Karadeniz’da içmece suyu kaynaklarının peşi sıra dereler üstelik kurumaya başladı

GLOBAL ısınmanın etkileriyle yağış rejimi mütebeddil ve akıbet iki ayda sayı farkı yüzde 58 henüz az yağışın düştüğü Gün Doğusu Karadeniz’üstelik içme suyu kaynaklarının yanında dereler dahi kurumaya başladı. Gümüşhane’dahi Tersun Dağı’ndan doğan ve Karamustafa, Boyluca ve Hasköy köylerinden güzeşte ekincilik ve içme suyunda geçer Boyluca Deresi yatağı 10 kilometre süresince kurudu.

Küresel ısınmanın etkileriyle Doğu Karadeniz’da akıbet aylarda mütenakıs yağışlar, susuzluk tehlikesini üstelik yanı sıra getirdi. Gün Doğusu Karadeniz’birlikte, haziranda 109,4 kilo yağmur ile serencam 90 yılın yağmur rekoru kırılırken, strateji eden aylar ise kurak geçti. Meteorolojik verilere göre, sabık yıl temmuz ve ağustos ayları ile bu senenin bire bir dönemlerinde averaj yüzdelik 58 elan az yağışın düştüğü bölgede, içme suyu kaynakları kurudu. Türkiye’nin yıllık sayı farkı 2 bin 400 kilogram yağmur oranıyla sunma haddinden fazla yağmur kayran ili olan ve çarçabuk değme sene yaşanan sel, heyelan ve taşkınlarla gündeme mevrut Rize’da mütenakıs su kaynakları nedeniyle şehremaneti, halkı, suyu tasarruflu kullanmaya çağırdı. Trabzon’da ise içme suyu sorununa çözüm amacıyla yağmur ve satıh sularının depolanacağı ‘yapay gölet’ formülü devreye alındı.

DERE YATAĞI 10 KİLOMETRE KURUDUBölgede içme suyu kaynaklarının ardından bu sefer birlikte öz yatakları kurumaya başladı. Gümüşhane’dahi Tersun Dağı’ndan doğan ve Karamustafa, Boyluca ve Hasköy köylerinden güzeşte ekincilik ve içme suyunda beğenilen Boyluca Deresi yatağı, debisi azalınca 10 kilometre süresince kurudu. Derenin kurumasıyla, bölgedeki göveri ve yemiş bahçeleri bile kontra etkilendi. Dolay halkı, kuraklığa alın akarsu depolanacağı gölet projelerinin devreye alınmasını istedi.’KURAKLIKTA DEREDE FELÇ AKARSU KALMIYOR’Boyluca Köyü Muhtarı Tahir Öztürk, “Bu dere üzerinde 3 kıta karye, 11 bile mahallemiz mevcut. Bu aylar gelince dere kuruyor. Yağışsızlık başlayınca derede felç akarsu kalmıyor. Vatandaşın bağı bahçesi kuruyup gidiyor. Dereden cari akarsu boşa akıyor. Deremizin suyu çokça saf. Burası değerlendirilirse hem köylülerin içmece suyu sorununu hem bile sulama sorununu bertaraf tamam. Burada adamakıllı akmaz olabilecek bazen noktalar var” dedi.’GÖLET TALEBİMİZ VAR’Köylülerden Kenan Öztürk da tarım arazilerinde kuraklığa sınırlı zarar olduğunu söyleyerek, “Fasulye ektim, susuzluktan ekolojik ortam söküp attım. Tarlam kurudu, öz kurudu. Bostan içinde hiçbir molekül kalmadı. Hepsini yoldum, hayvanlara verdim. Yetkililerden akmaz talebimiz var. Tarım fethetmek için buraya geliyorum amma her yıl boşa geliyorum. Tarımda ve içmece suyu namına ağırbaşlılık çekiyoruz” diye niteleyerek konuştu.’KARADENİZ AKARSU ZENGİNİ BİR DÜZ DEĞİL’

İstanbul Ustalık Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Kürsü Başkanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, kuraklıkla ilişik, “İlkbaharda dereler gürül gürül akıyordu, tıpkısı meydanlık sular çokça kuvvetliydi ama sıradan, kısa aynı yağışsız devir, kurak periyotta çabucak Karadeniz’üstelik durumu kuraklığa dönüştürdü. Tek antlaşma albeni herkesi memnun etmez. Aslında Karadeniz akarsu zengini bir meydan değil. Yağmurların haddinden fazla yağıyor olması, Karadeniz’birlikte çok akarsu olduğu anlamına gelmiyor” dedi.

Share: