Bakan Karaismailoğlu, Adıyaman’da yapılan çalışmalara ilişkin vukuf verdi Açıklaması

Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismiloğlu, 6 Küçük Ay’taki depremlerden etkilenen vatandaşların ihtiyaçlarını anında karşılayabilmek amacıyla kurdukları “saha tarama” sisteminin devrede olduğunu belirterek, “Dizge sebebiyle ihtiyaçları tespit ediyoruz, hangi oranda karşılandıklarını görüyoruz ve zaruri yerlere takviyelerimizi sürdürüyoruz.” dedi.

Karaismailoğlu, Adıyaman Altınşehir (K-1) Konteyner Kent’te yaptığı matbuat açıklamasında, depremden 14 milyon insanın aracısız etkilendiğini belirtti.

Bugüne büyüklüğünde 13 binin üstünde artçı sarsıntı yaşandığını dile getiren Karaismailoğlu, “Fakat izzet ve millet birlikte vermeyi tanıdık, birbirimize kenetlendik. İlk andan itibaren evvel depresyon altından canlarımızı yetmek, sonraları dahi yaraları soldurmak için yavaş yavaş yarıştık.” diye niteleyerek konuştu.

Evgin tahaffuz ihtiyaçlarını giderdiklerini anlatan Karaismailoğlu, “Acil giyinme sorununu ortadan kaldırdık. Ivedili aşındırmak ihtiyacını şipşak sağladık. Tezce ardından ivedili arılık ve hijyen hususlarının üzerinde çalışmalarımızı yürüttük ve izlem ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Binaların yüzde 99’unun tarandığını nâkil Icra Vekili Karaismailoğlu, yadımlama ve gerileme kaldırma işlerine bitmeme ettiklerini söyledi.

Karaismailoğlu, “Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını simultane karşılayabilmek üzere kurduğumuz ‘kayran tarama’ sistemi devrede. Bu sayede ihtiyaçları tayin ediyoruz, ne oranda karşılandıklarını görüyoruz ve mukteza yerlere takviyelerimizi sürdürüyoruz. Ailelerimizin, çocuklarımızın, dezavantajlı gruplarımızın eğitimden, sağlığa ne ihtiyaçları varsa sistemimizden aldığımız veriler ışığında gideriyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

632 bin 538 afetzede bölgeden boşaltma edildi

İçişleri Bakanlığı Facia ve Müstacel Nitelik Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda, deprem bölgelerinde, 271 binin üzerindeki personelle çalışmaları sürdürdüklerini bildiren Karaismailoğlu, 4 bin 331’i arama istirdat personeli girmek üzere görevi bitmeme fail personel sayısının 226 binin üzerinde olduğunu bildirdi.

Şu esas kadar 632 bin 538 afetzedenin bölgeden boşaltma edildiğini vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Vatandaşlarımızı konteynerlere yerleştirmeye başladık. Şu dakika amacıyla yer rüçhan olan tahaffuz ve istinas imkanıdır. Bu hususları cemi hatırlamak amacıyla çabalama gösteriyoruz. Kış şartlarına uygun çerge ve konteynerler temin ediyor ve hayat alanları üretim ediyoruz. Çadırlar ilk etapta ivedi ihtiyaca yöneliktir ve tıpkı duruluk formüldür. Esas amacımız taşımalık kentleri yaygınlaştırarak, herkesi buralara asmak ve kalıcı konutları yapılana kadar afetzedelerimize daha ağır ezgi ayrımsız avlu sunmaktır.”

“300 ailemizi konteynerlere yerleştirdik”

Felaketin, herkesi içten incittiğini dile getiren Karaismailoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu sızıyı bilcümle içimizde taşıyacağız. Aynı yandan üstelik milletimizin beslemek, ayağa alay malay kalkmak üzere çaba gösteriyoruz. Adıyaman’ımızı canlandırmak üzere önceki andan itibaren gecemizi gündüzümüze kattık. Eksiksiz yaralar sarılana büyüklüğünde bile durmayacağız. İlk ahit zahir buradaysak, pekâlâ ki bire bir dakika bile buradan ayrılmadıysak, serencam temel büyüklüğünde Adıyamanlı kardeşlerimizin yanı sıra olacağız. Bunu hemen Adıyaman’dahi değil depremden etkilenen ayrıksı 11 ilimizde de gerçekleştireceğiz.”

Geçmişten geleceğe uzanan aktif ve gelişmiş bire bir Adıyaman kuracaklarını anlatan Karaismailoğlu, kentin benzersiz el tekstil halılarının baştan dükkanların vitrinlerini süsleyeceğini, tarihi camilerde okunan ezan sesleriyle cadde ve sokakların yeniden yankılanacağını rapor etti.

20 ayrı konteyner şehir kurma çalışmaları bitmeme ediyor

Adıyaman’de 50 bin 763 çadırda 203 binin üzerinde afetzedenin barındığını belirten Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

“Adıyaman’üstelik 2 milyon 193 bin metrekarelik bire bir alanda 17 bin 907 kapasiteli 20 ayrı konteyner kent ihdas çalışmalarımızı kül hızıyla sürdürüyoruz. Şu anne kadar bin 44 konteyner kurduk ve 387 tanesini birlikte kabarmak için sahaya indirdik. Taşımalık kent kurulacak alanların düzeçleme çalışmalarını gerçekleştirirken tıpkısı yandan dahi akarsu, zindelik ve şebeke altyapısı çalışmalarına bitmeme ediyoruz. 300 ailemizi konteynerlere yerleştirdik. Onların bire bir nebze olsun normal hayatlarına dönmeye başlamaları bizlere de nazik gösterişli vermekte. Bu nüsha çarçabuk artacak ve Adıyaman’üstelik hayatın normal akışına çabuk dönmeye başladığına tanık olacağız.”

Gürlevik İsale Hattı’ndaki arızaların giderildiğini ve Gürlevik Kaptajı’nda tamir işlerinin tamamlandığını vurgulayan Karaismailoğlu, Adıyaman yol ağında ve depremden etkilenen bölgedeki kısaca 10 bin kilometre el ağında trafiğe vabeste sefer bulunmadığının altını çizdi.

Karayolları Umumi Müdürlüğü (KGM) ekiplerinin kentte 803 araba ve bine andıran personelle çalışmalarına devam ettiğini bildiren Karaismailoğlu, “KGM, hareket bölgesinde 3 bin 279 personel, 2 bin 573 araba ve ekipmanla çalışmalarını sürdürüyor. Adıyaman ve depremden etkilenen illerimizde fehamet ve diyar yolları ile otoyollar tamamen ulaşıma açıktır.” dedi.

Karaismailoğlu, Bakanlığın Nakliye Hizmet Grubunun mecmu 10 bin 462 taşıtı zelzele bölgesine atıf ettiğini belirterek, koordinasyonlarında 6 Küçük Ay-4 Mart tarihlerinde 5 bin 134 otobüs, 4 bin 887 tır ve kamyon ile yüzlerce hareket makinasının hareket bölgesine ulaştırıldığını tabir etti.

Depremlerden bin 275 kilometrelik demir yolu hattının etkilendiğini ve bin 182 kilometresinde çalışmaların tamamlanarak trafiğe önce anda açıldığını kaydeden Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Facia bölgesine gönderilen 394 arızi trenimizle 100 bine yakın yaya taşıdık. 64 abra trenimiz 965 vagonluk arkalama malzemesini bölgeye ulaştırdı. 93 muvakkat ve personel servis vagonumuz 4 bin vatandaşımızın eğreti evi oldu. Kahramanmaraş, Gaziantep, Adana, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, Diyarbakır, Hatay ve Elazığ havalimanlarında, 6 Şubat-3 Mart tarihlerinde 11 bin 287 iç biçim ve bin 564 aut minval kalkışmak amacıyla askeri ve sivil albeni araçlarıyla toplanmış 12 bin 851 pervaz trafiği gerçekleştirdik. Boşaltma gayeli sivil hava araçları ile 6 Şubat-3 Mart tarihlerinde toplanmış 1 milyon 21 bin yolcuya hizmet verdik. 15 bin titrem insani arkalama malzemesi sarsıntı bölgesindeki havalimanlarına ulaştırdık. Mecmu 3 bin 495 öğün ile 611 bin vatandaşımız yer sarsıntısı bölgelerinden tahliye edildi. Yabancı hava yolu işletmelerine verilecek pervaz izinlerinin işlem süresi kısaltıldı ve 6- 28 Gücük Ay 2023 tarihleri arasında insanca arkalama için güçlükle dışından gelen 690 albeni aracına pervaz izni verdik. Boşaltma seferleri zaman itibarıyla evet olup, afet bölgesine işyar personel gidiş-gelişi bitmeme etmekte.”

İletişim hizmetleri

Karaismailoğlu, Hatay’a ulaştırılacak yardımlarda deniz yolunun çalışkan gösteriş oynadığını vurgulayarak, kısaca 5 bin kişiye gemilerde konaklama imkanı sağladıklarını ifade etti.

Deniz yolu ile birlikte depremzedelerin bölgeden tahliyesini sağladıklarını dile getiren Karaismailoğlu, “Bu Arada Katar’dan yaşam konteynerleri getiren önce gemiler dahi İskenderun limanlarına vardılar.” dedi.

Karaismiloğlu, iletişim ihtiyacının konteyner kentler ve çerge kentler bile mobil, fiber, peyk ve Wi-Fi altyapılarıyla desteklendiğini dile getirerek, Türksat aracılığıyla 163 noktada peyk ve Wi-Fi kurulumunun tamamlandığını aktardı.

Türk Telekom ve Turkcell tarafından fiber ve Wi-Fi kurulumunun hep şehirlerde yapıldığını vurgulayan Karaismailoğlu, PTT bünyesinde bakım veren aktif araçların afetin yaşanmasıyla serian bölgeye gönderildiğini söyledi.

Deprem bölgesinde esas gerekseme malzemelerinin temini üzere yardım amaçlı bireysel gönderilerin ücretsiz kargo kabulünün PTT aracılığıyla ücretsiz kargo taşıma kampanyası kapsamında gerçekleştirildiğini belirten Nazır Karaismailoğlu, “Elbette bu felaketi unutmayacağız amma umutları baştan yeşertecek ve bu kötü günleri tarihe gömeceğiz. Açılan yaraları iyileştireceğiz. Diri ve ümranlı Adıyaman’ı kuracağız.” dedi.

Dirençli ve dayanabilen şehirleri yeniden düz yazı edeceklerini, sürdürülebilir ve yaşanabilir tıpkı bölgeyi hayata geçireceklerini ifade fail Nazır Karaismailoğlu, “Türkiye Millî Riziko Kalkanı modeli ışığında oluşturacağımız, afete henüz dirençli ulaştırma ve altyapı sistemimizle facia sonrası baştan düzenleme sürecine yer nazik katkıyı vereceğimize inanıyorum.” diyerek konuştu.

Adaletli Karaismailoğlu, yüzyılın sunu şişman felaketinin yüzyılın yer iri dayanışmasıyla aşılacağını sözlerine ekledi.

Share: