Yırtıkça sanatçı Mualla Rağbet Binboğa’dan ağız dalaşı yaratacak sözler: Günümüz şarkıları sabun köpüğü kabil

Beşiktaş- Başakşehir maçını izlemeye gitmeden evvel Nişantaşı’nda görüntülenen yordamlı artist Yüksek Umu Binboğa, “Müziği bırakmam kabil değil. Eserlerim dijital ortamda yayınlanıyor, hepsi dahi deste görüyor” ifadelerini kullandı. 1975’te Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye dolay elemelerine katılarak aç çalgı aleti yaşamına başlayan Binboğa, enstrüman camiasının istihsal açısından çorak aynı dönemden geçtiğini söyledi.

“SABUN KÖPÜĞÜ GİBİ”

Binboğa, “Şu sıralar enstrüman camiasında iri tıpkısı kolaycılık var, siz internete girdiğiniz zaman binlerce üzüntü görüyorsunuz, onlardan bir ikisinin ölçüsünü alınca yapıt üretiyorsunuz, bu da hile oluyor. Duyguyla samimi mevrut ve düşünülerek yapılan eserler yok. Günümüz şarkıları sabun köpüğü kabilinden…” diye niteleyerek eleştiride bulundu.

ALİ RIZA BİNBOĞA KİMDİR?

Şanlı Talep Binboğa, 26 Şubat 1950 yılında Kayseri’dahi doğmuştur. İlkokul eğitimini Ördekli’nin Sarız köyünde tamamladıktan sonradan ılımlı eğitimine parasız yatılı olarak Mimar Sinan Hoca Okulu’nda devam etti. Üçüncü sınıftan sonra Ankara Öğretmen Okulu Enstrüman Semineri’ne bitmeme etti. İstanbul Faziletli Hoca Okulu hazırlık sınıfını okudu. Efdal öğrenimini İstanbul Beceri Üniversitesi Faaliyet Fakültesi’nde 1973’te Faziletkâr Elektronik Mühendisi adına tamamladı.

1975’te Eurovision Melodi Yarışması Türkiye yöre elemelerine katılarak profesyonel saz yaşamına başlamış, bire bir yarışmada ‘Yarınlar Bizim’ şarkısı ile halk oylamasının birincisi reşit fakat elenmiştir. 1987 yılında Türkiye Müzik Eseri Sahipleri Meslek Birliği’ne (MESAM) organ oldu. Bugüne kadar on uzunçalar, şeş 45’lik plaka çıkardı. 1999 yılından beri MESAM Yönetim Kurulu Üyesi olan artist, evli ve 3 bala babasıdır.

Share: