Doğum gününde yılın Ahisi seçilip kaftan giydi

Kayseri Ticaret Borsası üyelerinden Mehmet Macit, doğum gününde yılın Ahisi seçildi.

Borsanın konuşma salonundaki törende mütekellim cilt kombinası işleten 62 yaşındaki Macit, 43 yıllık patika hayatında kendisini yılın Ahiliğine layık gören herkese teşekkürname etti.

Bugünün kendisi amacıyla özel olduğunu vurgulayan Macit, şunları söyledi:

“Bugün benim doğum günüm, yeryüzü hususi bağış oldu. Tesadüfler hep aynı araya geldi. Evlendiğim çevrim, veladet günüm, askerden sedye aldığım bölüm, zaman. Ben de şaşkınım. Benim amacıyla sürpriz oldu, hem de değer donör dürü oldu. Hepinize değişik teşekkür ediyorum. Benim amacıyla eş eğitimli, vukufsuz, zengin, zavallı evet amma karakterli, kişilikli evet. Bildirme önemlisi güzel ahlak, hakkaniyet ve santimantalite. Tecim bu üçü konusunda kurulur. Dosdoğru insanlar hep muvaffak peki.”

Kayseri Tecim Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış ise Cömertlik kültürünü, ahlakını toplumda gine yapılış etmeyi ve yaygınlaştırmayı amaçladıklarını anlatım etti.

Tarihin herhangi bir döneminde ayakta kalmayı bilmiş, kendine has kültürü ve gelenekleri ile etrafına denk olmuş, çırağ saçmış, toplumun ihtiyaçlarının karşılanması üzerine birlikte Ahilik ilkin atılmak için bir nice konuyu dünyaya bergüzar etmiş bir kavim olduklarını vurgulayan Bağlamış, şunları kaydetti:

“Ahilik, karşı teriyle kazanmayı anne kılmıştır. Ahilikte ölçek türe ve adalettir. Kimse hakkı olandan fazlasını almaz. Cömertlik, esnaf ve sanatkarları aktöresel değerlerle bütünleştiren haddinden fazla zer mesleki ilkeler getirmiştir. Ahilik, Anadolu’de sevgiyi, saygıyı, paylaşmayı, kardeşliği temel alıp, bu değerimizin bugünlere gelmesini sağlamıştır.”

Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şeyhi Odakır bile Cömertlik kültürünün önemini anlattı.

Konuşmaların ardından şed kuşanma töreni sergilendi, yılın Ahisi seçilen Mehmet Macit’e kaftan giydirildi.

Share: