Bayburt’un serencam tandır ustası yaptığı tandırları yurdun birçok iline gönderiyor

– Bayburt’un sonuç tandır ustası yaptığı tandırları yurdun birçok iline gönderiyor

BAYBURT – Bayburt’un son tandır ustası olan Recai Purutoğlu’nun elinde şekillenen tandırlar, ayrımlı illere ölmek üzere amade hale getiriliyor. Bayburt’tan yola çıkarılan tandırlar, İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Adana, Van, Trabzon, Erzincan, Erzurum başta oluşmak için Türkiye’nin bir nice iline mektepli göre hazırlanarak ulaştırılıyor.

Yaklaşık 900 yıllık atölyede tandırlarını işleyen ve buradan de tandırların sevkiyatını gerçekleştiren Purutoğlu, Bayburt tandırlarını, Bayburt kültürünü ayrımlı illere ulaştırabilmenin gururu içerisinde olduğunu söyledi.

Çamura elleriyle merkez veren ve meslekte 44 yılı geride bırakan yordamlı Purutoğlu, atölyesinin önünden tandırları aracına yükleyip, düşmemesi için tıpkısı iplik sayesinde cimri hasis bağladıktan sonradan tandırların konusunda alıcının adını, soyadını, telefon numarasını yazıp Bayburt Otobüs Terminaline götürüyor. Bayburt’a ilgilendiren geçici otobüslerinin bagaj bölümüne tandırlarını yükleyen Purutoğlu, ayrımlı illere tandırların gönderimini bu şekilde yapıyor.

Bugün Ankara’ya 1 skor, erte ise İstanbul’a 2 pasaj tandır göndereceğini söyleyen Purutoğlu, “Bayburt’tan Ankara’ya tandırımızı gönderiyoruz, yarın üstelik inşallah İstanbul’a tandırlarımızı göndereceğiz. Sevkiyatı üstelik hakeza yapıyoruz, kargolara veremiyoruz. Sağ olsunlar Bayburt’taki otobüs firmaları bize ellerinden geldiği büyüklüğünde havari oluyorlar, bize bıkılmayan hizmet sunuyorlar. Bayburt’taki otobüs firmalarına tarihe, sanata, bu tarihi dokunun ayrımlı yerlere ulaşmasına göstermiş oldukları ilgiden ve hassasiyetten ötürü de teşekkürname ediyorum” diye niteleyerek konuştu. Tandır sevkiyatını gerçekleştiren otobüs şoförü ise “Doğrulama aldığımız tandırı sürücü arkadaşımla alay malay sağ salim kırmadan Ankara’ya ulaştıracağız. Bayburt’un tandırını başka illere ulaştırmaktan hava duyuyoruz, bizim üzere çalım donör ayrımsız hisse senedi” ifadelerini kullandı.

Bayburt’ta 44 yıldır tandır ustalığı yapan Recai Purutoğlu, 2020 yılında Türkiye’bile “yılın ahisi” seçilmişti.

Share: