Depremzede çiftçilerin mazot ve gübre destekleri nakit ödenecek

Depremler zımnında engel gören ve facia bölgesi car edilen illerde kayıtlı çiftçiler için 2022 istihsal yılı motorin ve gübre terviç ödemeleri nakit namına gerçekleştirilecek.

Konuya ilişik Cumhur Reisi Kararı, Resmi Gazete’da yayımlandı. Düzenlemeyle “2022 Yılında Yapılacak Zirai Desteklemeler ve 2023 Yılında Uygulanacak Sertifikalı Nesil Tasarruf Desteğine İlişkin Değişmeyen”dahi değişikliğe gidildi. Buna bakarak, 6 Şubat’ta meydana mevrut Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle uymazlık gören ve kıyamet bölgesi car edilen illerde Dikici Taşıt Sistemi’ne (ÇKS) mukayyet çiftçiler üzere 2022 üretim yılı mazot ve gübre destekleme ödemeleri nakdi adına yapılacak. Umum illerimizde bu tebliğe konu istihsal yılına esas ÇKS ve tutma müracaatlarını tamamladıktan sonraları memat fail çiftçilerin Ekincilik Bankasında mevcut hesaplarına süt ve gübre alımında kullanılmak için tanımlanan destekleme tutarları, Tarım Bankasına başvurmaları halinde mirasçılarına nakit adına ödenecek.

Kararla kesim bazlı fark ödeme desteğine ilgili da değişikliğe gidildi. Bu çerçevede, söz konusu destek kütlü pamukta kilo başına 110 kuruştan 160 kuruşa, ortalık ayçiçeğinde 50 kuruştan 70 kuruşa yükseltildi. Antrparantez, “Türkiye Tarım Havzaları Istihsal ve Sübvansiyon Modeli Listesi” da düzenlendi. Afyonkarahisar- Ayakkabıcı, Kastamonu- Daday, Kastamonu- Devrekani, Kastamonu-suret, Kastamonu- Seydiler, Kastamonu-Taşköprü, Kırıkkale- Balışeyh, Kırıkkale- Kötü, Konya- Ahırlı, Konya- Halkapınar, Niğde- Ulukışla, Samsun- Alaçam, Samsun- Asarcık, Samsun- Bafra, Samsun-Nahiye, Samsun- Salıpazarı ve Samsun- Vezirköprü havzalarında desteklenen ürünlere eklemeler yapıldı. Değişmeyen, 1 Aile 2022’den etkin olmak amacıyla yürürlüğe girdi. – DENİZLİ

Share: