ÇANAKKALE – Icra Vekili Karaismaioğlu: ” 2053’e kadar 198 bilyon dolarlık yatırımımızı planladık “

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, ati sene yörüngesine fırlatılması hedeflenen TÜRKSAT 6A uydusuyla çalışmaların planlama doğrultusunda sürdüğünü belirterek, “TÜRKSAT 6A uydusunun birlikte bizim üzere yer balaban faktörü tamamen domestik, milli namına Ankara’bile üretilmekte. İnşallah bunu 2023 yılında uzaya fırlattığımızda uzayda öz uydusuyla temaşa edilen evvel 10 ülkeden biri olacağız.” dedi.

Karaismailoğlu, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Yerleşkesi Troya Kültür Merkezi Prof. Dr. Bağlılık Buluç Oditoryumu’nda düzenlenen “Lojistik Mobilite ve Dijitalleşme Ekseninde Türkiye’nin Ulaşım Vizyonu” konferansında, Vekillik olarak koca, bili ve yük taşıdıklarını söyledi.

Bakanlığın taşıdığı bu 3 unsuru emniyetli, bayağı ve çabuk fayrap etmek üzere projeler ürettiklerini tamlayan Karaismailoğlu, gelişmenin, kalkınmanın olmazsa olmazının erişim olduğunu vurguladı.

Karaismailoğlu, ayrımsız bölgeye hızlı, sakıncasız ve konforlu ulaşıldığında o bölgenin istihdam, üretim, tecim, turizm ve tarımının elan hızlı geliştiğini dile getirerek, “Yani siz bu bölgeye bire bir birimlik iblağ yatırımı yaptığınızda o bölgenin üretimine bütün 10 zalimce tartı ediyorsunuz. Aynı zamanda ülkenin milli gelirine birlik 6 merhametsiz baskı ediyorsunuz.” diye konuştu.

Bakanlığın çalışmalarını slaytlarla anlatan Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Şu anda acun nüfusunun yüzde 50’si şehirlerde yaşıyor ama 2050’ye geldiğimizde yüzdelik 70’lere çıkacak. Dolayısıyla üretimin üstelik acun ekonomisinde yüzdelik 90’ı site merkezlerinde yaşayacak. Bu bize neyi getiriyor? Yani 2020 ile 2050 yılları beyninde ulaşıma müteveccih olan istek cümle 2 katına çıkacak. Biz dahi planlamalarımızı bu doğrultuda yapıyoruz ve önümüzdeki yıllarda ülkemizin önüne çıkabilecek olan sorunları bugünden durum ederek, projeler üreterek ve bu sorunlar çıktığında hiçbir sav yaşamadan elbet ki bundan 20 sene önce talih genelindeki açkı sayısı 8,5 milyon iken bugün 26 milyona çıktığında bu hareketliliği sorunsuz olarak nasıl sağlıyorsak ve o problemsiz olarak sağlamak için bu eriştirme altyapı planlarını daha önceden yapıp ve bu planları namına getirdiğimizde bu akışkanlığın önündeki bilcümle engelleri ortadan kaldırıyoruz.”

“Elektrikli vesait hayatımızın parçası olacak”

Karaismailoğlu, gelecek dönemde yeni zürriyet etkin araçların yaygınlaşacağını, angajmanlı, özerk, paylaşımlı ve elektrikli eskimemiş soy sop mobilite araçların gündemden çıkmayacağını vurguladı.

Türkiye’birlikte yapılan yolların çıktı fikirli yollara dönüştüğünü belirten Karaismailoğlu, “Ulaşım sektörü değişik sektörler beyninde yüzdelik 16,2 ile yer çokça çekicilik kirliliğine amil olan ikinci seksiyon. 17 talih 2050 yılına büyüklüğünde sıfır tarh, karbon emisyonu hedefi koydular. Bu yüzden elektrikli araçlar, elektrikli mobilite olmazsa olanaksız hayatımızda. 2020 yılında 11 milyon olan canlılık anahtar sayısı 2040 yılına geldiğimizde 540 milyona kadar çıkacak. O yüzden elektrikli araçlar hayatımızın ayrımsız parçası olacak.” ifadesini kullandı.

Icra Vekili Karaismailoğlu, Türkiye’nin 7 trilyon dolarlık tecim hacminin ortasında düzlük alan bire bir mutluluk olduğuna değinerek, bunu talih amacıyla fırsata yüklemek üzere yekpare planlamaları yaptıklarını dile getirdi.

Bugün 12 milyar ton ticaret hacminin olduğunu belirten Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2030’a geldiğimizde 25 milyar tona çıkma. Bu ticari hareketlilikler da özellikle şark-mağrip eksenli ve yıldız-cenup eksenli bu neşelilik artarak bitmeme edecek. Özellikle Rusya’dan geçip Avrupa’ya ulaşan Çin’le Avrupa arasındaki geri hizmet aksı sağlayıcı koridor amma hem bu koridorun tafsilatlı olması hem dahi iklim koşulları dolayısıyla el bire bir koridordu. Alelhusus Rusya- Ukrayna savaşından bilahare bu kânunuevvel elhak sıkıntıya düştü. Bir dahi burada almanak 5 bin blok tren vardı. Buradaki hareketliliğin uğrunda kısıtlamalar seçme sabık gün artıyor. O yüzden ülkemiz üzerinden de güzeşte ‘ılımlı geçenek’ kıymetini, değerini çokça elan artırdı. Biz imdi bu ‘şimal ara’daki ticaret hacminin eke tıpkı kısmını ılımlı sıra kendisine ülkemizin bu coğrafi konunun avantajlarını özellikle önümüzdeki yıllarda haddinden fazla çok daha aşkın hissedeceğiz.”

“2023 yılında 5G ile ilişik cesim gelişmeler olacak”

Karaca yollarında şanlı yatırımlar yaparak mukassem kez ağını 28 bin 700 kilometreye ulaştırdıklarını tabir fail Nazır Karaismailoğlu, “Yüzde 65 karaca yolu ağırlıklı envestisman döneminden demir yolu ağırlıklı yatırım dönemine girdik. Kendimize hedefler koyduk. Şu anda devam fail 4 bin 500 kilometrelik demir yolu hattımızı artırarak yolumuza devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Karaismailoğlu, bildirişim ve haberleşme yatırımlarına da değinerek, 2003 yılında 20 milyar liralık hacme erbap olan danışma sektörünün bugün 265 milyar liraya ulaştığını kaydetti.

Mobil sürdürümcü sayısının 89 milyona ulaştığını vurgulayan Karaismailoğlu, şunları aktardı:

“2023 yılında uzay vizyonunda çokça eke aşamalara geçeceğiz. TÜRKSAT 6A uydusunu 2023 yılında uzaya fırlatma hedefimiz var. Planlamalarımız doğrultusunda bitmeme ediyor. TÜRKSAT 6A uydusunun üstelik bizim amacıyla en koca faktörü tamamen domestik, milli kendisine Ankara’üstelik üretilmekte. İnşallah bunu 2023 yılında uzaya fırlattığımızda uzayda kendi uydusuyla mandepsi edilen evvel 10 ülkeden biri olacağız. Bu birlikte çok kıymetli ve Türkiye’nin geleceği için ve Türkiye’nin gençleri için üstelik koca benzeri aşama.”

Karaismailoğlu, haberleşmede 4,5G’nin gen şekilde kullanıldığına belen ederek, “Önümüzde 5G var. Peşinde üstelik 5G, 6G’nin da altyapısını oluşturacak. 2023 yılında 5G ile ait eke gelişmeler olacak. Geçen günlerde İstanbul Havalimanı’nı 5G’li havalimanı yaptık. Güdük vadede muhtemelen bölgeleri 5G’ye geçireceğiz ama Türkiye geneli evrensel adına de 5G’ye terk etmek üzere 2023 oylumlu yılımız olacak.” değerlendirmesini yaptı.

Endüstri ve sanayide 5G’nin avantajlarının artık hissedileceğini anlatan Karaismailoğlu, 5G’nin 100 hatim acul kapasiteyle bakım vereceğini söyledi.

Karaismailoğlu, 2003-2020 yıllarında 183 milyar dolarlık ulaştırma enfrastrüktür yatırımı yaptıklarını vurgulayarak, “Bunun sonucunda bizim dış satım hacmimizin bugün 250 milyar dolara ulaşması, dünyanın genişlik hızlı büyüyen ülkelerinden biri olmamızın altyapısı aslında bu 183 bilyon dolarlık yatırımın altında yatıyor.” dedi.

Bakanlığın gerçekleştirdiği 183 bilyon dolarlık projeler üzerine bilgelik veren Karaismailoğlu, bunların dünyaya emsal projeler olduğunu anlatım etti.

İstanbul Havalimanı’nın önemine değinen Karaismailoğlu, “Dünyaya benzer bire bir aksiyon. Bakın bura şu anda ‘sunu iyi’ kendisine baktığınızda birlikte Avrupa’nın bir numara, dünyanın dahi bir numara havalimanlarından biri. Buradaki hizmet kalitesi yönünden bile dünyada birinci havalimanı. Bura dahi ayrımsız konuşu değeri sıfır, vaktiyle taş ocaklarının tıpkısı çukurlarının, kum ocaklarının olduğu yekpare 75 milyon metrekarelik tıpkı kayran. Burada filhakika bir ululuk aklıyla üretilmiş detaylı soluklu benzeri plandır. Burada yüzlerce yıl bu ülkeye yetecek devasa tıpkısı erişim sistemi kuruldu.” diye konuştu.

Fizibilitesi akla yatkın projelerde yap-işlet-devret ve amme-özel hareket birliğiyle debi ettiklerini nâkil Karaismailoğlu, ülkeye değer katan yüzlerce projeyi hayata geçirdiklerini anlattı.

Karaismailoğlu, Bitlis’teki Beğendik Botan Çayı Köprüsü ile ait şu ifadeleri kullandı:

“Burada bu köprü olmadığı devir ulaşım yoktu. Erişim olmadığı devir bölgede ne ekonomi peki, ne tarım evet, ne istihdam evet. Köprünün yapılmasını teröristler senelerce engellediler. Münasebet engellediler? Bura gelişmesin, bura kavrayışsız kalsın, buraya kimse ulaşamasın, teröristlere kalsın orası diyerek. Ama hareketli, balaban talih bu köprüyü, Bestler Dereler Vadisi’hangi yaptı. Bu bölgede imdi cesaret var, varlık var. Terör üstelik bitti. Burada çıktı tarım töz değerine ulaştı. Çıktı vatandaşımız öz köyünde ürettiği ürünlerle artık yaşamın konforunu, tadını çıkarıyor.”

1915 Çanakkale Köprüsü

1915 Çanakkale Köprüsü’nün dünyaya denk projelerden olduğunu vurgulayan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“2023 metre orta açıklığı, deniz üzerinde 318 metrelik yüksekliğiyle dünyanın yeryüzü büyük köprüsünü Çanakkale’ye inşa ederek kebir bir geri hizmet koridoru, yani saatlerce süren bire bir arabalı vapur yolculuğunu hoppadak şeş dakikaya düşürdük. Bunu yıllar boyu anlatacağız. Maatteessüf ülkemizde şöyle aynı özdek var. Yani birileri ayrımsız ızdırap siyasetlerine, beceri konuları maşa ettikleri ant içinden çıkılamaz. Bu benzeri matematiktir esasta. Hem bu köprünün içerisinde ayrımsız hesap formülleri var, binlerce hesap formülü var. Bunun mali yerine bile tıpkısı aritmetik formülü var. Zira burada tıpkısı imal maliyeti var. Bu yapım maliyetini siz fehamet bütçesini birlikte yapsanız birlikte gelişmemiş zamanda ödemeniz gerekiyor amma azamet bütçesinden bunu yapma imkanınız yok. Detaylı yıllara yayılan bire bir mali modelle bu projeyi yaptık ve 4 yıl kabilinden böyle ileri uygulayım bilimi gerektiren bir projeyi bitirip ülkemize kazandırdık.”

Icra Vekili Karaismailoğlu, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün açılışından bugüne 1,5 milyon vasıta tarafından kullanıldığını söyledi.

Bakanlığın gerçekleştirdiği 183 milyar dolarlık yatırımın sonucunda milli gelire 548 bilyon dolarlık katkı sağladıklarını tamlayan Karaismailoğlu, “Üretime da 1 trilyon 138 milyar dolarlık ulama yaptık. Her yıl tıpkısı milyon kişiye bu enfrastrüktür sayesinde dahi istihdam sağlıyoruz.” ifadelerine kayran verdi.

Türkiye’nin 13 bin 22 kilometre demir hat ağına erbap olduğuna dikkati çekici Karaismailoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“2053’e geldiğimizde 28 bin 590 kilometreye çıkma. Albeni yolu yatırımlarımızı filhakika tamamladık. Şu dakika yapımı devam fail 3 havalimanımız var. Onlarla gelişigüzel 61’e ulaşıyoruz. Limanlarımız bile zaman 217, 2053’te 255’e çıkacak. Hepsini toparlarsak 2053’e büyüklüğünde 198 milyar dolarlık yatırımımızı planladık. Bu üstelik milli gelire 1 trilyon dolarlık katkı sağlayacak. Üretime mecmu 2 trilyon dolarlık katkı sağlıyoruz. Bu yatırımlarımız sayesinde 28 milyon kişinin istihdamına punt veriyoruz. 2053’e geldiğimizde elektrikli araçlar için makul altyapıyı tamamlayacağız. Efdal çabuk tren ve acul tren bağlantısına ehil toprak sayısı 8’den 52’ye çıkacak. Yıllık demir hat muvakkat sayısı 19,5 milyondan 270 milyona çıkacak. Albeni yolunda yıllık yolcu sayısı 210 milyondan 349 milyona çıkma.”

Konferansa, Çanakkale Valisi İlhami Denizköpüğü, Iblağ ve Enfrastrüktür Vekil Yardımcısı Enver İskurt, DÜRÜST Fırka Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Uğur, İl Güven Müdürü Faruk Karaduman, İl Güllabi Komutanı Albay Sadi Akman, İl Genel Meclisi Başkanı Nejat Önder, Gestaş Umumi Müdürü Idareci Sevinç, rektör yardımcıları, medrese dekanları, talim üyeleri, siyasi partilerin mülk ve kaza yöneticileri ile öğrenciler katıldı.

Share: