Kırıkkale’de öğrenciler matematiği oyunla öğrenecek

Kırıkkale’de Milli Eğitim Bilimi Bakanlığınca (MEB) başlatılan “Matematik Seferberliği” projesi hayata geçirildi.

İl Milli Yetişek Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, MEB, TÜBİTAK ve üniversiteler hisse senedi birliğinde başlatılan “Aritmetik Seferberliği” kapsamında öğrencilerin aritmetik dersini isteyerek öğrenmeleri amaçlanıyor.

Bu kapsamda Kırıkkale Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü birlikte Kırıkkale Üniversitesi (KKÜ) iş birliğiyle kentteki umum okullarda düzentileme gerçekleştiriyor.

KKÜ Yetişek Fakültesi Ana Eğitim Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ege Toptaş ve İl Milli Eğitim Müdürü Dirimsel Santral, seferberlik kapsamında MKE Anaokulu’ndaki öğrencilerle bire bir araya geldi.

Santralci, burada yaptığı açıklamada, matematiğin mantık, uyum ve kıyaslama öğrettiğini dile getirerek, “Meslek öncesi eğitimde çocuklarımıza bayağı düzeyde azdan çoğa, çoktan uzuv, büyükten küçüğe ve türlü görsel materyallerle henüz temelli ve canlı çalışmalar yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Toptaş üstelik hayata geçirilen “Hesap Seferberliği”nin sosyal açıdan balaban önem taşıdığına dikkati çekti.

Bilimsel araştırmaların, meslek öncesi yetişek alan öğrencilerin akranlarına göre yüzde 30 daha kalburüstü olduğunu ortaya koyduğunu vurgulayan Toptaş, şunları kaydetti:

“Matematiği idrak etmek, hayatı anlamaktır. Matematiği anladığımız ahit hayatı henüz süssüz anlarız ve aritmetik eğitimi çocuk doğduğundan itibaren başlar. Matematik hayatımızın her durumunda var. Ebeveynler evde matematik terminolojisi kullandığı zaman okula geldiğinde bu çocukların akranlarına göre yüzdelik 25 elan başarılı olduğu görülüyor. Matematik o yüzden hem ekol öncesinde hem da ebeveynlerin çocuklarıyla matematiksel terminoloji kullanması açısından çok büyük.”

Share: