Ilbay Balcı: “Hedefimiz 10 bin aileye 100’er koyunla 1 milyon kucak yüklemek”

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Komutan Vekili Âşık Balcı, ‘Köyümde yaşamak üzere aynı güruh nedenim var’ projesi bünyesinde 693 mahalle muhtarıyla benzeri araya gelerek, projenin detaylarını ve faizsiz kucak desteğini anlattı.

Uygulama Oteli’nin konferans salonunda düzenlenen toplantıda konuşan Ilbay Âşık Balcı, muhtarların kendileri üzere haddinden fazla majör olduğunu belirterek, kucak projesinde muhtarlara balaban bastırık düştüğünü rapor etti. Ilbay Balcı, “Muhtarlar bizim köylerdeki, mahallelerdeki gözümüz, kulağımız, elimiz, ayağımız. Devletle ulus arasındaki köprüdür. Devletin bilcümle potansiyeliyle, imkanlarıyla millete hizmet üzere görmek isteyen bire bir aileyiz. Van’ı seviyoruz. Yılmadan yorulmadan banane demeden, problem üretmeden, aşkla, şevkle, canla, başla Vanlı hemşehrilerimizin yaşamlarına dokunacağız. Van’a hizmet etmek hepimiz üzere bir şereftir” dedi.

“Hedefimiz benzeri yılda 10 bin aileye bütün 1 milyon kucak bozmak”

Çiftçilere müteveccih başlatmış oldukları faizsiz kredi imkanını muhtara anlatan Ilbay Şair Balcı, şöyle konuştu:

“Şu dakika çiftçilerimize yönelik başlatmış olduğumuz koyun projelerimiz ile sıfır faizli, 1 sene ödemesiz, çiftçimizin tercihine bakarak 7 yahut 5 yıl vadeli itimat imkanı sunuyoruz. Bir Tane yiyecek bankanın kişmiri listesinde olmamak gerekiyor. 2 kefil ile 200 bin liraya büyüklüğünde akim faiz, 200 bin liradan çok olunca dahi yüzde 3 veya 4 repo uygulanacaktır. Bu projeyi köylümüze siz muhtarlarımızın anlatması gerekmektedir. Hedefimiz 10 bin aileye 100’er koyunla 1 milyon koyun çevirmek. Bu projeyi çokça önemsiyorum. Çiftçilerimiz krediyle aldıkları koyunla seçme doğruluk kayıpları üstelik olmayacaktır. Koyunları tığ değil, siz kendiniz alacaksınız elhak. 6 ile 24 kamer aralığında kucak olacak. Siz kendiniz koyunu bulup, veterinerlerimize bildireceksiniz. Veterinerlerimiz bankaya ‘uygundur’ raporu verdikten bilahare paranız yatacak. Kulağında küpesi olacak ve sigortalı olacak koyunlar. Antrparantez bu projeden yararlanan hemşehrilerimizin baytarlık hizmetlerini üstelik biz Van Büyükşehir Belediyesinden karşılayacağız. Antrparantez çiftçilerimizin arazide hayvanlarını suvarmak için kullandığı sıvatların kurumları da devam edecek. Gölgelik desteklerimiz dahi olacak. Zirai sulamalarını dahi tığ yapacağız. Hiçbir çiftçimizin kafasında ayrımsız çekinti olmasın. Bu projeyle şu dakika 3 milyon olan koyun sayımız 5 yıl bilahare 8 milyon olacaktır. Bu projede evvel 100’e giren köylerimize üstelik armağan kendisine hizmette öncelik vereceğimizi ifşa etmek istiyorum.”

Mahallelerin içmece suyu ile ilgili sorunlarına dahi değinen Vali Balcı, “Öncelikle kurumlu sular halledilecek. Çalımlı akıtma hattı yoksa muayene sistemlere geçilecek. İlla ki eksiğimiz vardır. Bu bile maharet sorunlardır. Bunu afişe etmek istiyorum kim içme suyu sıkıntımız namevcut. cura sorunların bile 1 sene içerisinde tamamını bitireceğiz. Bu noktada dahi muhtarlarımız işi strateji edecektir. Vatandaşlarımıza metin su içireceğiz” ifadelerini kullandı.

“Vatandaşımızın yarayışlı duası bizimle olsun, bu bize yeryüzü nazik gücü verir”

Tarıma mümasil bent duyduğunu anlatan Balcı, “Mahallelerimizde yemiş fidesi desteklerimiz olacak. Hangi bölgede ne meyve yetişiyorsa o bölgedeki muhtarımız taleplerini kaymakamlık tarım müdürlüklerine iletecekler. Semere dikilecek yerlere sonuç dikeceğiz. Çokça kısmi bire bir denk ile meyve fidelerini dağıtacağız. Meyvelerimizin ayrımsız kısmını sonbaharda ayrımsız kısmını birlikte ilkbaharda dikeceğiz. Bunların birlikte arıcılığa de desteklerimiz olacak. Bağ Bozumu döneminde kısaca 50 milyon TL değerinde sertifikalı tohum desteğimiz olacak. Bunun dahi yüzdelik 25’ini siz ulama payı adına vereceksiniz. Biz bile çap adına yüzde 75’ini karşılayacağız. Bu projeden de kestirmece 10 bin çiftimizin faydalanmasını bekliyoruz. Kırsal hizmetlerde dahi tarımsal çalışmalarımız devam edecektir. Vatandaşımızın hayır duası bizimle olsun, bu bize yeryüzü şişman gücü verir” diyerek konuştu.

Milletvekillerinin de birer müşavere yaptığı güruh, çekilen hatırat fotoğrafı ile sona erdi.

Toplantıya Ilbay Şair Balcı, Van milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, İrfan Kartal ve Abdullahat Arvas, Büyükşehir Belediyesi Umumi Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel, ofis başkanları gurur müdürleri ve muhtarlar katıldı. – VANShare: