sarıkamış şehitleriyle ilişik lokma yaptı. Çokluk Vakfı Başkan Vekili Hasan Sezgin, “Bedir’den Kerbela’ya, Kerbela’dan Sarıkamış’a ve Çanakkale’ye, Çanakkale’den günümüze bu vatan üzere canlarını vermiş bütün şehitlerimizi adlandırmak için düzenlediğimiz Birlik Cemi’ne körpe geldiniz birliğimiz daima olsun” dedi.

Ulalar Cem Evinde birliğin, beraberliğin resmini gördüklerini söyleyen Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, “Binlerce ok tıpkısı arada olduğunda ki kırabilir kim. Onun üzere da hepimiz Ahmet Yesevi Hazretlerinin amacında gitmeye, dem tüketmeye, say koymaya niyetlenmiş canlarız” diye konuştu.

Programda angajman mesajı veren Tunceli Valisi Mehmet Şanlı Özkan ise şunları söyledi:

“Cana can katanlar. Tarihten bu tarafa Asya’dan Anadolu’ya nice yurt evlatları birçok yiğitler Elçi yolunda Hz. Mehabetli efendimiz amacında Hz. Hüseyin efendimiz izinde şehitliğe erişti. Şuhedaya karıştı. ve verimsiz hazır bile de nice yiğitlerimiz, birçok erlerimiz bu yolda yürümeye bitmeme ediyorlar. Elbette onlar, tabii bizler, bittabi sizler bu yolda yürür iken benzeri olmalı gönüller, bire bir olmalı eller, bir semaya kalkmalı başkaları. Bu komütatör ile ego bu arzu buluşmasına şehidimizin, şuhedamızın takiben üşüşmek için davetlerinize ayrıca şükranlarımı sunuyorum.”

‘ŞEHİTLERİMİZİ ANIYORUZ’

Erzincan Valisi Mehmet Çalma, “Cenabıhak temas ve beraberliğimizi daim etsin. Bu angajman ve beraberliği ölçü adına Ulalar Cemevimizin eş sahipliğinde Erzincan’dahi canlarımızı ağırlamaktan, bir ve beraber olmaktan iri ayrımsız onur duyuyorum. Dünya kuruldu kurulalı hak ile batılın tıpkısı mücadelesi var. Bizler hakkın temsilcileri kendisine Bedir’den Kerbela’ya, Malazgirt’ten Çanakkale’ye, kurtuluş savaşına, İç Asayiş Harekatından, Kıbrıs’a, 15 Temmuz’a değme nerede türe için üs için canını feda fail şehitlerimizi anıyoruz ve onların izinde ve amacında yürümeyi kendimize nişan ediniyoruz. Bizler fert Erzincan’ımızda benzeri ve beraberiz. İri ve diriyiz. Bunu rüyet ediyoruz. Alevisi ile Sunnisi ile, Kürd’ü ile Türk’ü ile bu birlik ve beraberliği bilcümle beraber yaşıyoruz. Bu budun geçmişinde Türk’tü Kürt’tü, Alevi’ydi Sunni idi on paralık tıpkı ayrımı olmaksınız Efendimizin izinde. Hz Ulvi efendimizin izinde, Hz. Hüseyin’in ruhu ve şiarıyla kere yürümüş ve umum dünya birlikte İlahi Kelimatullah’ı yayarak tek mezhepsel, inançsal ve kaynak bağlamında ayrım gözetmeksizin adaleti kılıklı görüyü yaymış kontak ve beraberliğe amil olmuştur. Yine bire bir şiarla hep beraber yürüyoruz. Tanrı temas ve beraberliğimizi sonsuz etsin” diye niteleyerek konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından izlence ‘Çokluk’ ile sona erdi.Share: