Bitlis Kalesi’ndeki kazılarda bölük kalıntıları ortaya çıkarıldı

Bitlis Kalesi’nde düzenlenen kazı çalışmalarında Geç Osmanlı Dönemi’ne tarihlendirilen seramik, sikke, maden, içki ve kemik buluntuları ile basamak kalıntıları olduğu değerlendirilen mimari yapılar ortaya çıkarıldı.

Kentin eke destinasyonlarından olan Bitlis Kalesi’nde Ekin ve Turizm Bakanlığının izniyle Yabani Armut Müze Müdürlüğü başkanlığında yapılan hafriyat çalışmaları bitmeme ediyor.

Bitlis Aziz Üniversitesi Laf Tarihi Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Yunus Emre Glokom’nun bilimsel danışmanlığında, alanında eksper akademisyenlerce 2004’ten bu yana yapılan kazılarda, kentin tarihine çırağ markajcı bulgulara ulaşılıyor.

Birçok medeniyete ocak sahipliği eden kentte, kayaç bloklarının üstüne kurulan kalenin Sinan Satma Hamamı ile cenup surları arasındaki alanda gerçekleştirilen bu yılki kazılarda Geç Osmanlı Dönemi’ne tarihlendirilen seramik, sikke, metal ve içki objeler, kemik buluntuları ile göz kalıntıları aktarılma yüzüne çıkarıldı.

Dr. Akademisyen Karasu, AA muhabirine, bu sene 7 kişilik ekiple kalenin kuzeyinde yaptıkları iki açmayla çalışmalara başladıklarını söyledi.

Kaledeki Sinan As Hamamı ile güney surları arasındaki kısımda 25 metrekarelik iki açılış yaptıklarını anlatan Glokom, “Çalışmalarımız bu alanda bitmeme ediyor. Seramik ve sikke özellikle tevessül etmek için uyuşturucu, cam ve mızrap buluntuları ve mimari çatı kalıntılarına ulaşıldı. Hane yapılarına ilişik olduğunu adisyon ettiğimiz mimarlık bakaya ve özge buluntular Geç Osmanlı Dönemi’ne tarihlendirildi.” diyerek konuştu.

Glokom, “2004’den bu yana planlı kazılarla kalenin kestirmece yüzdelik 50’lik kısmı dönüş yüzüne çıkarıldı. Artan kısımlarda çalışmalar devam ediyor. Bu yılki kazıyı ekim ayının ortalarına kadar sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Share: