Kayseri’de ortaöğretim öğrencilerinin 100 dekar alana ektiği aspirin hasadı yapıldı

Kayseri’nin Bünyan ilçesinde gıda, tarım ve hayvancılık eğitimi sunulan meslek lisesinin öğrencilerince 100 dekar alana ilk kez ekilen aspir hasat edildi.

Kent merkezine kestirmece 45 kilometre uzaklıktaki Tuzhisar Mahallesi’nde gıda, ekincilik ve hayvancılık alanında terbiye veren Büyüktuzhisar Mesleki ve Maharet Anadolu Lisesi’nin 49 öğrencisi, öğretmenleri öncülüğünde mülkiyeti Bünyan Belediyesine ilişkin 100 dekar araziye, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İlçe Ekincilik ve Orman Müdürlüğü, kaymakamlığın desteğiyle april ayında aspir ekti.

Öğrenciler, ekimden ahir 5 maaş süreçte dahi gübreleme, çapalama ve sulama kadar işlerde etkili fiilen derslerde öğrendikleri bilgileri tarlada pekiştirdi.

Tarladaki hasat etkinliğinde gazetecilere izah eden İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Ayhan Hata, 100 dekara ekilen aspir tohumunun Kayseri Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle alındığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Ekilmeyen yegâne tıpkı karış kayran kalmasın.” direktifleriyle arazinin ekildiğini tamlayan Kusur, tahminî 4-5 titrem aspir antagonist elde etmeyi hedeflediklerini aktardı.

Kusur, elde edilecek gelirin sonraki yıllarda kurulacak sera alanı ve önümüzdeki yıl şeker pancarı yahut buğday ekimi için kullanılacağını dile getirdi.

Projenin kalburüstü olduğuna değinen Yanlış, hasadın herkese dobra olması temennisinde bulundu.

Büyüktuzhisar Mesleki ve Ustalık Küçük Asya Lisesi öğrencilerinden Mustafa Kaan Başer de ailesi tarımla uğraştığı üzere ekincilik ve hayvancılık eğitimi veren meslek lisesini yeğleme ettiğini, bu sene uygulamalı aspir ektiklerini belirtti.

Başer, aspir bitkisinin hangi işe yaradığı, hangi antlaşma çekemezlik edildiği, ne tuhaf gübrenin atıldığı, hangi ilaçların kullanıldığı kabilinden bilgileri öğrendiğini tabir etti.

Öğrencilerden Garaz Karacan ise meslek zamanı ektikleri aspirle tarlada kuşkusuz aksiyon yapacaklarını ve ekim zamanı meri yöntemleri öğrendiklerini vurguladı.

Enes Gültekin ise ekol yardımıyla aspirin hangi işlemlerden geçerek yağ elde edildiğini, mergup ekipmanları tanıdığını, uygulama sayesinde deneme kazandıklarını kaydetti.

Share: