Depremde kayşa zımnında yolu kapanan köyde 35 kişiyi civar halkı kurtarmış

ÖZGÜR ALANTOR/MEHMET KUMCAĞIZ – Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıkıma defa açtığı Adıyaman’ın Çelikhan ilçesine sadık Askerhan köyünde vatandaşların çöküntü altından 35 kişiyi kişi çabalarıyla kurtardığı öğrenildi.

Çelikhan ilçesine 22 kilometre uzaklıktaki Askerhan köyünün yolu, zelzele zımnında oluşan heyelanda kapandı. Depremin geçmiş saatlerinde kurtulan vatandaşlar, kocabaşı Abuzer Alımlı ile debi ederek enkazlara gitti. Köylüler, 250 kişinin yaşadığı yerleşim biriminde antipatik hava ve kar altında 35 kişiyi kurtardı.

Muhtar Abuzer Çekimli, AA muhabirine, 6 Şubat’ta depremle uyandıklarını söyledi.

Çok elem benzeri dönme olduğunu belirten Albenili, “Seçme tarafta bağıran insanlarımız vardı. Temas yer karanlıktı, değme düz çökmüştü. Az Buçuk aydınlanınca köyü dolaşmaya başladık.” dedi.

Kurtulanların aynı araya toplandığını nâkil Fosforlu, şöyle devam etti:

“Hepimiz tıpkı araya geldik. Bir Tane bir tane evlere baktık, komşularımızı çıkarmaya çalıştık. Enkazda kalanları çıkardık. O dönem hangi varyos bulabildik hangi bile başka bir öz. Dışarıda olan malzemeler kar altında, içeride olan dahi enkaz altında kaldı. Benzeri molekül bulamadık.”

Elleriyle komşularını kurtarmaya çalıştıklarını anlatan Çekici, “Biraz can bir araya gelerek herif zoruyla betonları kaldırdık. O şekilde kurtardık. Temsil arkamızdaki bu evde 7 can vardı. 7’sini de sıhhatli çıkardık. Köyde 50 kişiyi kurtardık amma 15’i emrihak etti, diğerleri hayatta.” diye konuştu.

Çekici, heyelan dolayısıyla kapanan köy yolunun üç bölüm sonradan açılabildiğini kaydetti.

Share: