Cumhurbaşkanı Erdoğan 34 hidroelektrik santralin açılış töreninde konuştu: (1)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santrale (HES) ait “Yatırım bedeli 16 bilyon lirayı bulan bu santraller, ülkemize yıllık 2,7 milyar teklik konuşu kâr sağlayacak.” dedi.

Erdoğan, Beştepe Budun Kurultay ve Firez Merkezi’nde planlı, Devlet Akarsu İşleri yoluyla yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralin açım törenine katıldı.

Suyun, dünyanın ve insanlığın sunma nadir kaynaklarından biri olduğunu rapor eden Erdoğan, hayatın, sağlığın, kalkınmanın ve yaşanabilir çevrenin vazgeçilmezi olan su kaynaklarının kuraklığın ve yoksulluğun önüne geçtiğini belirtti.

En küçüğünden yeryüzü büyüğüne kadar cümle canlıların sahn kaynağı olan suyun seçkin damlasının değerini çokça ferah inanmak gerektiğini anlatan Erdoğan, bütün bunlar yanı sıra suyun enerjiden ulaşıma, tarımdan turizme kadar kip çokça alanda soylu erki değere topluluk olduğunu söyledi.

Erdoğan, kalkınmanın anne altyapısı olan erkek artışı ve teknolojideki gelişmelerle her güzeşte dönüş imdi gerekseme duyulan enerjinin sunma muhteşem kaynaklarından birinin üstelik su olduğunu dile getirdi.

“Hidroelektrik yatırımları seferberliği başlattık”

Petrol, kömür, gaz kabil dünyanın tutkun kaynaklarını hoyratça tüketen müstehase yakıtların tersine suyun yenilenebilir aynı güç kaynağı olduğuna dikkati çekici Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dahi fosil yakıtlar, hava kirliliğinden, toptan ısınmaya büyüklüğünde dokuz canlı haddinden fazla soruna dahi el açmaktadır. İklim değişikliği tartışmaları, yenilenebilir ve akman erke kaynaklarının ehemmiyetini elan bile artırmaktadır. Ülkemizin yerli ve yenilenebilir enerji üretiminde sunma heybetli imkanı su kaynaklarıdır. Coğrafyamızın yapısı bize bu konuda kilolu avantajlar sağlıyor. Sudan zindelik üretimi, kasaba kirliliğine yol açmayan, beğenilen suyun miktarını azaltmayan ve kalitesini bozmayan özelliğiyle öne çıkmaktadır.

Hidroelektrik santralleri amacıyla kurulan barajlar, sulamadan balıkçılığa arttırma metin haddinden fazla imkanı yanı sıra getiriyor. Türkiye kabilinden kaynakları sınırlanmış bir mevki amacıyla sudan neşelilik üretimi sayesinde az ortamında artan paranın kritik kalkınma yatırımlarında kullanılması sunma bir iki sair hususlar büyüklüğünde önemlidir. Hükümete geldiğimizde bu anlayışla hidroelektrik yatırımları seferberliği başlattık.”

Erdoğan, kamunun bu yatırımlarla işyar kuruluşu Izzet Akarsu İşleri Genel Müdürlüğü yanı sıra hususi sektörü da enerjik şekilde hidroelektrik santralleri inşasına yönelttiklerini ifade etti.

Yusufeli Barajı’nda sona gelindi

Ilısu Prof. Hekim Veysel Eroğlu, Deriner, Ermenek, Borçka, Batman ve Obruk kadar yüksek kapasiteli hidroelektrik santrallerini ülkeye kazandırdıklarını anlatan Erdoğan, “Türkiye’nin hareketlilik üretim kapasitesine yıllık 1,9 milyar kilovatsaate andıran ulama sağlayacak arz faziletkâr barajımız Yusufeli birlikte finiş aşamasına gelmiştir.” dedi.

Hidroelektrik potansiyelini henüz aceleci harekete buyurmak amacıyla 2003 yılında özel sektörün bu alandaki yatırımlarının önünü açarak tarihi aynı adım attıklarını anımsatan Erdoğan, şunları söyledi:

“Sonunda hidroelektrik üretim kapasitemizi güdük sürede 2,5 intaç artırarak 44 milyar kilovatsaatten 110 milyar kilovatsaate çıkardık. Boş el altında ülkemizin hep oturmuş gücünün üçte birini hidroelektrik oluşturmaktadır. Tıpkısı bambaşka ifadeyle ülkemizde yanan temas 3 lambadan birinin elektriği, su kaynaklarımızdan gelmektedir. Bugün dünyada 9’uncu sırada düzlük aldığımız hidroelektrik gücümüze, 34 kullanılmamış organizasyon daha kazandırıyoruz. Amme özel sektör hisse senedi birliğiyle 20 ayrımlı ilimizde faaliyete geçecek 34 hidroelektrik santralimiz, 653 kilovatsaat yerleşmiş güce ve almanak 2,3 bilyon kilovatsaat enerji üretim kapasitesine sahiptir. Envestisman bedeli 16 bilyon lirayı bulan bu santraller ülkemize yıllık 2,7 bilyon teklik soylu erki kâr sağlayacaktır. Kendilerini 6 yılda amorti edecek hidroelektrik santrallerimiz peşi sıra mufassal yıllar boyunca ekonomimize melfuf değer sağlamaya devam edecektir.”

Erdoğan, sonuç 20 yılda ülkeye, zaman açılışını yapacaklarıyla gelişigüzel 605 yeni hidroelektrik santrali vermek ve toplam rakamı 730’a çıkarmakla çalım duyduklarını dile getirdi.

“Suyunuz varsa medenisiniz”

Özlük hükümetlerinden önce bu sayının hemen 125 olduğunu de hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Sulama ve içme suyu amaçlı olanlarla alay malay demin toplam baraj sayımız 930’u bulmuştur. Ülkemizin toplam su depolama kapasitesini 180 milyar metreküpün üzerine çıkarmamız yardımıyla arz kurak mevsimlerde dahi bundan sonra coşkunluk yaşamıyoruz. Tabii hidroelektrik santralleri için mensur ettiğimiz barajların önemli ayrımsız kısmı şehirlerimize içmece suyu ölçü ve sulama gayeli adına üstelik kullanılmaktadır. Sayısını 370’e çıkardığımız tesislerle ülkemiz nüfusunun üçte ikisine toplamda 4,9 milyar metreküp zinde ve daima içmece suyu sağlayacak yatırımlar yaptık. Hep şunu söyledim, su medeniyettir. Suyunuz varsa medenisiniz, suyunuz yoksa başka medenisiniz. Antrparantez ülkemiz sınırlarını da aşıp denizin altına döşediğimiz borularla KKTC’ye suyu götürdük. Laf üretmedik, iş ürettik.”

(Sürecek)

Share: