Rize-Artvin Havalimanı sertifikasını aldı

Türkiye’de deniz üstüne mensur edilen ikinci havalimanı olan Rize- Artvin Havalimanı’nın 30 Mabeyin 2022 tarihi itibariyle “Havaalanı Sertifikası” aldı.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katılımıyla 14 Mayıs 2022’de açılışını gerçekleşmesinin ardından Kerem Albeni Meydanları İşletmesi Umumi Müdürlüğü’nün Sivil Havacılık Umumi Müdürlüğü’ne verdiği Güven Taahhüdü ile faaliyetlerine devam Rize-Artvin Hava Meydanı 30 Mesafe 2022 tarihi itibariyle Havaalanı Sertifikasına aldı.

Rize-Artvin Havalimanın, arsıulusal ve ulusal düzeydeki emniyet standartlarını tamamen karşılıyor anlamına gelen Havaalanı sertifikası aldığını belirten Vali Çeber, “14 Mayıs 2022 tarihinde hizmete açılan Rize-Artvin Havalimanımız sertifikalandırma öncesi 30 Boşluk 2022 tarihine kadar DHMİ’nin SHGM ‘ye verdiği Güvenlik Taahhüdü ile faaliyetlerine bitmeme etti. 30 Meyan 2022 tarihinden itibaren Havaalanı Tasdik ve İşletim Yönetiminde (SHY-14A) usul ve esaslar çerçevesinde havaalanı işletimine müteveccih belirlenen umum standartlar sağlanarak, yönetmeliğin 6.maddesinde belirtilen şartlar dahilinde DHMİ Genel Müdürlüğü Rize- Artvin Havalimanı İşletme üzerine çıkışlı kılınmış ve sertifika çalışmaları tamamlanarak Havaalanı Sertifikası verilmiştir” ifadelerini kullandı. – RİZE

Share: