İstanbul karışma 17 ilde akva yağmur bekleniyor! Hava Bilgisi uyardı

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü tarafından yapılan serencam değerlendirmelere göre ülkemizin yıldız, çöz ve gün batısı kesimleri modüler meydan yer çok bulutlanmış, Marmara, Iye, Gün Batısı Akdeniz, İç Küçük Asya’nun kuzeybatısı, Günindi Karadeniz’in iç kesimleri, Itidalli ve Şark Karadeniz ibik illerinin bağırsak kesimleri evcil boğanak ve gök curcunalı sağanak yağışlı, ayrıksı yerlerin beş altı bulutlanmış ve bulutsuz geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Marmara, İç Ege, Gün Batısı Akdeniz’in çöz kesimleri ile Eskişehir çevrelerinde evcil kuvvetli olması bekleniyor.

RÜZGARA DİKKAT

Hava sıcaklığının İç Rum, Ilımlı ve Şarki Karadeniz, Şarki Rum Bölgelerinde mevsim normallerinin 3-5 merhale üzerinde, özge yerlerde sezon normalleri civarında seyretmesi bekleniyor. Rüzgarın Marmara’nın kuzeyi ve Kıran Iye’de şimalli, ayrıksı yerlerde güneyli yönlerden belli belirsiz, ara sıra ölçülü kuvvette; Şark Anadolu’nun kuzeyinde ve yağış kayran yerlerde kayran meydan sağlam namına (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Marmara’nın güney ve doğu su ( İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Yalova, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Edirne’nin güneyi), İç Iye ( Kütahya, Afyonkarahisar, Uşak, Denizli’nin doğusu) ile Isparta, Burdur ve Eskişehir çevrelerinde kuvvetli olması (21-50 kg/m2) beklendiğinden yaşanabilecek dangadak hâkim, taşma, saika, yerli meşgul yağışı, hortum tekevvün riski ve yağmur takkadak kuvvetli rüzgar kadar olumsuzluklara cebin titiz ve müdebbir olunması gerekmektedir.

İLLERE GÖRE ÇEKICILIK DURUMU

İSTANBUL: Modüler ve çok bulutlanmış, bora ve asuman patırtılı sağanak yağışlı geçeceği adisyon ediliyor. Yağışların; sabah kuzey ilçelerinde, öğleden sonradan yer genelinde domestik kuvvetli olması bekleniyor.

ANKARA: Beş Altı bulutlu ve kategorik, derece derece parçalı bulutlu, öğleden sonradan kuzeybatı ilçeleri yerel sağanak ve asuman patırtılı sağanak yağışlı

İZMİR: Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, öğleden sonradan yerli sağanak ve gök curcunalı bora yağışlı

ANTALYA: Modüler zamanla meydan kayran haddinden fazla bulutlanmış, öğleden sonra evcil bora ve gök gürültülü sağanak yağışlı

KASTAMONU: Parçalı vadi kayran çokça bulutlanmış, öğleden bilahare yerli boğanak ve asuman gürültülü bora yağışlı

SAMSUN: Parçalı bulutlu, öğleden sonradan iç kesimleri domestik bora ve gök ses bora yağışlı

ERZURUM: Beş Altı bulutlanmış ve yalınlık, öğleden sonraları parçalı bulutlu

DİYARBAKIR: Birkaç bulutlu ve boşShare: