Amasya’da Ülfet Barajı’na 100 bin sazan balığı yavrusu bırakıldı

Amasya’da bu yıl 100 bini Görüşme Barajı’na kalkmak için 850 bin balık yavru akarsu, akmaz ve barajlara bırakıldı.

Suluova ilçesinde faaliyet gösteren Yedikır Su Ürünleri Üretim İstasyonu’nda yetiştirilen yavru sazanlar, Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Ekincilik ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmaz, Amasya İl Tarım ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin ve Müzakere Belediye Başkanı Mehmet Cingöz eliyle planlı törenle suya salındı.

Vali Masatlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Suluova’da üretimi yapılan balıkların Türkiye’nin birçok ilinde mevcut göl ve barajlara salındığını söyledi.

Söz konusu istasyonda 9 milyon sazan balığı yavrusu üretildiğini anlatan Masatlı, şunları söyledi:

“Amasya, tarım ve hayvancılığın ağır yerine yapıldığı ayrımsız ilimiz. Serencam 2 yılda buna bir de su ürünlerini eklemiş bulunuyoruz. Su ürünleri üretim istasyonumuz, sabık yıl Heybet Su İşlerinden, Ekincilik İl Müdürlüğümüze devredildi. İstasyonumuzda ilkin sazan ve Sazak balığı yavrusu kalkışmak amacıyla muhtelif türler yetiştirilmeye başlandı. Güzeşte sene 4 milyon olan sazan yavrusu üretimi, bu yıl 9 milyona yükseldi. Amasya’da yetiştirilen 9 milyon yavru balık, 13 ilde suya bırakıldı. İlimizde ise 100 bini Mülakat Barajı’na olmak üzere 850 bin bala balığı sularımıza bıraktık.”

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Umum Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmaz ise hedeflerinin, Cumhuriyet’in 100. yılında 100 milyon çocuk balığı akarsu ile buluşturmak olduğunu belirtti.

Türkiye’nin çupra ve levrek yetiştiriciliğinde dünya lideri olduğuna dikkati çeken Yılmaz, “2021 yılında Türkiye’da, 73 ilde 903 kaynağa 65 milyon yavru balık bıraktık. 2022 yılında özellikle kendimize henüz büyük tıpkı hedef koyduk. 84 milyon balık, kamu töz ve barajlara bırakılacak. 2023 hedefimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı nedeniyle 100 milyon yavru balığı suyla buluşturmak. Tığ çupra ve levrek yetiştiriciliğinde dünya birincisiyiz, alabalıkta ise dünya ikincisiyiz. Aşağılık bu devir bizim amacıyla yıldızı parlayan aynı kısım.” dedi.

Yılbaşından bu yana Yedikır Su Ürünleri Üretim İstasyonu’nda yetiştirilen 9 milyon bala balık, Tarım ve Orman Bakanlığının “Su Kaynaklarını Balıklandırma Projesi” kapsamında Amasya, Çankırı, Çorum, Giresun, Gümüşhane, Kastamonu, Kalabalık, Sinop, Samsun, Sivas, Trabzon, Tokat ve Yozgat’taki 178 su kaynağına bırakıldı.

Share: