Aksaraylı İş İnsanı Halil Semavi : “Bu Yönetmelik Bitmeme Ederse Biz Sunu Sonunda İflas Yazar Kafamıza Mermi Sıkacağız”

KEMAL ONUR ATALAY

İYİ Öğür Aksaray Saylav Ayhan Erel, 2019 yılında sâdır Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle borçlanıp fabrikalarına GES santrali kuran iş insanlarının 4 Ağustos’ta çıkan Lisanssız Canlılık Üretimi Yönetmeliği ile kıygın edildiğini belirtti. Erel’e balkı yanan Aksaraylı bir aksiyon insanı Halil Mavi, “Bu yönetmelik devam ederse biz yer böylelikle hüsran edip kafamıza kurşun sıkacağız. Şu an tahminî 50 milyon civarı zararımız var” dedi.

İYİ Fırka Aksaray Saylav Ayhen Erel, Aksaray Tevhit Sanayi Bölgesi’nde hisse senedi insanları ve işçilerle tıpkısı araya geldi. Erel, burada yaptığı konuşmada şöyle dedi:

“Organize Sanayi Bölgesi’nde Aksaray’ın, Türkiye’mizin ekonomisine, üretimine katma derece sağlayıcı haddinden fazla bulunmaz iş adamları ve hisse senedi adamlarının beraberinde alın teriyle evlerine aldatmak sevk sevdasında olan haddinden fazla kızıl işçi kardeşlerim. Zaman burada toplanmamızın sebebi 12.05.2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile gelişim insanlarımıza, ‘Çatınızdan ya üstelik üretimlik alanınızdan hayatiyet üretin, ürettiğiniz enerjiyi ilk kendi fabrikanızda kullanın kavrayışsız kalanını tığ heybet yerine 10 sene süresince alacağız. Bu konuda duraksama etmeyin’ sözü verildi. Burada fabrikası bulunan gelişim insanları devletimizin bu sözüne güvenerek itimat çekip, borçlanarak hisse senedi yerlerinin çatılarına GES santralleri kurdu ve dünya büyüklüğünde borçlandılar amma 04.08.2022 tarihli resmi ceride bile sâdır yönetmelikle devlet şu an diyor ki; ‘Ben senin ürettiğin enerjiye karışmıyorum. Sen öz fabrikanda bu enerjiyi kullan, dümbelek kalanını bile bana bedavadan ver. Tığ bunu bu şekli ile kullanacağız.’ 16’ncı madde dahi yapılan bu farklılık yoruma boş. Bazen aksiyon adamlarımız diyorlar kim; ‘Örneğin fabrikamızda 100 ünite erke ürettik. Bunun 10 birimini fabrikada kullandık, gayrı 10 birimini şevket algı. 80 birimini biz devlete bağışlayacağız.’ Benim gördüğüm kadarıyla da devletin bu konuda birlikte net benzeri tutarlılığı bulunmayan” dedi.

“SEBEP BULUNAN YATIRIMCILAR İÇİN GEÇİŞ SÜRECİ VERİLMEDİ?”

İş insanlarının bu konuda yaşadığı sorunları anlatan Erel, şöyle devam etti:

“Buradaki iş insanlarımız diyor ki; ‘Biz devletimize, Cumhurbaşkanımıza güvendik, kararnameye güvendik. Acun büyüklüğünde borçlandık, itimat çektik. Özlük elektriğimizi ürettiğimiz kadar ülke ekonomisine birlikte katkıda bulunduk. Türkiye doğrusu erke kaynakları itibarıyla zavallı bire bir büyüklük. Enerjinin hep nerdeyse daraç dışından geliyor ve tığ burada kendi emeklerimizle erke üretiyor, ihtiyacımız kadarını kullanıyor, köylü kalanını bile gerekseme sahiplerine gönderiyoruz.’ Türkiye’da akan açığın değme sabık çevrim büyümesi ve bu açıkların sunu şişman sebeplerinden doğalgaz yer yağı ve elektriğin olmasını dikkate aldığımız antlaşma bu hareket insanlarının feryadına kulak verin. Ürettikleri enerjiyi satın alın ki bu hisse senedi insanları birlikte bu santraller üzere harcadıkları parayı geriye ödeyebilsinler. İş insanlarımız diyor kim; ‘2019 yılında yönetmeliğe güvenerek yatırım işleyen hisse senedi adamlarımızın mağduriyeti nasıl giderilecek? Bu kadar amme zararını ki karşılayacak? Bakir yönetmelikle işini ayrılma fail çalışanların istihdam sorununa şüphesiz hal bulunacak? Lisanssız canlılık üretiminde yapılan uymazlık yenilenebilir enerji kaynaklarının gelişmesine engel olmayacak mı? Hakeza bire bir düzenleme gerekliyse, illet mevcut yatırımcılar amacıyla geçiş süreci verilmedi?’ Şu denilebilirdi; ‘Kardeşim bu saatten bilahare sizin ürettiğiniz elektriği biz almayacağız size 3 sene, 5 sene cevaz ediyoruz. Kendinizi toparlayın’ yahut ‘04.08.2022 tarihinde üretilen elektriği biz almıyoruz’ diyebilirlerdi.”

“GENCECİK PIRIL PIRIL İŞ İNSANLARIMIZ VAR. BUNLARIN HEYECANLARINI, ÜMİTLERİNİ, HEVESLERİNİ, HAYALLERİNİ KATLETMEYE KİMSENİN HAKKI NAMEVCUT.”

“Şu zaman bildiğimiz kadarıyla hareket insanlarımızın GES üretim sürecinde devletten alacakları var” diyen Erel sözlerini şöyle tamamladı:

“Mehabet bu parayı ödemiyoruz derse hisse senedi insanlarımız hangi yapacak onu de bilmiyoruz. İş insanlarımız, tıpkısı talimatname Cumhurbaşkanlığı kararnamesini şüphesiz aylak arkaç getirebilir hala bunun merakı içerisinde. Sözün özü şu; aksiyon insanları devletimize, Sayın Cumhurbaşkanımıza güvendiler, borçlandılar ve iş yerlerinin üzerlerine GES hattı kurdular fakat sâdır bu yönetmelikle bütünü kıygın kuzuluk geldi. Devletimiz Türk milletine bakarak babadır, ata evlatlarına işkence yapmaz. Biz devletimizin bu yanlıştan döneceğine inanıyoruz. Görüyorsunuz burada gencecik tertemiz aksiyon insanlarımız var. Bunların heyecanlarını, ümitlerini, heveslerini, hayallerini katletmeye kimsenin hakkı namevcut. Bu gençlerin, bu Türkiye sevdalısı, istihsal sevdalısı gençlerimizin mağduriyetinin giderileceğine inanıyoruz.”

“BU YÖNETMELİK BITMEME EDERSE BİZ SUNMA BÖYLECE İFLAS EDİP KAFAMIZA KURŞUN SIKACAĞIZ”

İş insanlarından Halil Gökçe de “Cumhurbaşkanlığı kararnamesine inanarak, güvenerek bir proje başlattık. Fevkani istihsal, altta istihsal hedeflerimiz vardı amma aşina Covid-19’dan dolayı fahiş fiyatlar bizim planlarımızı zir art etti ve tığ şu dakika çiftliğimizin üstünde erke üretip devletimize erke satıyoruz. Bankalara emniyet borcumuz var. Evlerimizi, arsalarımızı tutu ederek banka kuruluşlarından kredi çektik. Bu yönetmelik devam ederse biz yeryüzü sonunda iflas yazar kafamıza kurşun sıkacağız. Şu dakika kısaca 50 milyon civarı zararımız var” diye niteleyerek konuştu.Share: