Beyaz Zehir sahalarında denetimler risk gruplarına göre yapılıyor

Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Vekil Yardımcısı Haysiyet Sahtekâr, beyaz zehir sahalarında denetimlerin risk gruplarına bakarak üç sınıfa ayrıldığını belirterek, “Birkaç riskli gruptaki madenleri yılda genişlik bir iki bire bir, riskli grupta saha düz madenleri yılda arz birkaç iki ve çokça riskli gruptaki madenlerimizi ise yılda yer birkaç dört öğün denetliyoruz.”dedi.

Sahtekâr, Türkiye Madenciler Derneği (TMD) vasıtasıyla planlı “İkinci Eroin Kurtarma Yarışması”nın açılışında, madencilikte aksiyon sağlığı ve güvenliği ile belde konularının sektörün al çizgisi olduğunu söyledi.

Dünya genelinde, hazırlık zincirlerinin küsurat talebi karşılamaya çalıştığını ve madencilik sektörüne üstelik ilginin arttığını ifade eden Kalaycı, “Dünya ihtiyaç duyduğu materyalleri bir anda hazırlık etme zorunluluğuyla karşı karşıya fakat sektörün faaliyetlerine hareketli ayrımsız şekilde devam edebilmesinin uğrunda bazı riskler birlikte yer almakta. Bu sene gerçekleştirilen bir riziko anketine bakarak, sektörün yüz yüze kaldığı riskler sıralamasında güzeşte yıl ilk sırada yer düzlük mal değer riski, bu yıl ikinci sıraya gerilemiş. Zirveye ise çevresel riskler çıkmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

Kalaycı, madencilik sektörünün, hareket kazaları ve patika hastaları itibarıyla değerlendirildiğinde, cümle dünyada pahal ve riskli sektörler beyninde kabul edildiğini anımsattı.

Bu kapsamda kontrol istirdat faaliyetlerinin hayati öneme ehil olduğunun altını çizen Sahtekâr, şöyle konuştu:

“İş kazalarının yüzde 8,7’si, patika hastalığı vakalarının yüzdelik 49,2’si, daima iş göremezlik vakalarının yüzde 26,8’i, ölüm vakalarının ise yüzdelik 10,’i madencilik sektöründe meydana gelmiştir. Arama, tedarik, üretim, taşımacılık ve mücevher hazırlama evrelerinin herhangi bir birinde ayrı riskler barındıran madencilik sektöründe, tedbirli olma, aksiyon sağlığı ve güvenliğine hususi önem verme, taharri istirdat pratikleri etme hayati derecede önemlidir. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 1’i beyaz zehir sektöründe çalışmasına karşın gerçekleşen hisse senedi kazalarının kestirmece yüzdelik 8,5’i maden, alelhusus kömür sektöründe gerçekleşmektedir. Bu fehamet haddinden fazla erdemli olmasının birlikte 2017’den beri madenlerde gerçekleşen iş kazalarında hücre çoğaltan bire bir düşüş görülmektedir.”

Yarış, kontrol-kurtarma ekipleri üzere balaban

Sahtekâr, maden sahalarının denetimlerini bir iki riskli, riskli ve çokça riskli doğmak üzere 3 sınıfa ayırdıklarını bildirdi.

Risk gruplarına bakarak madenlerin denetlendiğini rapor eden Sahtekâr, “Beş Altı riskli gruptaki madenlerin yılda bildirme az ayrımsız, riskli grupta düzlük düzlük madenlerin ise yılda yeryüzü beş altı iki ve çokça riskli gruptaki madenlerimizi ise yılda bildirme beş altı dört el denetliyoruz. Gerek mahsus değme makule aksiyonu sunu gani şekilde alıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Kalaycı, beyaz zehir kurtarma ekiplerinin, eroin kazalarında olduğu büyüklüğünde saf kıran ve sınai kazalara engelleme ettiklerinin altını çizerek, şunları kaydetti:

“1999 depreminde Türkiye Taşkömürü Kurumunun 1564 beyaz zehir işçisi ve 74 mühendisi Kocaeli, Sakarya ve Yalova’dahi kurtarma çalışmalarına katılarak nazik yararlılıklar göstermişlerdir. Gine ekiplerimiz, 2011’üstelik yaşanan Erciş depreminden sonraları kontrol ve istirdat faaliyetlerine canlı bire bir şekilde kümeli ve tafsilatlı süren saatler sonrasında gerileme altından iki kişiyi hareketli adına kurtarabilmişlerdir. Bu anlamda baktığımızda bu organize, elden madencilik sektörü için değil, parçalanmamış sınai sektörler ve saf afetlerde gerçekleşebilecek kazalarda hayati önem haiz altın taharri-istirdat ekiplerimiz amacıyla önem arz etmektedir.”

“İş sağlığı, güvenliği ve çevre konuları önceliğimiz”

TMD Umumi Heyet Başkanı Ulvi Emiroğlu de Türkiye’nin kayran altı zenginlikleri açısından yetişkin ayrımsız potansiyele eş olduğunu söyledi.

Bu potansiyeli akilane kullanarak insana, çevreye duyarlı, sorumlu tıpkısı madencilik anlayışı geliştirmenin makro olduğunu tabir fail Emiroğlu, “Türkiye Madenciler Derneği, sektörümüzün büyümesi amacıyla gelişigüzel yolu mübah gören ayrımsız anlayıştan uzaktır. İş sağlığı, güvenliği ve belde konularını kendine öncelik edinmiş tıpkı derneğiz. Bu bağlamda üstelik mesul madencilik inisiyatifi başlığında aynı proses başlattık.” diye konuştu.

Emiroğlu, yarışmanın ana hedefinin ekiplerin birbirleriyle tanışması keşfetmek olduğunu anımsatarak, “Evgin tıpkı durumda tek benzeri ekipmişçesine eş operasyon yapabilmenin altyapısını hazırlamaktır. Bu yarışmada maden kurtarma ekiplerimizin, uygulayım bilimi, tesisat ve ustalık anlamında madencilikte kaslı ülkeler ile bir seviyede olduğuna şahit olacağız. Ayrıca ulaştığımız yarış ekip sayısı itibarıyla üstelik uluslararası örneklerine eşdeğer büyüklükte tıpkısı etkinliğe imza atacağız.” diye niteleyerek konuştu.Share: