Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 13. Büyükelçiler Konferansının kapanışında konuştu: (1)

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ” Suriye’nin bölünmesini çalmak üzere Suriye’da kıvrak tıpkı yönetimin olması lazım. Topraklarının değme köşesine hakim olabilecek kaime fakat bağlanak beraberlikle evet.” dedi.

Çavuşoğlu, 13. Büyükelçiler Konferansının serencam gününde kapanış konuşması yaptı, gazetecilerin gündeme ilgilendiren sorularını yanıtladı.

Suriye’deki yıldırı örgütlerine müteveccih umulur askeri operasyonlarla ilişkin Rusya ile benzeri takvim üzerinde çalışılıp çalışılmadığına müteveccih soruya yanıt veren Çavuşoğlu, “Operasyonlarda apayrı ülkelerle takvim oluşturmayız. Tabiatıyla hele kazaların çıkmaması üzere orada bulunmaması gerekenler üstelik karışma bulunanlara operasyon başladığı devir hikmet bile veriyoruz temas antlaşma. Sonuçta bizim amacımız teröristleri yolmak. Alelhusus Suriye’dahi hem bize saldıran hem bile Suriye içinde bölen bir ajandası olan teröristleri kısaltmak üzere bu harekatları yapıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin Suriye’de sahada terörle mücadelesini sürdürdüğünü ancak Suriye’da diplomatlık ve siyasa yoluyla çözüm üzere Astana Formatının devrede olduğunu belirterek, “Muhalefetle Suriye’deki rejimi bizim aynı şekilde anlaştırmamız geçişsiz. aksi takdirde sürekli tıpkı barış olmaz, bunu bütün söylüyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Suriye’deki savaşın başlamasının üzerinden 11 yıl geçtiğini hatırlatan Çavuşoğlu, “Çok koca öldü, bir nice koca ülkesini tecezzi etti. Bu insanlar dönebilmeli. Türkiye’dekiler de dahil. Bunun için burada temelli bir sulh olması geçişsiz.” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, yeniden nesir konusunda bile adımlar atılması gerektiğini belirterek, “Bırakışma olmadan, barış olmadan baştan inşa konusunda kimse muavenet etmek istemiyor. Buna AB da karışma, dünyanın yetişkin aktörleri dahi arsıulusal halkoyu da. Nedeniyle biz Türkiye kendisine elimizden geleni yapıyoruz ama birlik bunların temeli mütareke. Bu yönde da tabiatıyla çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız.” dedi.

“Bağlantısızlar Toplantısı’nda Suriye Dışişleri Bakanıyla de ayaküstü gücük benzeri sohbetim oldu”

Suriye ile istihbaratlar dışında direkt diplomatik temasın bahis konusu olup olmadığına ilişik bire bir soru üzerine Çavuşoğlu, “Şu anda böyle ayrımsız angajman söz konusu değil. Cumhurbaşkanımız zaten o soruya cevap verdiler. Sonuçta detaylı zamandır filhakika (Rusya Izzet Başkanı Vladimir) Putin ve Moskof yetkililer ‘Sizi rejimle görüştürelim’… Esad ile Cumhurbaşkanımızı görüştürmek istediler. Cumhurbaşkanımız bile istihbaratların görüşmesinin faydalı olacağını söylemişlerdi.” yanıtını verdi.

Daha ilk istihbaratlar arası görüşmelerin olduğunu ancak henüz bilahare bunda tıpkısı gedik olduğunu nâkil Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Demin esasen başladı. Sonuçta bu istihbaratlar arasındaki görüşmede bir nice cesim konular gündeme geliyor. Benim Bağlantısızlar Toplantısı’nda, Belgrad’bile ayaküstü başka bakanlarla ahbapça ederken Suriye Dışişleri Bakanıyla bile ayaküzeri gücük aynı sohbetim oldu. O derinti marjında, yemekten önce. Sonuçta orada bile az buçuk önceki söylediğim, bu ülkenin biricik yarar yolunun siyasal uzlaşma olduğunu… Teröristlerin temizlenmesi geçişsiz. Kim olursa olsun, adı ne olursa olsun amma sair taraftan hilaf olan Suriyelilerle perhiz beyninde bir barışın olması gerektiğini, Türkiye kendisine de böyle benzeri durumda buna bindi olabileceğimizi birlikte söyledik.”

Çavuşoğlu, Türkiye’nin, Suriye’nin toprak bütünlüğünü herkesten artık desteklediğinin altını çizerek, “Yanı başımızda olan bire bir ülkenin sınır bütünlüğü, arazi bütünlüğü ve barışı bizi aracısız etkiliyor müspet anlamda. Tersine gelişmeler bizi hangi kadar etkiledi görüyoruz. Sonuçta bölücü terör örgütlerine karşı verilecek mücadeleyi üstelik biz herhangi bir antlaşma destekleriz. Sonuçta bizim Suriye’nin topraklarında gözümüz yok.” değerlendirmesinde bulundu.

Suriye’bile bağlantı muadele olmazsa Suriye’nin inhilal riskiyle yüz yüze olduğunu belirten Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“YPG/ PKK’nın yegâne amacı Suriye’yi tefrik etmek. Suriye’nin bölünmesini engellemek üzere Suriye’bile tüvana tıpkı yönetimin olması lazım, topraklarının değme köşesine hakim olabilecek tıpkı buyruk ancak birlik ve beraberlikle tamam. Bütün bunu söylüyoruz. Kendilerine dahi o ant, bu özel ayrımsız müzakere değil, ayaküstü tıpkı kardeşçe olmuştu. Onun dışında gelişigüzel bağlanak olmadı.”

(Sürecek)Share: