Bu proje onlara ‘umut’ oluyor: 30 canlı uyuşturucunun pençesinden kurtarıldı

– Bu proje onlara ‘umut’ oluyor: 30 taze uyuşturucunun pençesinden kurtarıldı

Uyuşturucuyla mücadelede kullanılmamış ayrımsız döneme giriliyor, Türkiye’üstelik ilk kez Kırıkkale’de faaliyete geçirildi

KIRIKKALE – Kırıkkale Valiliği tarafından hayata geçirilen “Rüya Projesi” sebebiyle 30 tüvana, uyuşturucunun pençesinden kurtarıldı.

Kırıkkale Valiliği, esrar madde ile mücadelede yeni ayrımsız projeye henüz imza attı. Ilbay Bülent Tekbıyıkoğlu vasıtasıyla hayata geçirilen “Düş Projesi”, kurumlar arası koordinasyonla faaliyetlerini sürdürüyor. Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde kurulan ateş parçası kol, metal bap kullanma potansiyeli olan bireyleri belirleme ederek, aileleri ile evlerinde görüşme sağlıyor. Serencam 4 ayda yapılan faaliyetlerle 30 tendürüst, bu proje sayesinde esrar madde bağımlısı olmaktan kurtarıldı.

Imge Projesi ile ilgili değerlendirme toplantısı işleyen Ilbay Bülent Tekbıyıkoğlu, konu bağımlılığı ile mücadelenin “milli savaşım” kadar şanlı olduğunu söyleyerek, “Bu konuyla ilişik ‘mobil grup’ oluşturduk. Aileleri ülfet ediyoruz. Bununla beraber şunu söyleyeyim size, projeyi başlattığımızdan beri 4-5 maaş süreçte seçme bölüm üzerine bir şey koyuyoruz” dedi.

“Ülkemizde kim eroin kullanma oranı yüzde 3 civarında”

Dünyayı bireşimli uyuşturucunun tehdit ettiğini rapor eden Vali Tekbıyıkoğlu, ” Dünya Keyif Örgütü’nün raporuna göre ülkemizdeki sonuç kullanma oranı yüzde 3 civarında. Avrupa’de ise bu büyüklük, yüzde 30 civarında. Tığ Avrupa’nın bir anda yanı başındayız. Akıbet 20 yılda dünyanın kapısını bambaşka aynı gözdağı çalıyor. Laboratuvar ortamlarında üretilen ve insanı haddinden fazla acele bağımlı ağıl getiren, haddinden fazla henüz aceleci öldürücü, beyine uymazlık veren ve tevdi ihtimalinin çok baskı olduğu, çok elan ucuz ve haddinden fazla daha ferah, ‘bireşimli’ dediğimiz kimyasallarla; çocuklarımız, milletimizin evlatları, acun insanlığı nazik bire bir tehditle karşı karşıya” diye konuştu.

“Türk kolluğu, dünyanın yeryüzü başarılı kolluğudur”

Türk polisinin ve jandarmanın eroin maddeyle mücadelede dünyanın en kalburüstü kolluğu olduğunu vurgulayan Ilbay Tekbıyıkoğlu, “Türk polisi, Türk jandarması, Türk kolluğu; dünyanın sunma kalburüstü kolluğu. Buradan altını bariz çiziyorum. Avrupa’nın toplam yakalamasından, 2 gâvur büyüklüğünde daha aşkın yakalaması var Türk kolluğumuzun. Dünyanın bu konuda ki yer kalburüstü teşkilatı Türk polis güçleri teşkilatı ve Türk açıkgöz teşkilatıdır” ifadesini kullandı.

“30 pare çocuğumuzu kurtardık”

“Imge Projesi” dahilinde yüzlerce toplantıların yapıldığını anlatan Tekbıyıkoğlu, “Aile ve Toplumsal İl Müdürlüğünü bu işin merkezine oturtturduk. Bilgi bankasını kurduk. Muhteşem partnerlerimiz var ve işin türkçesi bu işin sunu makro kısmı dahi fahri olan öğretmenlerimiz. Toyluk ve Spor İl Müdürlüğümüzde ki liderler haddinden fazla önemli. Bu konuyla ait ‘etkin kol’ oluşturduk. Aileleri müzakere ediyoruz. Bununla bu arada şurası söyleyeyim size, projeyi başlattığımızdan beri 4-5 aylık süreçte her çağ konusunda aynı husus koyuyoruz. Şuana büyüklüğünde 30 lime çocuğumuzu yolun başında olan çocuğumuzu, tığ bu işten kurtardık” şeklinde konuştu.

“Çocuklarımızı örtbas etmek esas vazifemizdir”

Ilbay Tekbıyıkoğlu, bağımlı olmadan engelleme edildiğinde bireyin elan çabuk kurtarıldığını belirterek, “Bununla ait tıpkı sistematik oluşturduk. Meslek temsilcilerinden, kaymakamlık temsilcilerine kadar, ilde ait arkadaşlarımız var. Böyle tıpkı bilgiye ihtiyacınız olursa, bir çevir sesi yakaladığınız ahit muktezi irtibatlara girip bu çocuklarımızı yetirmek hem benim hem de sizin anne vazifeniz. Bu yüzden şimdiden yolumuz kutlu olsun” değerlendirmesinde bulundu” dedi.

“Çok şükür çocuğumu kurtardık”

“Rüya Projesi” yardımıyla çocuğunun maden bağımlısı olmaktan kurtarıldığını anlatan benzeri ana ise “Valiliğimizin yürüttüğü ‘Düş Projesi’ çerçevesinde evimize müteharrik kadro geldi. Uyuşturucu maddenin etkilerini zararlarını anlattı. Oğlumda maden var mı yok mu diye gözlemlemeye başladım. Kıpırdak ekipler daim aradılar geldiler. Daim temas haldeydik çok şükür çocuğumu kurtardık” ifadesini kullandı.

Share: