Almanya Başbakanı Scholz, BioNTech’i görüşme etti

BioNTech ile İngiltere hükümeti amansız hastalık üzere mRNA bazlı aşı ortaklığını duyurmasının peşi sıra zaman Almanya Başbakanı Olaf Scholz, BioNTech’i ülfet etti. Öte yandan BioNTech, zaman Marburg’daki fabrikasındaki ‘plazmid DNA’ üretim tesisinin inşaatını tamamladığını duyurdu.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, bugün BioNTech’in kurucu ortakları CEO Prof. Dr. Tasavvur Atmaca ve CMO Prof. Dr. Korkunç Türeci ile Marburg’daki yıpranmamış üretim tesisini görüşme etti. BioNTech, Marburg’daki fabrikasında 40 milyon Euroluk ince çevrim yatırımla şirketin evvel tescilli plazmid DNA istihsal tesisinin inşaatının tamamlandığını duyurdu.

Plazmid DNA’nın, mRNA bazlı aşıların ve tedavilerin yanı sıra hücre tedavilerinin üretimi için koskocaman aynı sarrafiye malzemesi olduğu belirtildi. Eskimemiş yapı ile BioNTech’in, amansız hastalık ve bulaşan hastalıklar alanlarında klinik kitap adayları ve ticari mahsulat için özgür olarak plazmid DNA üretmeyi planladığı vurgulandı.’BİONTECH’İN YATIRIMI ÇOK İYİ HABER’Almanya Başbakanı Scholz ziyaretiyle ilişik “Tıbbi biyoteknoloji, 21. yüzyılın kilit teknolojisidir. Pandemi, Almanya’nın inovasyon ve çıkar yol üretimi için bir düz olduğunu kanıtladı. Almanya ve Avrupa, domestik değer zincirleri oluşturarak daha streç hale geliyor. BioNTech’in yatırımı haddinden fazla mebzul selen” ifadelerini kullandı. Biontech CEO’su Prof.Dr. Uğur Delice ise “2020 sonbaharında Marburg’daki istihsal tesisimizi satın aldığımızdan beri, istihsal kapasitemizi ve yeteneklerimizi bollatmak için sürekli adına tesise envestisman yaptık. Plazmid üretimi, mRNA üretiminin heyecan donör ve muhteşem bir parçasıdır, yakında zat bünyemizde yapabilmeyi umuyoruz” dedi.İngiltere Keyif ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Ocak ayında BioNTech ile mRNA bazlı kanser aşısı amacıyla katılma yapacağını duyurmuştu. Bu paydaşlık basında BioNTech’in Almanya’dan ayrılması şeklinde yorumlara sebep olmuştu.

Share: