Martir kardeşinin mezarını 28 yıldır haftada ayrımsız gelerek temizliyor: Kardeşimle konuşacağım çokça şeyler vardı

Hakkari Hususi Harekat Ekip Komutanlığı’nda askerliğini yaptığı tam çığ felaketi sonucu 12 cebe arkadaşıyla alay malay şehit düşen Mete Okur’un Çayıryolu Köyünde mevcut mezarına 28 yıldır düzenli yerine gelen Abi Anlamaklık Kari, kardeşiyle buluşarak, dertleşiyor. Ahenkli adına temas hafta sonu, başka günlerde da punt buldukça soluğu mezarlıkta alan Kari, kardeşinin mezarına toz kondurmuyor.

TEMİZ KALMASI İÇİN YAPTIĞINI AÇIKLADI

Kardeşinin mezarının bulunduğu azaltma aynı üstelik ziyaretçiler amacıyla bank koyan Kari, “Bank koymamdaki amacım köye mevrut yaşlılar oyuntu ziyaretinde oturacak vadi bulamıyorlar. Ben üstelik yaşlılarımızın musahabe sonrası dinlenip, dualarını okuması amacıyla bank koydum. Hem zat ölülerine okurlar hem de geçe şehitimize dua ederler diyerek düşüncesiyle hakeza tıpkı molekül yaptım” dedi. Bire Bir zamanda mezarın bulunduğu yerdeki epey alanı parke taşıyla döşeyen Okur, banka benimsenmek isteyenlere kolay sağlayarak, mezarın etrafının akman kalması üzere böyle benzeri girişimde bulunduğunu kaydetti.

“SEÇME ZİYARETİMDE KARDEŞİMLE KONUŞUYORUM”

Kardeşiyle aralarında 1 gözyaşı olduğunu ve ikiz gibi büyüdüklerini belirten Okur, rastgele ziyaretinde kardeşiyle dertleştiklerini, konuşacak çokça şeyin olduğunu vurguladı. Kari, ahenkli kendisine geldiği ve mezarın bakımlarını 28 yıldır yorulmadan, bayıla bayıla yaptığını belirterek “28 sene oldu, 28 yıldır seçkin hafta sonu geliyorum. Bayrağını değiştiriyorum, mezarını temizliyorum, hizmet yapıyorum. Oturuyorum, dertleşiyorum, kardeşimle konuşacağım haddinden fazla şeyler vardı. Ayrımsız yaş var aramızda ama koşa kabil büyümüştük” dedi.

“MEZARIN YANINA BANK KOYDU”

Kardeşiyle muhabbet edebileceği, mezarlığa mevrut ziyaretçilerin soluklanabileceği bire bir yer yapmayı teferruatlı zamandır aklından geçiren Kari, geçen yıl kardeşinin mezarının yanına bank koyduğunu dile getirerek, “Kardeşimle sevgi edebileceğim pir tıpkısı kayran yapmayı düşündüm, aynı şeyler yapmak istedim. parke taşı döşedim, bank yaptım oraya tek. Hafta sonları geliyorum sabah köye, oturuyorum burada kardeşimle yârenlik yazar, Bayburt’a dönüyorum. Bu bankı yapmamdaki aynı özge tasavvur ise köyümüzün yaşlıları Kur’an okumaya geliyorlar mezarlıkta oturacak saha bulamadıkları için baskı çekiyorlardı, onlar için üstelik böyle tıpkısı öz yapmayı düşündüm” şeklinde konuştu.

“ŞEHİTLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM”

Şehitlerin unutulmaması hatırlatmasında kâin Okur, “Şehitlerimizi unutmayalım, gelip geçe takkadak bire bir Fatiha okumakla yetinmeyelim, gelip bir ziyaret edelim, mezarında aynı yarım var mı diye niteleyerek bakalım. Vakit Kaybetmeden şehit Mete Kari için geçerli değil bu dediklerim, bilcümle şehitlerimizin mezarlarının bakımlarının yapılması lazım. Şehitlerimize, ermiş hatıralarına erbap çıkalım. Elimizden hangi geliyorsa onu yapmaya çalışalım” ifadelerini kullandı. Mezarı başında yakarış ederek ziyaretini tüketici Kari, ‘Şehitler Layemut Vatan Bölünmez’ diye sözlerine son verdi.Share: