Dağcılar, kayaların çevrimli tırmanıcıları karışık keçilerini görüntüledi

ERZURUM, Bayburt ve Artvin sınırları içerisinde kalan, 150 kilometre uzunluğa sahip Çoruh Vadisi’nde tırmanış eden dağcılar, kayaların usta tırmanıcıları aşılanmamış keçilerini görüntüledi. Derinti halinde kayıt arayan keçilerin, sarp kayalıklarda yürüyüşleri ise izleyenlerin yürüklerini ağza getirdi. Dağcılardan Bülent Erkan, “Bana bakarak dağların üs sahipleri bunlar” dedi.

Ormanların degaje meydan kapladığı, birçok canlıya karı sahipliği eden Çoruh Vadisi’nde, nesli dulda altında ve avlanması haram olan karışık keçileri, tırmanış fail dağcılar aracılığıyla dik kayalıklarda beslenirken görüntülendi. Buldukları otları yiyerek karınlarını doyuran keçilerin dik kayalıklarda yürüyüşleri ve atlayışları ise izleyenlerin yürüklerini ağza getirdi. Dünya Natür Esirgeme Birliğinin (IUCN) yayınladığı nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin al listesinde mevcut elem keçilerini görüntüleyen dağcı Bülent Erkan, “Bana bakarak dağların gerçek sahipleri bunlar. Onları dağlarda yürürken izlemek çokça kasırga donör. Beribenzer benzeri yazık belki birlikte hayatlarına para olacak. Amma onlar yaradılışlarından çevre dağda değil dahi neymiş yer yolda gidiyorlarmış kabilinden” diyerek konuştu.

Yaban keçisini vurmanın cezasının 250 bin liralık olduğunu söyleyen Doğa Himaye ve Milli Parklar (DKMP) Erzurum Bölüm Müdürlüğü ekipleri, himaye altında olan karışık keçilerinin sayılarının bin 500’ü bulduğunu ve rastgele yıl arttığını söyledi.

Yaban hayatı açısından varlıklı olan Çoruh Vadisinin melez keçisi, kocaoğlan, aldanmaz, tilki, vaşak, akarsu samuru ve domuz gibi dayanabilen çok hayvana familya sahipliği yaptığı bildirildi.

Share: