Aşk Erdan Kılıç’tan PTT’ye ‘Sürgün’ Tepkisi: “Hizmet Gereği Aplikasyon, Amansız Hastalık Hastası Sendikacıyı Cümle Teşekkülü Şifahane Olmayan Yere Solmak Midir?

CHP İzmir Milletvekili Aşk Erdan Kılıç, Bilgi-Sen üyesi 27 PTT çalışanının çımbar edildiğini doğacak sürerek, “PTT, sürgünleri, ‘hizmet gereği’ yaptığını rapor etmektedir. ‘Hizmet gereği’ dedikleri konu, yabanlık dışı uygulamalardır. Bakım gereği uygulama, bir sendika yöneticisini İstanbul’dan 1.800 kilometre uzaklıktaki Hakkari Çukurca’ya, amansız hastalık hastası olan bambaşka aynı sendikacıyı tedavi olamayacağı, tamlık teşekküllü hastane sıfır yere kabartmak midir?” dedi.

CHP İzmir Saylav Sevi Erdan Tığ, PTT’deki çımbar iddialarıyla ilişkin Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay ile Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Konuyla ilgili yazılı izah işleyen Kılıç, PTT’nin anonim ortaklık olduktan sonraları muvaffakiyetsiz idarecilerin aksiyon başına geldiğini, idareci kendisine görevlendirildiğini ve çalışanlara müteveccih mobbingin arttığını rapor etti. Tığ, “PTT’ye 7 yıldır işçi alımı yapılmamıştır, ancak buna rağmen aksiyon yükü yüzde 50 artmıştır. Birkaç personelle haddinden fazla iş yaptırmayı hedeflemişlerdir. Personel çokça okkalı çalışmasına karşın düşük ücretlerle çalışmaya zorlanmaktadır” dedi.

PTT’deki Marifet-Sen üyelerinin bu haksızlığa göz yummadıklarını ve bu durumu akseptans etmeyerek herhangi bir platformda haklarını aradıklarını dile getiren Amor Erdan Tığ, “Alım yöneticileri, hakaretlerle, mobbinglerle hisse senedi yaptırmaya çalışmaktadır. İş bilmezliklerini öyle bire bir noktaya getirmişlerdir ki imdi özlük yönetmeliklerini birlikte tanımadan aksiyon yaptırmaya çalışmaktadırlar. Amma unuttukları bir molekül var; PTT çalışanları katiyen yılmazlar, haklarını alana kadar uğraş ederler” görüşünü dile getirdi.

Kılıç, çalışanlara müteveccih ağırlık, mobbing ve hakaretlerin her an artması üstüne Olgun-Sen üyelerinin bu durumu çıkıntılık etmek üzere İstanbul ve Batman’dan Ankara’ya sürgünlere, hukuksuzluğa ve liyakatsizliğe cebin yürüyüş yaptığını kaydetti. PTT yönetiminin, yetkilerini kötüye kullanarak 4688 sayılı Amme Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanun’un ‘sendika üyelerinin ve yöneticilerinin güvencesi’ antetli 18. maddesini kasten ve isteyerek çiğnediğini, kendilerini sendikal mücadeleyi esirgeyici yasalardan faik gördüklerini ifade eden Tığ, şunları kaydetti:

“Yasaya belirtik çapraz olmasına karşın, Bilim-Sen yöneticilerini gelişim yerlerinden ve ailelerinden kilometrelerce uzağa ve örgütlenme alanının dışına sürerek faaliyetlerini engellemeye çalışmışlardır. Kurumda yapılan nasıp ve becerikli atamalarında yegâne kıstas, siyasal iktidara yakınlıktır. Anayasal hakları olan basın açıklaması etme hakları rastgele defasında engellenmiştir. PTT’birlikte yaşanan filiz politikası, sendika düşmanlığı esasen iktidarın halka düşmanlığının bir yansımasıdır. Sendika yöneticilerine cebin izlenen düşmanca siyaset halka biat ettirmenin, diz çöktürmenin bire bir bambaşka yansımasıdır. Ancak bunu PTT çalışanları ve Bilgelik-Sen üyeleri katiyen kabul etmediler, bizler üstelik onların bu mücadelelerinde yanlarında olacağız.”

Tığ, elan evvel çımbar edilen arkadaşlarının geçmiş görev yerlerine dönmesi üzere matbuat açıklamaları işleyen, onlara destek veren Vukuf-Sen üyelerinin birlikte filiz edildiğini üzülerek öğrendiğini bildirdi. 27 PTT çalışanının görev yerlerinden ayrımlı uzak illere veya çalıştıkları yer ortamında kilometrelerce uzağa sürgün edildiğini tamlayan Kılıç, şöyle dedi:

“Elan ilk gerçekleşen sürgünlere yapılan itiraza eskimemiş sürgünlerle kıymet verdiler. PTT, sürgünleri, ‘hizmet gereği’ yaptığını anlatım etmektedir. ‘Hizmet gereği’ dedikleri bahis, adamlık dışı uygulamalardır. Hizmet gereği aplikasyon, benzeri sendika yöneticisini İstanbul’dan 1.800 kilometre uzaklıktaki Hakkari Çukurca’ya, amansız hastalık hastası olan başka benzeri sendikacıyı tedavi olamayacağı, bütün teşekküllü hastane sıfır yere çatlamak midir? Eşi bile sefer emekçisi olup iki banal çocuğu olan ayrıksı bir müteharrik kadını ailesinden ayırarak Batman’dan Iğdır’a uzatmak midir hizmet? Kuruma senelerce say vermiş insanların familya birliklerini taksim etmek mıdır hizmet? PTT tarihinde yepyeni, duyulmamış bir biçimde çımbar furyası yaşanmıştır. Müdür, reis, ser müvezzi unvanlı sendika üyesi onlarca PTT emekçisi yaşadıkları illerden binlerce kilometre uzak illere kendi istekleri dışında gönderilmişlerdir. Fariza yeri değişikleriyle İstanbul’dan Erzurum’a, Trabzon’dan Bitlis’e, İzmir’den Ağrı’ya, Mardin’e başvurmak zorunda kalanlar dahi bulunmaktadır. Bu sürgünlerin önümüzdeki haftalarda de devam edeceği anlatım edilmektedir. Geçmişi 182 yıl öncesine dayanan ve ülkemizin bildirme atılganlık veren kurumları beyninde saha kayran PTT artık zulümle, mobbingle, rate yöneticileriyle, kamu zararıyla ve brüt maaşının 36 kalpsiz tazminat düz yöneticileriyle anılır oldu. 20 almanak AKP iktidarları mehabet kurumlarının içini boşalttı. Kurumların ne güvenirliği hangi üstelik işlerliği kaldı. Bu kurumları tekrar ayağa ahzetmek ise bizim görevimiz. Bunu yaparken birlikte sürgünlere, zorbalığa, mobbinge sorumluluk eğmeyen emekçilerle birlikte yapacağız. Bu sürgünler, bu açığa almalar, bu işten çıkarmalar PTT emekçilerini durduramayacak. Onlar mesai mücadelesi veriyorlar. Savaşım edenler herhangi bir antlaşma kazanamayabilir ancak kazananlar mücadele edenlerdir.”

İktidara geldiklerinde bu sürgünlere ‘dur’ diyeceklerini belirten Amor Erdan Kılıç, şöyle devam etti:

“PTT emekçileri ‘üç kuruşa’ çalışıp sözleşme mücadelesi verirken, değişik kamu kurumları ve şirketlerindeki AKP’li bürokratlar ve yöneticiler gibi PTT’deki ense düzem yöneticiler de 3-5 yerden yüksek maaşlar alarak keyif sürebilirler! Ama kimsenin şüphesi olmasın, bu keyiflerine Umumi Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu önderliğindeki Cumhuriyet Ahali Partisi ve Millet İttifakı namına bilcümle gelişigüzel sonuç vereceğiz. Liyakate göre değil sadakate bakarak yapılan atamalara dur diyeceğiz. Bilcümle kurumlarda liyakati ön plana çıkaracağız. Ülkemizin tertemiz gençlerinin mülakatlarla devre dışı bırakılmasına müsaade etmeyeceğiz.”

Sevi Erdan Tığ, Icra Vekili Karaismailoğlu’na şu soruları yöneltti:

-Bili-Sen yöneticisi ve üyesi 27 PTT çalışanının fariza yaptıkları illerden başka illere veya el zarfında ayrıksı ilçeye gönderildiği haberleri gerçeği yansıtmakta mıdır? Şayet akilane ise bunun nedeni nedir?

-Serencam 20 yılda, 5 yılda ve 6 ayda değişik taayyün etmek kaydıyla görev yeri değiştirilen personel sayısı kaçtır? Değiştirilme nedenleri nelerdir?

-Ilkokul ve üstü sayıda görev yeri değiştirilen personel bulunmakta mıdır? Varsa sayısı kaçtır?

-Kendisi ve eşi benzeri ilde etkin personelin tayin ve atamasında bu durumu dikkate alınmaktadır? Ayrımlı ayrımlı illerde çalışan evli personel var mıdır? Varsa bu personelin mecmu sayısı nedir?

“Bakım gereği” yapılan nasıp ve atamalarda bu gereklilikler nelerdir?

-Bambaşka bire bir ile atandıktan bilahare egemenlik ile sakat görev adına dönen personel sayısı kaçtır?

Share: