Depremzede çiftçilerin motorin ve matbua destekleri nakit ödenecek

Depremler dolayısıyla zarar gören ve afet bölgesi ilan edilen illerde mukayyet çiftçiler için 2022 istihsal yılı motorin ve matbua sübvansiyon ödemeleri akçe olarak gerçekleştirilecek.

Konuya ilgili Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’da yayımlandı. Düzenlemeyle “2022 Yılında Yapılacak Zirai Desteklemeler ve 2023 Yılında Uygulanacak Sertifikalı Nesil Kullanım Desteğine İlişkin Karar”da değişikliğe gidildi. Buna bakarak, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler dolayısıyla kötülük gören ve facia bölgesi zar edilen illerde Rençper Taşıt Sistemi’ne (ÇKS) mukayyet çiftçiler amacıyla 2022 istihsal yılı süt ve basılmış destekleme ödemeleri nakdi yerine yapılacak. Eksiksiz illerimizde bu tebliğe laf üretim yılına temel ÇKS ve sübvansiyon müracaatlarını tamamladıktan bilahare ölüm eden çiftçilerin Kültür Bankasında mevcut hesaplarına mazot ve matbua alımında kullanılmak üzere tanımlanan destekleme tutarları, Ziraat Bankasına başvurmaları halinde mirasçılarına akça adına ödenecek.

Kararla bölge bazlı ayırt ifa desteğine ait üstelik değişikliğe gidildi. Bu çerçevede, bahis konusu destek kütlü pamukta kilo başına 110 kuruştan 160 kuruşa, çevre ayçiçeğinde 50 kuruştan 70 kuruşa yükseltildi. Ayrıca, “Türkiye Ekincilik Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli Listesi” bile düzenlendi. Afyonkarahisar- Başmakçı, Kastamonu- Daday, Kastamonu- Devrekani, Kastamonu-form, Kastamonu- Seydiler, Kastamonu-Taşköprü, Kırıkkale- Balışeyh, Kırıkkale- Biberli, Konya- Ahırlı, Konya- Halkapınar, Niğde- Ulukışla, Samsun- Alaçam, Samsun- Asarcık, Samsun- Bafra, Samsun-Mıntıka, Samsun- Salıpazarı ve Samsun- Vezirköprü havzalarında desteklenen ürünlere eklemeler yapıldı. Değişmeyen, 1 Eş 2022’den bahsetmek üzere yürürlüğe girdi. – DENİZLİ

Share: