Büyükkılıç, deprem istimara toplantısı düzenledi

Kayseri Büyükşehir Şehremini Memduh Büyükkılıç, Kasaba Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Sibel Livdumlu ve ilçe uray başkanlarıyla kentte yaşanan depremler ve çalışmalarla ilgili değerlendirme toplantısı düzenledi.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Büyükkılıç, Büyükşehir Belediyesi binasındaki toplantıda, Kayserili vatandaşlara eski olsun diledi.

Şehirdeki hasarlı yapılar için hikmet veren Büyükkılıç, paslı olmayı gerektirecek aynı genişlik olmadığını belirterek, “Kayseri’bile geçkin yaklaşık 28 dakikada 4 zelzele gerçekleşmesi ve öncesinde geçirdiğimiz hareket sonrası hasarlarla ilgili tıpkı sonuca varılmıştır. Kayseri merkezinde Kocasinan’dahi 1’i yıkımı tamamlanan 3, Melikgazi bölgemizde 5 yapı, bunun 3 tanesi geceleyin gecekondu, 2 tanesi beş altı kıvrım yapılar olup onlarla ilişkin dahi lüzumlu dokunaklı hasar raporları uğramış, çalışmaları ve değerlendirmesi yapılmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Hacılar ilçesinde 2 yapının beis gördüğünü, 80 ekiple çalışmaların bitmeme ettiğini dile getiren Büyükkılıç, şunları kaydetti:

“Kayseri’de kestirmece 12 bin hasar tespiti başvurusu söz konusu. Bunun 6 bin 594’ünde say mamul, kalanların de tıpkı hafta içerisinde tamamının incelenmesi bağlamında Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ve çatı denetleme kuruluşlarından destek kabul etmek suretiyle sonuca ulaşılacak.”

Share: